אלוף פד"ם: "אחריות המדינה לבחור בקפידה עיתוי היציאה למלחמה"

הרצי הלוי התייחס בנאומו בטקס יום הזיכרון בבאר שבע למצב הביטחוני בעוטף עזה: "מוכנים לעשות כל שיידרש כדי להבטיח כאן ביטחון". על סא"ל מ׳ שנפל בעזה: "פעל באומץ, בשקט ובאיכות"

זמן צפייה: 00:53

ישראל מציינת הערב ומחר את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה. אלוף פיקוד הדרום, הרצי לוי, התייחס היום (שלישי) בנאומו בטקס יום הזיכרון בבאר שבע לסבב ההסלמה האחרון ברצועת עזה: "מדינה הרוצה עצמאות לעוד שנים רבות, חייבת להיות חזקה, חייבת לדעת מלחמה ולהיות נכונה לשלם את מחיריה, וחייבת גם מתוך האחריות לחיי אזרחיה לבחור בקפידה את העיתוי וסיבות יציאתה למלחמה".

עוד התייחס האלוף לוי בנאומו לסגן אלוף מ', שנפל בפעולה חשאית בעזה אשתקד: "סגן אלוף מ׳ אינו דמות מוכרת. לפני כחצי שנה פעל ברצועת עזה ביחד עם כוח של לוחמים עלומים, ללא שם וללא תמונה, שמשימתם היא סודם הגדול ביותר". אלוף פיקוד הדרום הוסיף כי "חייו של סא"ל מ׳ הינם מסכת של הצטיינות בלימודים, במשפחה, בשירות הצבאי ובקהילה. גבורתם של אלה המוכנים לפעול בעין הסירה, היא הטווה לנו חוטים בין זיכרון לעצמאות. זו הייתה דרכו של סא"ל מ באומץ, בשקט ובאיכות- מודל לישראליות".

עוד בחדשות 13:
"מודל למצוינות": סיפורו של סא"ל מ' שנפל בפעולה חשאית בעזה

"אין אפשרות להימלט": תושבי עוטף עזה חוזרים לשגרה

לאחר הפסקת האש: ההכנות לאירוויזיון נמשכות במלוא המרץ

אלוף פיקוד דרום הרצי הלוי
אלוף פיקוד דרום הרצי הלוי | צילום: החדשות 13

האלוף לוי ספד להרוגים בסבב ההסלמה האחרון ברצועת עזה, וציין בפרט את משה פדר, שנהרג מטיל נ"ט שנורה על ידי חמאס: "משה היה, כפי ששמעתי, כפי שניבט מעיניו בתמונתו, אדם נהדר ואזרח טוב במדינת ישראל. גבורתם של אזרחי ישראל המתמודדים מיום הקמת המדינה עם טרור ומלחמות ומפתחים בארץ חברה פעילה, בריאה ומתפתחת היא מפתח לעוד מאות שנים של עצמאות".

הוא הוסיף והתייחס לעימות מול רצועת עזה, ואמר כי "בכל פעם שיטעו ארגוני הטרור לחשוב, שרצוננו בחיים איכותיים, בחברה ערכית ובחינוך מתפתח, מהווה עבורם הזדמנות לבצע פעולות טרור נגדנו, יחושו הם את יכולותנו הצבאיות. כך השבוע ברצועת עזה, זו המטפחת טרור ובשל כך אינה מתפתחת. פעלנו בצורה התקפית ותקיפה, פגענו בפעילי טרור רבים ובתשתיות העוטפות אותם. אנו מוכנים ונכונים לעשות כל שיידרש להבטיח כאן בדרום ביטחון, שקט ויציבות. תושבי הדרום, תושבי עוטף עזה אתם עוברים תקופה לא פשוטה ומתמודדים באופן הראוי לכל הערכה. אנו אתכם כאן בדרום כדי לפעול למען עתיד טוב יותר".

טקס יום הזיכרון, הכותל המערבי
טקס יום הזיכרון, הכותל המערבי | צילום: החדשות 13

בנובמבר האחרון, פעולה של יחידה מיוחדת של צה"ל שפעלה בלב רצועת בעזה נחשפה בידי חמאס, והובילה להיתקלות עם אנשי הארגון - שבה נהרג סגן אלוף מ'. סגן אלוף מ', הוא אחד משני החללים היחידים של צה"ל שזהותם נותרה עלומה, יחד עם עמנואל מורנו - אותו הכיר. נ', אלמנתו של מ', סיפרה כי "הילדים שאלו למה מצלמים מהגב, אז דיברנו על זה והסברתי להם למה אי אפשר להראות את הפנים שלנו, שזה כדי לשמור עליהם ועלינו כמשפחה".

כנער נכנס בשערי הפנימייה הצבאית בחיפה, לאחר שאביו רצה שיזכה בחינוך טוב יותר. ושם, למד לשאוף להכי גבוה שאפשר. "זו תקופה מטורפת של התבגרות, שהדברים שקורים לך פה נחרטים", אמר אמיר, חברו של מ' לפנימייה. עם סיום התיכון התגייס מ' לסיירת הצנחנים. לאחר שסיים את הקורס בבה"ד 1 בהצטיינות, נשאר להדרכה - ואז הגיעה שיחת הטלפון מהיחידה המיוחדת ששינתה את חייו. הוא עשה את צעדיו הראשונים אל תוך עולם הצללים ונבלע בו, תוך זמן קצר ועל אף גילו הצעיר, מ' התבלט כאחד המוכשרים ביחידה. תוך כדי העיסוק התובעני שלו ביחידה, השלים מ' שלושה תארים אקדמיים והחל לעסוק בפעילות התנדבותית, בין היתר, במסגרת תנועת "אחריי" שמכשירה נוער למנהיגות ולשירות משמעותי.

