מנדלבליט: "יש להעניק צו זמני המותיר את הפארק בעפולה פתוח"

עקב הכוונה לסגור את הפארק במהלך הקיץ בפני מי שאינו תושב, הודיע היועמ"ש כי אסור שההחלטה "תתקבל משיקולי גזע, דת או לאום". זאת, לאחר שהוגשה עתירה בטענה שהמהלך נועד להדיר ערבים מהמקום

פארק עפולה
פארק עפולה | צילום: חדשות 13
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע הערב (חמישי) לבית המשפט לעניינים מינהליים בנצרת, כי החליט לעשות שימוש בסמכותו כדי להתנגד לסגירת הפארק בעפולה בפני מי שאינו תושב העיר, ולבקש צו זמני להותיר אותו פתוח. זאת לאחר שהחליטה מועצת העיר כי הפארק יהיה סגור במהלך הקיץ בפני מי שאינו תושב העיר, מה שלטענת רבים נועד להדיר אזרחים ערבים מהמקום. "היועמ"ש החליט לעשות שימוש בסמכותו הייחודית להתייצב ולהביע את עמדתו בעתירה מינהלית, המבקשת לבטל את החלטת מועצת העיר עפולה וראש העיר, לפיה הפארק העירוני בעיר יהיה סגור במהלך חודשי החופש הגדול, בפני מי שאינם תושבי העיר. זאת, לאור השפעת ההליך על זכויות ציבוריות והעניין הציבורי הכרוכים בהליך המשפטי", נמסר מטעם היועמ"ש. "הטענה שהועלתה בעתירה ובפניות שהתקבלו בלשכת היועמ"ש בנושא היא שההחלטה האמורה התקבלה משיקולים זרים, על מנת להדיר אזרחים ערבים מן המרחב הציבורי, תוך אפלייתם לרעה, אך בשל מוצאם והשתייכותם הלאומית".
 ראש עיריית עפולה הנבחר, אבי אלקבץ
ראש עיריית עפולה הנבחר, אבי אלקבץ | צילום: חדשות עשר
"עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא, כי בשלב זה של ההליך, יש לתת צו ארעי שישיב את המצב לקדמותו, ויאפשר את המשך השימוש בפארק גם למי שאינו תושב עפולה" הדגיש מנדלבליט. "היועץ המשפטי לממשלה סבור כי החלטה על כניסה ושהייה בפארקים עירוניים – המהווים מרחב ציבורי משותף - אינה יכולה להתבסס על שיקולים של גזע, דת, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית או כל מאפיין טבוע אחר, וכי החלטה שהתקבלה לכאורה על יסוד אחד השיקולים האמורים היא החלטה פסולה מכל וכל, שדינה להתבטל". "בתגובתה טוענת עיריית עפולה כי ההחלטה על סגירת הפארק העירוני התקבלה שלא מהטעם האמור, אלא על יסוד רצונה לארגן אירועים שונים לתושבי העיר בפארק העירוני במהלך חודשי הקיץ", הוסבר מטעמו של היועמ"ש, אך הודגש כי "לגישת היועץ המשפטי לממשלה, ככלל, רשות מקומית אינה רשאית להורות על סגירה גורפת של פארק עירוני לפני מי שאינו תושב העיר, אלא בנסיבות חריגות. כמו כן, יש לתת את הדעת לכך, שלמיטב הידיעה, רשויות אחרות אינן נוהגות להגביל את הכניסה לפארקים עירוניים".
פארק עפולה
פארק עפולה | צילום: חדשות 13
"במקרה הנדון, נאמר בעמדת היועמ"ש, מתעוררים סימני שאלה כבדי משקל ביחס להחלטתה של עיריית עפולה, הן בשים לב להתבטאויות ולמעשים של חברי העירייה וראש העיר שקדמו להחלטה, ותוארו בפניות שנתקבלו אצל היועמ"ש, והן בשים לב לטיב ההחלטה עצמה", נמסר. "בנוסף, תגובתה של עיריית עפולה שניתנה במסגרת ההליך, לא נתנה מענה לשאלות רבות המתעוררות ביחס להחלטתה, כגון: האם הפארק מגודר ויוצב שומר בפארק, וכיצד על השומר לוודא שרק תושבי העיר נכנסים לפארק, באיזה אופן פתוח הפארק לציבור הרחב ביום ו' ושאלות עובדתיות נוספות". "לכן, סבור היועץ המשפטי לממשלה שיש להעניק צו זמני המותיר את הפארק פתוח כאמור וכי יהיה ניתן לברר את התשובות לשאלות והספקות במסגרת הדיון לבקשה למתן צו ביניים. לפיכך הוא מבקש, כי יותר לו להשלים את התייחסותו לגופם של דברים, במידת הצורך, לאחר קבלת המענה מהעירייה", סיכם היועמ"ש.