הרעלת הנשרים בגולן: מעצר החשוד הוארך ב-48 שעות

בית משפט השלום בטבריה האריך ביומיים את מעצרו של גסאן מנדורי, תושב טובא זנגרייה בשנות ה-30 לחייו, שנעצר אתמול בחשד כי הוא אחראי להרעלת הציפורים בצפון

נשרים מתים ברמת הגולן
פגרי הנשרים שנמצאו | צילום: רשות הטבע והגנים

הוארך ב-48 שעות מעצרו של תושב טובא זנגריה בשנות ה-30 לחייו, שנעצר אתמול בחשד שהוא אחראי להרעלת נשרים וגרימה למותם של שמונה מהם ברמת הגולן. ברשות הטבע והגנים חוששים שעוד נשרים נפגעו מההרעלה אבל עדיין לא נמצאו.

החשוד בהרעלת נשרים בגולן
החשוד בהרעלת נשרים בגולן | צילום: החדשות 13

בתוך כך, נמשך בימים האחרונים הטיפול באחד משני הנשרים שנפגעו ושרדו את ההרעלה בגולן. "בדקנו אותו, הדופק שלו עכשיו חזק ויציב", הסביר יגאל הורוביץ, מנהל בית החולים לחיות בר של הספארי, "אנחו משאירים אותו למעקב קצר ומאמינים שבקרוב מאוד הוא יושב לטבע". מהירות התגובה של פקחי רשות הטבע והגנים היא שהצילה את שני הנשרים שנפגעו, כאשר אחד מהם כבר שוחרר חזרה לטבע.

כזכור, ביום שישי נמצאו שמונה פגרי נשרים בשטח אש ליד בסיס נפח ברמת הגולן, לאחר שהורעלו. בנוסף נמצאו עוד שני נשרים שהורעלו במצב קשה, וכן פגרים של שועל ושני תנים. פקחי רשות שמורות הטבע ערכו סריקות בשטח אחר ממצאים נוספים, על מנת לנסות לאתר ממצאים נוספים ולמצוא את מקור ההרעלה. חקירה שנפתחה לאחר המקרה היא שהובילה למעצר החשוד.

"מדובר באירוע חמור", נמסר מרשות שמורות הטבע, "נפעל בכל האמצעים על מנת למצוא את האחראים להרעלה ועל מנת למצות איתם את הדין". מדובר בפגיעה אנושה באוכלוסיית הנשרים ברמה, שכוללת עשרות בודדות, כ-20 על פי ההערכות, ונמצאת בסכנת הכחדה משמעותית.

נשרים שהורעלו ברמת הגולן
נשרים שהורעלו ברמת הגולן | צילום: ברק ספקטור ורוני אליאס

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע: "שמונה נשרים מהווים כרבע מאוכלוסית הנשרים בצפון ישראל. זה מעשה נפשע שעלול להביא להכחדתם. את הפשע הזה צריך להפסיק. צריך לגרום לכך שמי שמרעיל נשרים בישראל יישב בכלא או ישלם על כך מחיר כבד- אסור לאפשר לדברים האלה להתקיים".

אחד הנשרים שנמצא במצב קשה נשלח אל בית חולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים. מבית החולים נמסר: "לפני שהגיע לכאן הוא קיבל טיפול ראשוני ברמת הגולן. ביצענו בדיקות כלליות והענקנו לו טיפול רפואי שכלל גם שטיפת קיבה כדי להוציא את שאריות המזון המורעל שאכל. כמו כן, הוא יקבל פחם פעיל כדי לספוח את הרעלים. האירוע הזה הוא מכה קשה לאוכלוסיית הנשרים בגולן, לשומרי הטבע ולאוהבי הארץ".

"ההשקעה בכל גוזל מרגע ההטלה בגרעיני הרבייה שבגני החיות בישראל, דרך הגידול שלהם וההשבה לטבע דורשים משאבים אדירים מאנשי רשות הטבע והגנים וכל הפועלים לכך, כפי שאנו עושים בספארי. אנחנו מקווים שהנשר הפגוע יחלים במהרה ויוכל לשוב אל הטבע" הוסיפו.

בתוך 20 שנים התמעטה אוכלוסיית הנשרים בישראל ב-61%. בשנת 1999 נספרו בארץ 378 נשרים, והשנה לפני ההרעלה, 147 בלבד.