לא רק קורונה: האירועים הגדולים של תש"ף

הקורונה אומנם השתלטה על חיינו, אבל לצד המגפה היו עוד כמה דברים שקרו בשנה החולפת. מנעמה יששכר, דרך הבחירות השלישיות וממשלת האחדות - ועד המועמדות של שירה האס לאמי • סיכום שנה

זמן צפייה: 14:37

אם היינו צריכים לסכם את שנת תש"ף במילה אחת, סביר להניח שהיינו בוחרים במילה "קורונה". הנגיף האימתני, שהגיח לחיינו אי אז בדצמבר 2019, שינה לבלי היכר את העולם שהכרנו והשתלט לגמרי על חיינו - וגם על סדר היום התקשורתי. אבל, לצד הקורונה (ובעיקר לפניה) היו לא מעט אירועים חשובים שקרו השנה ולרגל ראש השנה הגיע הזמן להיזכר בהם.

לראשונה: ראש ממשלה מכהן יושב על ספסל הנאשמים

בתחילת השנה הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על הגשת כתבי אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בשלושת התיקים בהם הוא מעורב. שבעה חודשים אחרי, ולראשונה בתולדות ישראל, הגיע ראש ממשלה מכהן לספסל הנאשמים והואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. ומאז - המדינה כמרקחה.

מצד אחד, עומדים המתנגדים שיוצאים לרחובות וטוענים כי המשפט מפריע לראש הממשלה לנהל את המדינה באופן תקין - במיוחד בעיצומו של משבר הקורונה, וקוראים לו להתפטר. מנגד, יש את אלה שמפנים אצבע מאשימה למערכת המשפט, לשמאל - ואפילו לתקשורת, וסבורים כי הכול נעשה על מנת להפיל ראש ממשלה מכהן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו באולם בית המשפט
ראש הממשלה בנימין נתניהו באולם בית המשפט | צילום: חדשות 13

ובינתיים, נתניהו מתנער מכל האישומים נגדו. ראש הממשלה לא מסתפק בכך ומרבה לתקוף את מערכת המשפט שוב ושוב. מנדלבליט, שי ניצן, רוני אלשיך - ואפילו פרשת אום אל-חיראן. כולם, לטענתו, תפרו לו תיק. "לא ביבי - לא חוקרים", אמר לא אחת, "זה ניסיון לסכל את רצון העם, להפיל אותי ואת מחנה הימין".

אז אומנם המשפט התחיל השנה אבל הוא ממש לא צפוי להסתיים בקרוב. בשל המורכבות של שלושת התיקים, ומשום שיש יותר מ-300 עדי תביעה - ייקח עוד זמן רב עד שהשופטים יכריעו בעניין.

בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים
בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים | צילום: רויטרס

מהכלא הרוסי - למטוס של ראש הממשלה

אפריל 2019. נעמה יששכר, צעירה ישראלית בשנות ה-20 לחייה, מסיימת טיול ומתחילה לעשות את דרכה מהודו לישראל, עם עצירת ביניים במוסקבה. היא לא מתארת לעצמה כי מסע החזרה שהיה אמור לקחת כמה שעות יימשך כמעט עשרה חודשים.

יששכר, שנולדה בניו ג'רזי ועלתה לישראל בגיל 16, נעצרה ברוסיה בדרכה מהודו לאחר שנמצאו בחפציה תשעה גרם קנאביס. תחילה, הודתה בהחזקת סם לשימוש עצמי, אולם מאוחר יותר טענה כי התוודתה רק משום שלא הבינה את המסמכים שעליהם חתמה. במשך חודשים עמדה נעמה על כך שהסם שנמצא בתיקה כלל לא היה שלה - אך לא הצליחה לשכנע את מערכת המשפט ברוסיה, שאף שינתה את סעיף האישום מהחזקת סם להברחה.

Capture
הפגנה בכיכר הבימה לשחרור נעמה יששכר

בינתיים בישראל, משפחתה וחבריה של נעמה פעלו ללא הרף לשחרורה. ריאיונות בתקשורת, הפגנות, עצומות ברשתות וכן פניות חוזרות ונשנות לשרים ולראש הממשלה - אולם אלה, במשך חודשים, העלו חרס. אפילו עסקת חילופי אסירים אותה הציעה רוסיה לישראל, במסגרתה ישוחרר ההאקר אלכסיי בורקוב תמורת נעמה, לא התקבלה.

