סא"ל אילן יצא עם אביו למסע בפולין: "מצדיע לך על היותך אדם"

ניצול השואה אריה פינסקר איבד את כל משפחתו באושוויץ. לאחר שנים של הדחקה, הצטרף למשלחת "עדים במדים" יחד עם בנו. בריאיון לתוכנית "העולם הבוקר" סיפר: "כשחזרתי לשם בקושי הצלחתי לדבר"

זמן צפייה: 10:16

אריה פינסקר, ניצול שואה שאיבד את כל משפחתו באושוויץ, חזר כמה פעמים לאותו מקום שבו נגדעו שורשיו - אולם למשלחת "עדים במדים" של צה"ל, אליה הצטרף יחד עם בנו, סא"ל אילן, יש משמעות מיוחדת עבור המשפחה.

על אותה אדמה חרוכה שעליה עבר אריה ניסויים בצריף הילדים במחנה, אמר סא"ל אילן בשנה שעברה: "אני עומד כאן איתך בדרגות סגן אלוף, כדי להצדיע לך על היותך אדם". בריאיון לתוכנית "העולם הבוקר" סיפר אילן על ילדותו בצל הזוועות שעבר אביו: "ארבעים שנה לא דיברנו על השואה. ידענו שאבא עבר דברים נוראיים. הוא היה מתעורר בלילה שטוף זיעה וצרחות, יושב בסלון ומחכה לבוקר שיבוא".

כתבות נוספות בנושא:

זיכרון להמונים: כך עברה הנצחת השואה מהמוזיאון לסלולרי

"להנחיל את השואה בצורה אינטימית": שנה תשיעית ל"זיכרון בסלון"

היוזמים מאחורי "הסטורי של אווה": "רצינו שכולם יידעו מי היא"

אריה פינסקר ובנו
אריה פינסקר ובנו | צילום: החדשות 13

בריאיון, סיפר אריה על הפעם הראשונה שבה הצליח לדבר על הילדות רצופת האסונות: "לא הסכמתי לדבר על הנושא עד שהנכדה שלי הזמינה אותי להצטרף למסע לפולין עם בית הספר ובפעם הראשונה חזרתי לאושוויץ. בסוף המסע התנצלתי בפני המדריכים על כך שבקושי הצלחתי לדבר - והם ענו לי שתרמתי ושידרתי אימה על הפנים".

בזכות אותו מסע, נפתח מחסום אצל אריה. מאז החל לשתף אחרים בעול שרובץ על לבו במשך שנים: "כשירדתי מהקרונות חשבתי שהאנשים בבגדי אסיר הם פושעים שנשפטו. שאלתי מתי אפגוש שוב את ההורים שלי. וענו לי: 'אתה רוצה לדעת איפה ההורים והמשפחה שלך - אתה רואה שם את הארובה? משם הם יצאו'", סיפר.

אריה פינסקר ובנו במסע לפולין
אריה פינסקר ובנו במסע לפולין

מסעו של פינסקר לפולין תועד בכתבה של דורון הרמן בחדשות 13. פינסקר, שאיבד את הוריו ואת ששת אחיו ואחיותיו כשהיה בן 13 בלבד, סיפר ביומו האחרון של המסע: "אני רוצה להשאיר מאחוריי את מורשת השואה, שיידעו להעריך מה זה ארץ ישראל בשבילנו. כשבמקום הזה מצדיעים לי, אני ממש מתמוטט". לדבריו, "במקום שבו הייתי אפס, הייתי עכברוש שצריך להשמיד אותו - פתאום מצדיעים לי".

משלחת "מצעד החיים" שמתרחשת בפולין בכל שנה, תצא גם היום (חמישי) לדרכה מאושוויץ לבירקנאו עם אלפי בני נוער מהארץ ומהעולם. יושב ראש הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, שישתתף במצעד, סיפר על תחושותיו: "מעניין לראות את פולין המתחדשת מול הזוועות. לפי סקר שעשתה רשת CNN שליש מאזרחי אירופה לא יודעים מהי השואה. כך עולה אנטישמיות בעולם. יש צורך להפעיל חוקים רחבים נגד אנטישמיות ולחנך את הנוער בעולם נגד שנאה".

גם חברת הכנסת שלי יחמוביץ' שיתפה את נקודת מבטה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה. זאת, לאחר שגדלה כבת לניצולי שואה: "הבית שלי לא התנהל כרגיל, השואה הייתה נוכחת היה כל הזמן. בהתחלה חשבתי שיש צורך לדבר בשם הדור השני לשואה, על מה שאנחנו עברנו בבית – אבל עכשיו אני חושבת שזה פינוק". לדבריה, "הסיפור שלנו הוא שולי – צריך לספר את הסיפור של ההורים. כיצד הם הקימו כאן בתים, ילדו ילדים ותרמו מעצמם למדינה".

שלי ייחומוביץ בריאיון לתוכנית העולם הבוקר
שלי ייחומוביץ בריאיון להעולם הבוקר | צילום: החדשות 13