עשן שחור מעל המפרץ: שריפה גדולה פרצה במפעל שמן בחיפה

לאחר כמה שעות, שבהן 36 צוותים פעלו לכיבוי דליקה גדולה שפרצה בסמוך לנמל בעיר, הושגה שליטה על האש. על פי החשד, השריפה נגרמה כתוצאה מאש פירטית שהודלקה בסמוך למקום

זמן צפייה: 01:42

שריפה גדולה פרצה היום (חמישי) במפעל שמן הממוקם במפרץ חיפה, ועשן שחור וסמיך היתמר מהאזור ונצפה למרחקים. כעבור כמה שעות הושגה שליטה על האש. 36 צוותי כיבוי פועלים להשתלטות על הלהבות, והנמל נסגר לתנועה לכל הכיוונים. שני כבאים נפצעו קל במהלך מאמצי החילוץ. על פי החשד, אש שהודלקה בצורה פירטית סמוך למחסנים גרמה לשרפה.

במהלך הדליקה עלו באש כמה מחסנים בשטח מפעל "שמן תעשיות", המכילים שמן צמחי למאכל. במשרד להגנת הסביבה ציינו כי גג אחד מהמבנים עשוי אסבסט, לכן לאחר כיבוי האש יעביר המשרד הנחיות לגבי פינוי החומר המזהם ומניעת חשיפה לאוכלוסייה. על פי ההערכות, במקום מאוחסנים כאלף משטחים של שמן צמחי, במשקל טון כל אחד.

נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, הגיע למקום האירוע לעקוב מקרוב אחר פעולות הכיבוי. הנציב הנחה את קצין חומ"ס ארצי לערוך ניטור חלקיקים בשכונות הסמוכות באמצעות המשרד לאיכות הסביבה.

לכתבות נוספות בחדשות 13: 

שריפה פרצה סמוך לנתב"ג: שיבושים נרשמו בתנועת הרכבות

שריפה משתוללת ביער כרמילה הסמוך לבית שמש

תושבים פונו עקב שריפה שפרצה במתחם מדעטק שבחיפה; אין נפגעים

 

משירות הכבאות נמסר כי מדובר באירוע בקנה מידה גדול מאוד, בסיוע של כוחות כיבוי ממחוזות מרכז וצפון שבדרכם למקום. במקום פועלים 18 רכבי כיבוי, האירוע מחולק לשתי גזרות עבודה ובוצע פינוי למפעלים הסמוכים.

עו"ד שרית גולן, יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, הנחתה את צוותי מחלקת אוויר וצוותי מחלקת חומרים מסוכנים לצאת לשטח ולבחון את ההשפעות הסביבתיות והבטיחותיות, הן בשטח והן בתחנות הניטור.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190905-1502' autoplay='0' credit='יאיר אהרון' desc='השריפה במפרץ חיפה' kid='1_1ad0o1ab' duration='30'']

אביהו האן, יו״ר ארגון "הירוקים" בחיפה וחבר מועצת העיר, אמר כי "מפרץ חיפה זו פצצת זמן שמסכנת את תושבי העיר. כבר שנים ממשלת ישראל מתעלמת מהמצוקות, עודף התחלואה והזיהום. בז"ן מעוניינים להתרחב ועכשיו יותר מתמיד אנו מבינים שנדרש שינוי - נדרש לפנות את המפעלים המזהמים כחלק מתוכנית ממשלתית רחבה. רק אנו התושבים יכולים לקדם שינוי זה. הגיע הזמן שתושבי חיפה יצאו לרחובות בהמוניהם ויעצרו את הפשע של הפטרוכימיה במפרץ חיפה".

ממנהלת ארגוני הסביבה בחיפה נמסר: "אנו מוצאים שוב ושוב איך מליון תושבים חיים במפרץ חיפה על חבית נפץ וזה רק עניין של זמן מתי תתפתח דליפה או שריפה שמסכנת את המטרופולין. שריפה זו היא בדיוק מקרה המבחן לסקר הסיכונים החלקי שפורסם על ידי המשרד להגנת הסביבה לפני כחודשיים, ולטענתו 'לציבור אין סיכון בלתי סביר כתוצאה מתקלות הנובעות מפעולות שבשגרה'. על רקע סקר הסיכונים ונוכח השריפה בשמן אנו מדגישים את הצורך הדחוף לקידום תוכנית מפרץ החדשנות להבראת מפרץ חיפה ופינוי התעשיות המסוכנות מחדר השינה שלנו".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190905-1456' autoplay='0' credit='עידו שטרית' desc='השריפה במפרץ חיפה' kid='1_z6rx21nq' duration='17'']

בעקבות השריפה אמר ראש עיריית נשר, רועי לוי: "השריפה במפרץ חיפה היא עוד הוכחה לכך שצריך להרחיק את המזהמים מהבתים שלנו. זה יום שחור לא רק לאוויר, אלא גם לילדינו שצריכים לנשום את הרעלים ואת החומרים שנפלטו היום וכנראה ייפלטו גם בשעות הקרובות לאוויר. אני קורא לממשלה, לשר להגנת הסביבה, לחברי הכנסת ולראשי הערים לשלב כוחות כדי להזיז את המפעלים המזהמים מקרבת הבתים שלנו".

בדצמבר 2016, פרצה שריפה במכל הבנזין של בתי הזיקוק בחיפה, תוך כדי ריקון המכל מבנזין. אבי דיין, שמשפחתו מחזיקה בבעלות על עסק הקרוב למקום השריפה, סיפר אז כי "מה שקרה מאוד מלחיץ. אנחנו נמצאים ליד חבית נפץ ואף אחד לא עושה שום דבר, ממשיכים בשגרה עד שיקרה אסון. מי שאחראי על המצב הזה צריך לתת את הדין".

שריפה גדולה במיכל במפעל שמן בחוף שמן סמוך לכניסה הצפונית לנמל
שריפה גדולה במיכל במפעל שמן בחוף שמן סמוך לכניסה הצפונית לנמל | צילום: עידו שטרית
שריפה גדולה במיכל במפעל שמן בחוף שמן סמוך לכניסה הצפונית לנמל
שריפה גדולה במיכל במפעל שמן בחוף שמן סמוך לכניסה הצפונית לנמל | צילום: עידו שטרית

ביוני 2018, הוגש כתב אישום נגד חברת בז"ן וארבעה מנהלים בה בעקבות אותה שריפה, בגין עבירות זיהום אוויר, מעשי פזיזות ורשלנות בחומרים מסוכנים והפרת תנאים בהיתר פליטה ובהיתר רעלים.