נעמה נשפטה ונשלחה ל-7.5 שנות מאסר בגין הברחת סמים. אז, העבירו נתניהו והנשיא ראובן ריבלין לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין בקשת חנינה. במקביל, אמה של נעמה, יפה, נפגשה עם פוטין, שמצידו הבטיח לה כי "הכול יהיה טוב". ואכן, בתום עשרה חודשים ארוכים - והודות להסכמת ישראל להעביר לידי רוסיה את הבעלות על חצר אלכסנדר, נעמה שוחררה לביתה ושבה לארץ במטוסו של ראש הממשלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו בפגישה עם נעמה יששכר ואמה בשדה התעופה במוסקבה
ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו בפגישה עם נעמה יששכר ואמה בשדה התעופה במוסקבה | צילום: קובי גדעון לע''מ

נתניהו וגנץ מציגים: פעם שלישית גלידה

נפתח בחידה: כמה מערכות בחירות התקיימו בשנת תש"ף? התשובה היא, אחת (הח"מ מודה שאפילו היא התבלבלה). במשך שנה וחצי המערכת הפוליטית בישראל נכנסה לסחרור חריג - אפילו ביחס לעצמה. בשתי המערכות הקודמות, גם נתניהו וגם גנץ לא הצליחו להרכיב ממשלות בראשותם וכך נאלצו הישראלים להגיע אל הקלפיות פעם אחר פעם אחר פעם.

ב-2 במארס נערכו הבחירות לכנסת ה-23. 29 מפלגות התמודדו על קולות הבוחרים, כשמתוכן 8 בלבד עברו את אחוז החסימה. המפלגה שקיבלה את מירב הקולות הייתה הליכוד, עם 1,352,449 הצבעות, שהן 36 מנדטים. ולמרות "הסכם הנאמנות" שחתם עם בלוק הימין, וברקע אי ההסכמות עם בנט - נתניהו לא הצליח, שוב, להקים ממשלה שתאגד בתוכה רק את מפלגות הימין. עד הרגע האחרון, ובאופן אבסורדי למדי - מערכת בחירות רביעית בהחלט הייתה על הפרק.

בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: רויטרס

אבל, ואולי בזכות, הקורונה - נתניהו וגנץ הבינו שלגרור את הבוחרים לקלפיות פעם נוספת בצל מגפה עולמית זה צעד אחד יותר מדי. השניים, כידוע, החליטו לבסוף על הקמת ממשלת אחדות, אותה כינו "ממשלת חירום לאומית", זאת בניסיון להציל את ישראל מהנגיף המאיים - ורק אחר כך לטפל בכל השאר. השניים חתמו על הסכם להרכבת ממשלת רוטציה שתהיה בתוקף למשך שלוש שנים. ראש הממשלה נתניהו יישאר בתפקידו למשך שנה וחצי, ואחריו אמור להחליפו בני גנץ. תאריך היעד: נובמבר 2021.

חמישה חודשים אחרי שהושבעה הממשלה ה-35, וכמעט שלא עובר יום בלי שיצוצו סדקים חדשים בקואליציה. הקרב על התקציב, החקירות של נתניהו, המתקפות על מערכת המשפט אל מול הניסיון להגן עליה - ומה לא. אם בשנת תשפ"א יתקיימו בחירות נוספות - זה כנראה לא יפתיע אף אחד.

בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: רויטרס

מזרח תיכון חדש?

יותר מתמיד, שנת תש"ף הייתה בסימן "מזרח תיכון חדש". 25 שנים אחרי הסכם השלום עם ירדן, ו-41 שנים לזה שנחתם עם מצרים, בשנה החולפת נרשמו בישראל הישגים דיפלומטים היסטוריים רבים, ואם להאמין לשמועות - זו רק ההתחלה.

הכול התחיל בחודש ינואר. אז, אחרי אין ספור דחיות, הציג נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ את "תוכנית השלום" או "עסקת המאה", שמטרתה להביא לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. העסקה, שכללה בעיקרה הכרה אמריקנית בהתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון, החלת ריבונות והקמת מדינה פלסטינית, לא התקבלה באהבה אצל כל הצדדים.

