"אירוע חמור": כמחצית מאוכלוסיית הנשרים הורעלה ברמת הגולן

פקחי רשות שמורות הטבע והגנים מצאו 8 פגרים של העוף הנדיר בשטח, יחד עם בעלי חיים נוספים. "פגיעה משמעותית באוכלוסיית הנשרים ברמת הגולן. נפעל למצות את הדין עם האחראיים"

זמן צפייה: 01:11

מכה לאוכלוסיית הנשרים: שמונה פגרי נשרים נמצאו הבוקר בשטח אש ליד בסיס נפח ברמת הגולן, לאחר שהורעלו. בנוסף נמצאו עוד שני נשרים שהורעלו במצב קשה, וכן פגרים של שועל ושני תנים. פקחי רשות שמורות הטבע ערכו סריקות בשטח אחר ממצאים נוספים, על מנת לנסות לאתר ממצאים נוספים ולמצוא את מקור ההרעלה.

צילום: ברק ספקטור ורוני אליאס

"מדובר באירוע חמור", נמסר מרשות שמורות הטבע, "נפעל בכל האמצעים על מנת למצוא את האחראים להרעלה ועל מנת למצות איתם את הדין". מדובר בפגיעה אנושה באוכלוסיית הנשרים ברמה, שכוללת עשרות בודדות, כ-20 על פי ההערכות, ונמצאת בסכנת הכחדה משמעותית.

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע: "שמונה נשרים מהווים כרבע מאוכלוסית הנשרים בצפון ישראל. זה מעשה נפשע שעלול להביא להכחדתם. את הפשע הזה צריך להפסיק. צריך לגרום לכך שמי שמרעיל נשרים בישראל יישב בכלא או ישלם על כך מחיר כבד- אסור לאפשר לדברים האלה להתקיים".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-events-20190510-1414' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_ffep1b2e' duration='32'']

אחד הנשרים שנמצא במצב קשה נשלח אל בית חולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים. מבית החולים נמסר: "לפני שהגיע לכאן הוא קיבל טיפול ראשוני ברמת הגולן. ביצענו בדיקות כלליות והענקנו לו טיפול רפואי שכלל גם שטיפת קיבה כדי להוציא את שאריות המזון המורעל שאכל. כמו כן, הוא יקבל פחם פעיל כדי לספוח את הרעלים. האירוע הזה הוא מכה קשה לאוכלוסיית הנשרים בגולן, לשומרי הטבע ולאוהבי הארץ".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-events-20190510-1424' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_vc9o32pp' duration='54'']

"ההשקעה בכל גוזל מרגע ההטלה בגרעיני הרבייה שבגני החיות בישראל, דרך הגידול שלהם וההשבה לטבע דורשים משאבים אדירים מאנשי רשות הטבע והגנים וכל הפועלים לכך, כפי שאנו עושים בספארי. אנחנו מקווים שהנשר הפגוע יחלים במהרה ויוכל לשוב אל הטבע" הוסיפו.