הגבלות תנועה וביטול תחב"צ: הטיוטה הראשונית של ההנחיות החדשות

מתווה התקנות שהציע המל"ל, שתקף לשבוע, יובא היום לאישור הממשלה, אך ייתכן שיוכנסו בו שינויים בשל דרישת האוצר. בין ההגבלות: שירותי רפואה לחירום בלבד ואיסור יציאה לחתונות ומקוואות

זמן צפייה: 04:00

מגפת הקורונה: המטה לביטחון לאומי הפיץ היום (שלישי)  טיוטה ראשונית של תקנות החירום החדשות, שיובאו לאישור הממשלה מאוחר יותר.

בטיוטה, שתוקפה יהיה לשבוע בלבד, ביקש המטה החמרה של הגבלות התנועה הרגלית, ביטול התחבורה הציבורית בכלל וצמצום סוגי הטקסים הדתיים שאליהם תותר יציאה. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כתב בחשבון הטוויטר שלו בשל פרסום הטיוטה: "חשוב להבהיר: סופרמרקטים ובתי מרקחת לא ייסגרו ולא תיאסר יציאה לקנות בהם, וכן חנויות המוכרות מוצרים חיוניים נוספים. כמו כן, תוטל חובה על המעסיקים במקומות העבודה שישארו פתוחים, למדידת חום של הנכנסים".

סעיפי הטיוטה הם:
• תותר יציאה, לצורך להתאווררות, למרחק של עד 100 מטר מהבית.

• יצומצמו סוגי הטקסים הדתיים שאליהם ניתן יהיה לצאת מהבית. תותר יציאה מהבית רק לצורך הלוויה. תיאסר יציאה מהבית לצורך חתונה, טבילה במקווה ותפילה בבית כנסת.

• יצומצמו סוגי השירותים הרפואיים שלקבלתם ניתן לצאת מהבית. ההיתר יהיה רק לקבלת שירות רפואי דחוף שלא ניתן לדחות.

• יותרו שירותי משלוחים אך ורק של מזון, תרופות ומוצרי הגיינה.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

מניין הנדבקים בקורונה בישראל עלה ל-1,656; 31 במצב קשה

יאיר לפיד: "הניסיון של הליכוד לפרק אותנו – לא יעבוד"

בכירים באוצר במתקפה על משרד הבריאות: "הכלכלה במסלול התרסקות"

מאחורי הקלעים של צוותי חדשות 13 בצל משבר הקורונה
מאחורי הקלעים של צוותי חדשות 13 בצל משבר הקורונה | צילום: חדשורת 13

• תותר פתיחת אך ורק של חנויות לממכר מזון, בתי מרקחת וחנויות שעיקר עיסוקן מוצרי הגיינה (רשתות פארם)

• לא תותר נסיעה ברכב פרטי של יותר מאדם אחד – אלא במקרה שבו כל הנוסעים הם מאותו בית מגורים. בתקנות הקודמות מותר היה לנסוע באותו 2 אנשים שגרים בשני מקומות מגורים שונים.

• בנסיעה במונית תותר הסעה של נוסע אחד בלבד בנוסף לנהג.

• לא תותר תחבורה ציבורית למעט הסעות מאורגנות לעובדים חיוניים.

גורמים כלכליים המעורבים בדיונים סבורים שהנוסח המוצג - חריף מאוד. כלומר, שההגבלות על תנועה רגלית מופרזות. כמו כן, שהשבתה מלאה של התחבורה הציבורית מונעת גישה של עובדי סיעוד למטופליהם הקשישים.

עוד הוסיפו הגורמים כי יש לשקול להשאיר שירותי "טייק אווי" בממכר מזון. זאת, משום ששרידות הנגיף על משטחים נמוכה בהרבה מהדבקה במגע בין אנשים. עוד מסרו הגורמים שלא ניתן לדעת עדיין מה השפעת הצעדים האחרונים שננקטו, שכן כל מגבלה מתבטאת באבחון רק כשבועיים אחרי שהוטלה. לדבריהם עומס ההחמרות מייצר אי ודאות, ו"מכניס את המגזר העסקי להיסטריה".