הפלסטינים דחו אותה, האירופים חששו מסיפוח, וגם כאן בישראל היו מי שהתנגדו לצעדים אותם הציע ממשל טראמפ. כשנתניהו וגנץ חתמו על ממשלת אחדות, ראש הממשלה המשיך לדבר על סיפוח ב-1 ביולי 2020, אולם בשל משבר הקורונה - וייתכן שגם בגלל לחצים פוליטיים מימין, משמאל, ומרחבי העולם - נכון לעכשיו, הנושא ירד מהפרק.

U.s. President Trump And Israel's Prime Mininister Netanyahu Deliver Joint Remarks On Middle East Peace Plan Proposal At The White House In Washington, U.s., January 28, 2020. Reuters/joshua Roberts?
ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא האמריקני דונלד טראמפ | צילום: רויטרס

שישה חודשים אחרי פרסום עסקת המאה, הודיע טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי ישראל ואיחוד האמירויות הסכימו על נרמול היחסים בתמורה לדחיית הסיפוח, אותו, כאמור, הציע בעצמו. די מהר לאחר שנודע על נרמול היחסים או "הסכם אברהם" בשמו הרשמי, דווח כי ישראל לא רק ויתרה על הסיפוח אלא גם, כך על פי פרסומים, אישרה לארה"ב למכור מטוסי F-35 לנסיכויות - דיווח אותו הכחיש נתניהו.

כך או כך, משלחת ישראלית כבר ביקרה באבו דאבי, הצדדים חתמו על הסכם באירוע חגיגי בוושינגטון, ואפילו חברת התעופה הלאומית של הנסיכויות החלה להציע טיסות לישראלים – שמצידם חולמים על חופשה בדובאי. לא זו בלבד, לפני כמה שבועות דוגמנית ישראלית טסה לאזור וצילמה קמפיין למותג אופנה.

הדוגמנית מאי תגר בקמפיין אופנה בדובאי
הדוגמנית מאי תגר בקמפיין אופנה בדובאי | צילום: רויטרס

אז מה תביא לנו שנת תשפ"א? רק לפני כשבוע גם בחריין הודיעה על נרמול היחסים עם ישראל. מעט לפני כן, קוסובו וסרביה הכריזו על העברת השגרירות לירושלים. ועוד על הפרק, כנראה, הסכמים עם סודאן וצ'אד. אולם, ייתכן כי בדיוק כמו בהסכם עם האמירויות – שהגיע משום מקום והצליח להפתיע אפילו את שרי הביטחון והחוץ, לא נדע מה מתבשל עד לרגע האמת. או לפחות עד שטראמפ יצייץ על זה בטוויטר.

נשיא ארה''ב דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ של איחוד האמירויות עבדאללה בן-זייד ושר החוץ של בחריין, עבד אל-לטיף אל-זיאני
נשיא ארה''ב דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ של איחוד האמירויות עבדאללה בן-זייד ושר החוץ של בחריין, עבד אל-לטיף אל-זיאני | צילום: רויטרס

מ"השחיתות השלטונית" ועד המתמחים: מדינה במחאה 

השחיתות השלטונית, המשבר הכלכלי, סגירת אירועי התרבות, הענישה הקלה לעברייני מין ואפילו סדרת טלוויזיה אחת - מאות אלפים של אנשים החזירו את ישראל לשלהי קיץ 2011, השנה שבה ההמונים יצאו לרחובות ודרשו שינוי. אז, לפני כמעט עשור שלם, המחאה התמקדה ביוקר המחייה. הפעם, כמעט ולא היה נושא שלא יצאו בגללו לכיכרות.

תחילה, הייתה זו ההפגנה שארגנו ראשי האופוזיציה, אליה הגיעו אלפים שמחו נגד חוקי החסינות של נתניהו על רקע החקירות המתנהלות נגדו. שבועות לאחר מכן, קצת אחרי הבחירות, המוחים בכיכר רבין יצאו נגד ממשלת האחדות שהסתמנה בזמנו בין נתניהו לגנץ. ואז הגיעה הקורונה.