בליל ה-11 בנובמבר עצרו כאמור אנשי חמאס את רכבם של הלוחמים והחלו לתחקר אותם. במקום התפתח דין ודברים אל מול מפקד גדוד של חמאס, עד שהחלו חילופי אש. "הכוח שב כמעט כולו בשלום לארץ וזה קודם כל בזכות אנשים כמו סגן אלוף מ'", אמר אלוף פיקוד דרום, שהיה מפקדו של מ'. "אני חושב שזה מדהים, כי אנחנו מכירים אנשים הרבה יותר אחרי שקורה דבר כזה. מסלול החיים שלו  הוא מודל למצוינות. בלימודים – מצוינות, במסלול הצבאי – מצוינות, בעולם המשפחתי – מצוינות, בכל מקום", הוסיף. נ', אלמנתו של מ', סיפרה כי "כל החברים שלו סיפרו לי תמיד על החיוך שלו, חיוך גדול כזה, וככה אנחנו נמשיך לזכור אותו - עם החיוך".

סגן אלוף מ' עם חבריו ליחידה
סגן אלוף מ' עם חבריו ליחידה | צילום: החדשות 13

אתמול בבוקר נכנסה לתוקפה הפסקת אש בין ישראל לרצועת עזה. זאת לאחר יממה וחצי של מטחי רקטות כבדים לכיוון ישראל והפצצה אווירית של חיל האוויר ברצועה. עם זאת, ההערכה הרווחת בצה"ל היום היא כי בהיעדר פריצת דרך במישור המדיני או התקדמות במגעים להסדרה עם חמאס – השקט שהושג בדרום יחזיק מעמד שבועות ספורים בלבד.

בשבועות האחרונים הייתה התרעה בדבר כוונת הג'יהאד האסלאמי לבצע פיגוע נגד ישראל, אך ההתרעה ירדה לאחר פיגוע הצליפה שהתרחש בסוף השבוע, בו נפצע בינוני קצין גששים וחיילת נוספת נפצעה קל. בצבא מעריכים כי הג'יהאד נעתר להפסקת האש בין היתר מכיוון שלראשונה מאז צוק איתן, תקף צה"ל עשרות יעדים של הארגון, והרג 11 מאנשיו. לאור תוצאות ההסלמה, סבורים בצה"ל כי הג'יהאד האסלאמי ספג טלטלה קשה לאחר שהאמין לאורך תקופה כי ישראל נמנעת מלתקוף מטרות הארגון.

מניתוח סבב ההסלמה הנוכחי, שזכה לשם "גן סגור", עולה כי חמאס והג'יהאד האסלאמי השקיעו מאמצים אדירים להתגבר על יכולותיה של מערכת כיפת ברזל. כך למשל, אתמול בערב שוגרו במהלך שעה אחת 117 רקטות. רוב השיגורים שיועדו ליפול בשטחים מיושבים יורטו, אך אחת מהן נפלה באשדוד וגרמה למותו של צעיר תושב העיר. סך הכל שוגרו מהרצועה כ-690 רקטות ביממה וחצי, 240 מתוכן יורטו, ו-35 רקטות פגעו בשטחים מיושבים, וגרמו למותם של משה אגדי, פנחס מנחם פשווזמן וזאיד אלחמאמדה. אזרח נוסף, משה פדר, נהרג מפגיעת טיל נ"ט.

משה פדר, שנהרג מפגיעת נ''ט בעוטף עזה, ובת זוגו איריס עדן
משה פדר, שנהרג מפגיעת נ''ט בעוטף עזה, ובת זוגו איריס עדן

שרים שהשתתפו בישיבת הקבינט אמרו לחדשות 13 כי הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן המליצו לקבינט לא להיגרר למבצע רחב בעזה בעיתוי הנוכחי. לדברי השרים, טיעונם המרכזי של היה שבעיתוי הנוכחי חמאס מכתיב את תנאי העימות. השרים ציינו כי המלצתם הייתה לצאת למערכה נגד חמאס רק ביוזמה ישראלית בדומה ל-"עופרת יצוקה", כאשר ישראל היא שקובעת את העיתוי ואת תנאי הפתיחה. בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדברים. מדובר צה"ל נמסר: ״לא מתייחס לדיונים פנימים עם הדרג המדיני״. מהשב"כ נמסר בתגובה: "לא מתייחסים לנאמר בדיונים סגורים".

אגף המודיעין זיהה את כוונת הג'יהאד האסלאמי לפגוע בתחרות האירוויזיון, בטרם ההסלמה, וזאת כפגיעה תיירותית ותדמיתית בישראל. בסופו של דבר, ההערכה שהעביר אמ"ן לקבינט אמש הייתה כי שילוב של לחץ מצד מצרים וחמאס לצד פגיעת צה"ל במטרות הארגון, יעצור את הירי ויבלום זמנית לפחות את כוונותיו להוציא פיגועים נגד ישראל. הערכה כעת באמ"ן היא שישנה סבירות מוגברת למורתעות ארגוני הטרור המרכזיים ברצועה שמאפשרת מומנטום לקידום ההסדרה.

הכוננות הגבוהה, בעיקר בחיל האוויר ובמערך כיפת ברזל, צפוייה להישמר גם לאורך חודש מאי בו ייערך האירוויזיון בתל אביב, לאחר יום העצמאות הקרב.