שלוש חברות תעופה זרות שבו לנתב"ג - אך השמחה מהולה בעצב

לראשונה מאז פרוץ הקורונה אלף נוסעים יצאו היום מנמל התעופה. אך כשאלפי עובדים עדיין בחל"ת, ללא תשובות לגבי גורלם - קשה לא להיות מודאגים. "לא מסוגל לעמוד בזה כבר"

זמן צפייה: 05:33

שלוש חברות תעופה זרות חזרו היום (רביעי) לטוס מנתב"ג, ולראשונה מאז פרוץ הקורונה שאלף נוסעים יצאו מהארץ. פסיק לעומת חמישים אלף הנוסעים שהיו אמורים להמריא אם השמיים בכל העולם לא היו נסגרים. נתב"ג אמנם פתוח, אבל באופן חלקי ביותר.

"אייר קנדה", "לופטהנזה" וגם "דלתא" חזרו היום לנתב"ג והן מצטרפות אל טיסות "יונייטד" ו"אתיופיאן" שלא הפסיקו לטוס בזמן הקורונה ונמל התעופה חצי חגיגי, חצי מר. רות בן צור, מנכ"לית אייר קנדה ישראל, סיפרה כי "כשנכנסתי הייתי בדיסאוריינטציה מוחלטת כי פשוט לא הכרתי את המקום. המקום אומנם נראה כביכול אותו דבר אבל הוא ממש-ממש לא אותו דבר".

נתב''ג
נתב''ג | צילום: רויטרס

בנמל התעופה צופה היום בלוח הטיסות הדלוח האיש שבמשך שנים יושב על השלטר, איש קשוח שבהינף יד שלו נתב"ג נסגר כדי להגן על עובדיו. אבל היום, פנחס עידן, יו"ר ועד עובדי רשות התעופה, מודאג, אולי אפילו מיואש. "עד היום רק עזרתי", הוא מספר בדמעות. "קלטנו אנשים, עזרנו לאנשים, פרנסה. פתאום צריך לפטר, לשלוח אנשים. אני לא מסוגל לעמוד בזה כבר". מי יודע כמה מעובדיו יחזרו לנמל התעופה מהחל"ת בסוף החודש? אף אחד. מה יעשו עובדי החנויות, הספקים, נותני השירותים, 6,500 עובדי חברת "אל על", עובדי "ארקיע", "ישראייר"? נותני שירותי הקרקע, סוכני התיירות, מדריכי הטיולים בחו"ל? השמיים הפתוחים פרנסו עשרות אלפי משפחות בישראל.

" אין לי כבר תשובות לעובדים", סיפר עידן. "העובדים מתים לחזור לעבודה. אנשים כבר לא מדברים על כסף, רוצים לחזור לעבודה. אני מבין, כל אחד רוצה כיסוי, שלא תהיה ועדת חקירה ושלא יאשימו את אף אחד. אבל בתפקידים כאלה לפעמים צריך לקחת גם החלטות קשות". נמל התעופה מרגיש בטוח וגם הטיסות. עכשיו הגיע הזמן לקבוע תאריך, לסגור חוזים מול המדינות הירוקות. זה לא רק עניין של נופש. זו פרנסה של רבים.