הסגר הממושך, צמצמום ההתקהלויות, ההגבלות במסעדות וסגירת אירועי התרבות איימו למוטט את הכלכלה בישראל. רבים מצאו את עצמם ללא עבודה וללא פרנסה והחליטו לזעוק את זעקתם. בעלי המסעדות, האמנים, השחקנים, המפיקים והעצמאים הפגינו ודרשו תשובות וסיוע ממקבלי ההחלטות.

מחאת תעשיית התרבות והאירועים בירושלים
מחאת תעשיית התרבות והאירועים בירושלים | צילום: ועד הפעולה של מחאת תעשיית התרבות והאירועים

בין אלה שיצאו להפגין השנה, היו הורים לילדים שלא יכלו להישאר אדישים לסרטונים המזעזעים שנחשפו מהגנים והפעוטונים, בהם נראות גננות וסייעות מכות את הילדים חסרי הישע. כמוהם גם המתמחים, שעובדים מסביב לשעון - ולא רק בימי מגפה. הם ביקשו לשנות את תנאי העסקתם הבלתי הגיוניים, וקראו "No more 26", לא עוד משמרות של יום שלם.

וגם, נשים וגברים, שנחרדו לשמוע על מקרה האונס הקבוצתי באילת, אז נערה בת 16 נאנסה ונוצלה על ידי חבורת גברים בעת שהייתה שיכורה. הם קראו לאכיפה מענישה יותר עם אנסים ועברייני מין, והביעו את תמיכתם בנערה. "את לא לבד, אנחנו מאמינות לך", כתבו על השלטים.

במקביל, כמה אלפים שנפגעו מהתוכנית "היהודים באים", שלא מפחדת לשחוט פרות קדושות, הגיעו לבנייני התאגיד ואיימו להחרים את הערוץ אם לא יפסיק לשדר את מה שלטענתם פגע ברגשותיהם.

מחאת האמנים מחוץ לביתו של בני גנץ
מחאת האמנים מחוץ לביתו של בני גנץ | צילום: צו 8 לפועלי התרבות

ובתוך כל זה, כבר שלושה חודשים ברציפות שבכל שבוע במוצאי השבת מגיעים המונים אל מחוץ למעון ראש הממשלה בבלפור. שם, בכיכר פריז, הם יוצאים נגד מדיניותו של נתניהו בטיפול במשבר הקורונה ותפקודו בצל המשפט המתנהל נגדו.

כמעט בכל הפגנה כזו נרשמים עימותים בין מפגינים לשוטרים, חלקם אפילו נעצרים לפעמים ומורחקים מהאזור לכמה ימים. לבסוף, הם תמיד חוזרים. אם זה תלוי בהם, הבטיחו, המפגינים ימשיכו להגיע לשם גם עמוק לתוך שנת תשפ"א, עד שיוחלף השלטון בישראל.

אלפים בהפגנה נגד נתניהו באזור מעון ראש הממשלה בירושלים | צילום: דניאל בר און

הכינרת שוברת שיאים - וגם החום

אז כמה חם היה הקיץ הזה? הכי חם שהיה כאן אי פעם. השנה, כמעט כמו בכל שנה, כבר בתחילת העונה הזהירו החזאים כי בשל משבר האקלים, המעלות יטפסו עד לגבהים שלא הכרנו לפני כן, וגלי החום יהיו ארוכים יותר - ומתישים הרבה יותר.

ואכן, ממש לפני שבועות בודדים, נשבר שיא חום של כל הזמנים באילת - שם נמדדו 48.5 מעלות צלזיוס. ולא רק שהעיר הדרומית שברה את השיא של עצמה - אלא, ליום אחד בלבד, אילת הייתה המקום הכי חם על פני כדור הארץ. עוד באותו היום, גם בירושלים, עם 41.4 מעלות, שברו את השיא ליום הכי חם בחודש ספטמבר שנרשם, ובכן, לפני 118 שנים, בשנת 1902.

