נתניהו לאבו מאזן: "מודה לך על שליחת הכבאיות"

ראש הממשלה שוחח עם יו"ר הרשות הפלסטינית והודה לו על הסיוע

חוזרים לשגרה, בין ההריסות: בשעת הערב (שבת) נרשמה שליטה במרבית השריפות ברחבי הארץ ואף דילול כוחות כיבוי. במספר יישובים - בהם חיפה ונטף - שבו תושבים רבים לבתיהם בעוד רבים נותרו מחוסרי קורת גג. מבצע הכיבוי הוביל גם לשיחה נדירה בין נתניהו לאבו מאזן: ראש הממשלה התקשר הערב ליו"ר הרשות הפלסטינית והודה לו על שליחת הכבאיות והכבאים כדי לסייע בכיבוי שריפות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בנוסף נתניהו מעריך את העובדה שיהודים וערבים כאחד פתחו את בתיהם לנפגעי האש", נמסר ממשרד ראש הממשלה. הכבאיות מהרשות הפלסטינית שבו לשטחי הרשות לאחר שסייעו בכיבוי הלהבות במספר מוקדים. מבצע הכיבוי זכה לשם "באש ובמים".

במשטרה סבורים שהשריפה הקשה בחלמיש היא תוצאה של הצתה: במקום התגלו בקבוקי תבערה עם חומר בערה. במקום נגרם נזק רב לבתים ולחורש.

בחיפה פועלים השוטרים למנוע מסקרנים להגיע לזירות ומדווחים על פניות רבות של ישראלים שרוצים לסייע. גם בחיפה וגם בירושלים נרשם דילול כוחות בכוונה לחזור לשגרה בקרוב. עד כה 527 בתים נמצאו לא ראויים, ו1,600 דיירים אינם יכולים לשוב לבתיהם.

שר האוצר משה כחלון אמר בריאיון ל"פגוש את העיתונות" כי "האוצר ערוך לדברים האלה, יש כמה מעגלים: קודם כל נותנים תקציבים למי שצריך. השני, במקביל לעבודה מול משרדי הממשלה, הוא מול האזרחים במסגרת מס רכוש. כבר בבוקר ייצאו שמאים לבתים כדי לאמוד את הנזקים. יש לנו את הכסף בקרן מס רכוש ואנחנו נטפל בזה במהירות האפשרית".

כחלון הבהיר כי אף ישראלי לא יישאר ללא קורת גג: "יש היערכות והסדרים עם בתי מלון ואכסניות, כל הוצאה כספית שתיגרם להם אנחנו נישא בה. אנחנו נלוה אותם עד שיחזרו לבית שלהם והכל ישתקם. אנחנו במסגרת משרד האוצר נוביל כדי לתת מענה מיידי. אם יהיו ויכוחים עם חברות הביטוח ננהל אותם".

כחלון: "אנשים לא יהיו בני ערובה של חברות הביטוח"

"המדינה מחויבת לטפל בנפגעי פיגועים מהסוג הזה - אם בהמשך יתברר שזה רשלנות או משהו אחר נעבוד מול חברות הביטוח", הוסיף. " אנשים לא יהיו קורבנות של האירוע הזה או בני ערובה של חברות הביטוח, נתנהל בסולם הרגישות הגבוה ביותר".

על ההאשמות מצד גורמים בימין, בהם השר נפתלי בנט, כי ערבים - פלסטינים וערביי ישראל פועלים בטרור הצתות - אמר כחלון: "המשטרה חוקרת, ראו הצתות, יש חשודים, לזה אני לא נכנס. אני יכול לספר לך על דו הקיום בחיפה, חיים פה יהודים ערבים יחד - לא ראוי לערבב, זה לא צודק".

השריפה בחיפה במספרים

לפי נתוני עיריית חיפה, 175 מבנים ניזוקו בשריפה - מהם 5 מבני ציבור, 93 מתוכם ספגו נזקים חיצוניים ו-77 הוכרזו כמבנים מסוכנים. 1784 דירות ניזוקו, מתוכם 1257 נזקים חיצוניים ו–527 ניזקו ואינם ראויים למגורים. אומדן הנזקים במבנים הפרטיים שנפגעו עומד על כ- 500 מיליון שקלים. כ – 2800 דונם נשרפו.

1616 תושבים נאלצו לעזוב את בתיהם, וכעת 70 משפחות מארחות משפחות שביתן ניזוק בשריפה. 270 תושבים שובצו על ידי העירייה בבתי מלון. משפחות המעוניינות לארח או להתארח מתבקשים לפנות למרכז התיאום העירוני בטלפון  - 1-700507002.

משה נוסבאום, פוראת נסאר, יאיר שרקי וירון אברהם השתתף בהכנת הידיעה.