שריפה פרצה בכניסה לירושלים – בוטלה אחת הרכבות לנתב"ג

שבעה צוותי כיבוי וארבעה מטוסים פועלים לכיבוי הדליקה, סמוך לשמורת ליפתא. לוחמי האש השיגו שליטה על האירוע ובלמו את התפשטות האש לכיוון בתים בעיר. מנהרת קו הרכבת נסגרה לזמן קצר

זמן צפייה: 00:26

שבעה צוותי כיבוי וארבעה מטוסי כיבוי פועלים בשעה זו (חמישי) לכיבוי שריפה שפרצה בכניסה לירושלים, בסמוך לשמורת ליפתא. לוחמי האש השיגו שליטה על הדליקה, ומנעו את התפשטות האש לעבר בתי העיר. מנהרת קו הרכבת נסגרה לזמן קצר, והרכבת של 16:00 לכיוון נתב"ג בוטלה.

ברקע השרב הכבד שהורגש אתמול ברחבי הארץ, שריפות רבות השתוללו באזורים שונים. מוקדי השריפות המרכזיים היו בשכונת רמת פנקס שבאור יהודה, ביישובים רוגלית ואדרת, דרומית לבית שמש וביישובי ואדי ערה. כעת, צוותי הכיבוי פרוסים באזורים בכוננות מוגברת - מחשש להתחדשות האש. במהלך היום שבעה בתים נשרפו כליל, ילד בן שמונה נפצע בינוני ממכת חום ועשרות נפצעו קל כתוצאה משאיפת עשן.

באור יהודה כובתה האש באזור האורבני, אך עדיין ישנן דליקות קטנות בשטח הפתוח הסמוך. בקציר, בברטעה ובערערה שבוואדי ערה פונו עשרות תושבים. צוותי הכיבוי שפעלו באזור כעשר שעות השיגו שליטה על מוקדי האש. מה שמדאיג את תושבי האזור הוא הגורם לשריפה - גזם שהוצת למרות האזהרות הרבות והוביל להתפשטות האש.

עוד בחדשות 13:

בתום יום של שריפות: הושגה שליטה בכל המוקדים; כוננות בשטח

תושבים שסגורים בבתים ושריפת ענק: גל החום ממשיך להכות באירופה

השריפה בקיבוץ רוחמה
השריפה בקיבוץ רוחמה | צילום: צוות לוחמי האש, קיבוץ רוחמה

מחשש לחיי התושבים, הוחלט בשירות הכבאות לפנות את היישובים רוגלית ואדרת במהלך השריפות, וכמאתיים בתים פונו ביישובי ואדי ערה. גם היישוב שבי שומרון פונה לחלוטין וכן פונו מספר בתים באור יהודה. כמו כן, כתוצאה ממספר שריפות בנשר פונו תושבים באזור הטכניון, ובחיפה פונו תלמידי ישיבת בעלז בשל שריפה ברחוב התשעה.

דליקות פרצו גם בכפר שייח דנון שליד נהריה וסמוך לקיבוץ רוחמה שבצפון הנגב. במהלך שריפת קוצים וחורש סמוך לגן הטכנולוגי בשכונת מלחה בירושלים, עלו באש עשרה כלי רכב. במקביל, פרצו שריפות חורש בכמה מוקדים נוספים: בשטח פתוח באזור מודיעין, בכביש 40 - בכניסה ליישוב נחלים, בכביש 42 בסמוך לכפר אביב ובכביש 444 הסמוך לשדה חמד.

השריפה בערערה
השריפה בערערה | צילום: חדשות 13

שרב קיצוני הורגש אתמול ברחבי הארץ, עם טמפרטורות של יותר מארבעים מעלות באזורים רבים ותנאי חום שעלולים לסכן ילדים, קשישים וחולים. בסדום אף נרשמו 50 מעלות, שיא כל הזמנים לאזור. לפי שירות הכבאות וההצלה, היה זה ביום החם ביותר בכל השנה. בשעות הבוקר נמדדו באזור החוף ערכים קיצוניים לחודש יולי, הנעים בין 40 ל-48 מעלות. לאורך מישור החוף ובקרבת הים החלה הטמפרטורה לצנוח בשעות הצהריים המוקדמות, חלה עלייה בלחות והורגשה רוח חזקה.

בשירותי הכבאות וההצלה נערכו מבעוד מועד לגיוס כללי של לוחמי האש, אשר רבים מהם ביטלו את חופשותיהם - והיו זמינים להקפצות בשל המוכנות לשריפות. בשירות קראו לציבור להימנע לחלוטין מהדלקת אש במקומות פתוחים. ביום ראשון יונפק צו של נציב הכבאות שאוסר להדליק אש בין השעות 07:00 ל-20:00 במשך כל הקיץ. מי שיעבור על החוק, צפוי לקנס של עד 70 אלף שקלים ואף למאסר.

מחברת החשמל נמסר כי בשעות הצהריים נשבר שיא הביקוש לחשמל של כל הזמנים, ועמד על 13,521 מגאווט. שיא הביקוש לחשמל בכל הזמנים הקודם נרשם ב-16 בינואר 2019 ועמד על 13,058 מגוואט. בחברה התריעו אמש משיבושים מסוימים באספקת החשמל: "למרות ההיערכות המקיפה עלולות להתרחש תקלות מקומיות והפרעות לא צפויות. במקרה של שריפות מתחת לקווי חשמל, אנו מחויבים לניתוק אספקה זמני מטעמי בטיחות".