ים המלח
ים המלח | צילום: רויטרס

הקיץ הלוהט, ששבר שיאי חום גם במרום גולן, אבני איתן וכפר בלום, הגיע אחרי חורף גשום במיוחד שהעלה את מפלס הכינרת לגבהים חדשים לראשונה מזה 27 שנים. החורף האחרון היה כל כך סוער, עד כדי כך שמדרום ועד צפון נגרמו נזקים בשווי של מיליונים. חופים באילת נהרסו, רכבים ומבנים בקיבוצים בגליל ניזוקו - ובתל אביב, הצפה בבניין בדרום העיר הובילה למותם של שניים, סתיו הררי ודין שושני, בני זוג בני 25, שנלכדו במעלית בעקבות ההצפות - ונהרגו.

סתיו הררי ודין שושני ההרוגים באסון המעלית בתל אביב
סתיו הררי ודין שושני ההרוגים באסון המעלית בתל אביב | צילום: באדיבות המשפחה

ההתחממות הגלובלית או משבר האקלים - לא משנה איך נקרא לזה, לפי כל התחזיות המצב רק ילך ויחמיר, וכמעט בטוח שגם בסיכומים של שנת תשפ"א ידווחו על טמפרטורות לוהטות, סופות הרסניות וקרחונים שנמסים. אלא, אם נתחיל לשנות הרגלים. העולם הרי, בידיים שלנו.

רכבים בחניון בו התרחש אסון המעלית בתל אביב
רכבים בחניון בו התרחש אסון המעלית בתל אביב | צילום: חדשות 13
כביש נחסם במושב גיאה שליד אשקלון
אשקלון | צילום: אבי כץ, אלון וחי פיאסצקי

אנחנו על המפה

והיו גם רגעים משמחים בשנת הקורונה שחלפה. סדרות תוצרת הארץ שנמכרו לענקיות הסטרימינג, שחקנים שכיכבו בהוליווד, ואפילו נציגות ראשונה אי פעם בטקס האמי. גל גדות, שימי לב.

בגזרת הסדרות, "טהרן" של כאן 11 בכיכובה של ניב סולטן נמכרה לאפל TV עוד לפני ששודר בארץ אפילו פרק אחד. כמוה גם הסדרה של Hot "לאבד את אליס" עם איילת זורר, שתשודר בכל העולם בגרסתה המקורית.

באפל הודיעו גם על עיבוד בין-לאומי ל"בשבילה גיבורים עפים" של קשת. הסדרה, בכיכובו של תומר קפון, כבר זמינה בנטפליקס העולמית, שם היא מוצגת בעברית. אותו קאפון, אגב, עלה לפני מספר שבועות עם העונה השנייה של הסדרה "הבנים", שמשודרת באמזון TV.

 

View this post on Instagram

 

מתרגשת שאין מילים. בקרוב בערוץ כאן 11 @kan_israel #tehranseries

A post shared by Niv Sultan (@sultaniv) on

מי שעוד רשמו הצלחה מטאורית בעולם הם שירה האס ועמית רהב הצעירים, שגילמו את אסתר ויענקי שפירו בסדרה "המורדת" של נטפליקס. הימים הם ימי קורונה, השמיים סגורים והאווירה מדכאת, וחוץ מבינג' – אין יותר מדי מה לעשות.

כך, אבל לא רק בגלל זה, הצליחה הסדרה לטפס למקום השני ב-Top10 של הסדרות הכי נצפות בנטפליקס ולכבוש את הצופים והמבקרים. על תפקידה כחרדית שחוזרת בשאלה, ובפעם הראשונה עבור שחקנית ישראלית, האס קיבלה מועמדות לפרס האמי.

ויש את "פאודה" של yes, שגם השנה שברה שיאים - במיוחד בעולם הערבי. מיד לאחר שעלתה לשידור בנטפליקס, העונה השלישית של הסדרה על המסתערבים הגיעה למקום הראשון בלבנון, למקום השישי בירדן ולמקום השלישי באיחוד האמירויות מבחינת נתוני הצפייה. היוצר ליאור רז, שגם מגלם את דורון קביליו האגדי, ביקר החודש באיחוד האמירויות לקראת פרויקט סודי עליו הוא עובד. פאודה גרסת אבו-דאבי? Yes, Please

 

View this post on Instagram

 

Thank you ?? I’ll be back ☮️

A post shared by Lior Raz (@liorraz) on