בעלי צימרים ידרשו מנופשים: הסירו מאיתנו אחריות במקרי טביעה

בשל ריבוי מקרי הטביעה, בעלי יחידות הארחה יחתימו הורים על מסמך שבו יצהירו על אחריותם, וחלקם אף הצהירו שיסרבו לארח משפחות עם פעוטות. "אם יקרה משהו בצימר שלי, איך אחיה עם זה?"

זמן צפייה: 01:45

בעקבות טביעתם של חמישה ילדים לאורך היומיים האחרונים, הודיעו אמש (שני) בעלי צימרים כי ידרשו ממשפחות לחתום על מסמך ויתור שמסיר מהבעלים את האחריות במקרה של טביעת ילד. גם מארחים שבצימרים שלהם גדר ושער מסביב הבריכה לא ייקחו סיכונים מיותרים – וחלקם יבקשו מההורים להצהיר כי הם האחראיים הבלעדיים לסגירת השער, וכי הם מודעים לכך שאין מציל בבריכה.

כמה בעלי צימרים אף הצהירו כי לא יאפשרו כלל למשפחות עם ילדים קטנים להתארח ביחידות הנופש שלהם. "לקוחות לפעמים שואלים אם אפשר לחתום על טופס – שהאחריות היא עליהם. אבל לא הכול זה כסף בחיים", הסבירה אורלי, בעלת צימרים בגליל. "הרי אם אותו לקוח חתם על טופס, אז מה, האחריות היא עליו? ואם חלילה יקרה משהו בצימר שלי, איך אני אחיה עם זה? אנחנו חד משמעית לא לוקחים משפחות עם ילדים מתחת לגיל שבע".

כתבות נוספות בנושא >>

בתוך דקות: בן 4 ובן 6 טבעו בגליל ובת"א - מצבם אנוש

פעוט כבן שנתיים טבע בבריכה בצימר בצפת - מצבו אנוש

בריכה בצימר בראש פינה בה טבע ילד בן 4

כאמור, תינוק כבן שנה נפגע באורח אנוש לאחר שטבע אתמול בבוקר בבריכה פרטית ביישוב בשרון. צוות מד"א ביצע בו פעולות החייאה ופינה אותו למרכז רפואי מאיר כשהוא מורדם ומונשם. זו הפעם החמישית בתוך שלושה ימים של מקרה טביעה של ילדים. על פי החשד, התינוק נשאר לבד עם אחיו, המבוגר ממנו בקצת. אף שסביב הבריכה יש גדר, ככל הנראה השער אליה היה פתוח והתינוק מצא אותו. מהמרכז הרפואי מאיר נמסר כי התינוק מורדם ומונשם, עבר טיפול בחדר טראומה במיון ילדים ומועבר כעת לטיפול נמרץ ילדים כשמצבו יציב.

מוקדם יותר אתמול עדכן בית החולים איכילוב כי מצבו של בן השש שטבע אתמול בחוף הרברט סמואל בתל אביב השתפר והוא בהכרה ומתקשר עם סביבתו. מצבו מוגדר כעת קל. עם זאת, מצבו של בן הארבע שטבע אתמול בבריכה בצימר בראש פינה מוסיף להיות אנוש.

שלשום אירעו שני מקרי טביעה בטווח של דקות - ילד בן ארבע טבע בבריכה פרטית בצימר בראש פינה, והוא פונה לבית החולים זיו כשהוא עובר פעולות החייאה ובמצב קריטי. הילד היה בבריכה ללא מציל, והמשטרה פתחה בחקירת האירוע. במקביל, ילד בן שש, שמצבו השתפר הבוקר כאמור, טבע בחוף הים בתל אביב.

בריכה בצימר בראש פינה בה טבע ילד בן 4

ד"ר הלל פרנקנטל, רופא מומחה במחלקת טיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי זיו בצפת, מסר כי מצבו של הפעוט שטבע בצימר בראש פינה מוסיף להיות אנוש. "אתמול בשעות הצהריים הגיע אלינו ילד בן ארבע, תושב המרכז, ששהה עם משפחתו בחופשה בראש פינה", אמר ד"ר פרנקנטל. "הילד נמצא על ידי משפחתו בבריכה ועבר החייאה בשטח. החובשים הצליחו להחזיר לו דופק, והוא הגיע אלינו במצב אנוש. הפעוט המשיך טיפול מציל חיים במיון ואז הועבר לטיפול נמרץ ילדים, שם הוא מקבל טיפול מציל חיים ואנחנו ממשיכים להיאבק על חייו. מצבו נשאר אנוש והוא מורדם ומונשם".

ביום שבת טבע ילד בן 11 בבריכה פרטית בבית בדרום השפלה, ופונה לבית החולים קפלן כשמצבו קשה. פרמדיק מד"א גיא בובליל סיפר: "כשהגענו לבית ראינו את הילד שוכב בחצר בסמוך לבריכה כשהוא מחוסר הכרה וסובל ממצוקה נשימתית, ביצענו בדיקות רפואיות מהירות והענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים שכלל תרופות והנשמה ופינינו אותו תוך כדי המשך טיפול רפואי לבי"ח כשמצבו קשה ויציב".

אמבולנס בחוף הרברט סמואל בתל אביב | צילום: דוברות מד''א

כמו כן, בשבת טבע פעוט כבן שנה וחצי בבריכה פרטית בצפת. צוות מגן דוד אדום העניק לו טיפול רפואי ופינה אותו למרכז הרפואי זיו כשמצבו בינוני.

לפי נתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים, מתחילת שנת 2019 טבעו למוות 6 ילדים. בשנת 2018 טבעו 73 ילדים, מתוכם טבעו למוות 37 ילדים. אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים: "רק ביומיים האחרונים טבעו 4 ילדים, וזה עוד לפני שהקיץ החל רשמית. טביעה היא סיבת התמותה השנייה בשכיחותה בילדים. טביעה מתרחשת במהירות ובדממה. דקות ספורות בלבד מרגע הטביעה, הילד נמצא בסכנת חיים מוחשית. מסיבה זו, ילדים מתחת לגיל 5 ושאינם יודעים לשחות חייבים השגחה בסביבת מים".