"יצא לעבוד – ולא חזר": גיל חזאזי מחדרה נהרג באסון המנוף

גיסו של ההרוג בתאונת העבודה ביבנה ספד לו: "הוא היה אבא טוב שפרנס את המשפחה שלו בכבוד" • ארבעה מ-17 בעלי תפקידים שנחקרו בחשד למעורבות באירוע שוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים

זמן צפייה: 08:40

הותר לפרסום שמו גיל חזאזי, אחד מארבעת ההרוגים בקריסת המנוף באתר בנייה ביבנה, שאירעה הבוקר (ראשון). חזאזי, בן 51 מחדרה, הותיר אחריו אישה ושלוש בנות. גיסו אילן קנשתי, סיפר: "קרה לנו מקרה טרגי היום. גיסי יצא לעבוד ולא חזר. מדובר באבא טוב שפירנס את הילדים שלו בכבוד. הוא היה אבא שנתן את הנשמה לבנות שלו, לאחותי במיוחד – הוא דאג לה לכל אורך הדרך ותמך בה. עכשיו היא נשארה לבד".

17 בעלי תפקידים בכירים באתר הבנייה עוכבו לאורך היום לחקירה במשטרה, ארבעה מתוכם שוחררו הערב למעצר בית. בשעות הבוקר, כאמור, נהרגו ארבעה פועלים בתאונה באתר בנייה בשדרות ז'בוטינסקי בעיר יבנה, כתוצאה מנפילה של חלקי מנוף אל הקרקע. סך שני פועלים נוספים חולצו מהמנוף כשמצבם קל, לאחר שנלכדו בגובה של 30 מטרים - כ-12 קומות.

פעילות חילוץ התבצעה באמצעות חבלים ומנוף בגובה של 60 מטרים שהוזעק למקום. בזירה נמצאים נציב הכבאות רב טפסר דדי שמחי ומפקד המחוז טפסר אייל כספי. מתחילת 2019 נהרגו 20 אנשים בתאונות עבודה, ואך לפני כחודש נהרג פועל מהתחשמלות באותו אתר בנייה. מחקירה ראשונית של האירוע עולה כי העובדים היו על המנוף, ונהרגו בעקבות קריסתו.

עוד בחדשות 13:

אסון המנוף: 5 בעלי תפקידים נוספים עוכבו לחקירה - כולם בכירים

אסון המנוף – ארדן: "בית המשפט מקל עם אחראים לתאונות העבודה"

מחסור בפקחים ואכיפה לקויה: כך הפך ענף הבנייה לשדה קטל

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-events-20190519-2300' autoplay='0' credit='' desc='גיסו של גיל חזאזי' kid='1_kjw0kpbe' duration='166'']

חברת נאות שמיר האחראית על הפרויקט התייחסה הערב לתאונה שהתרחשה: "התאונה קרתה כאשר עובדים של חברת 'רמא מנופים' עסקו בפירוק מנוף באתר לאחר שהסתיימה העבודה בו ופורק לצורך העברתו לחברה בחזרה מאחר וסיים עבודתו באתר. הרכבת המנוף, הפעלתו ופירוקו נעשים כולם על ידי חברת רמא מנופים ובאחריותה הבלעדית. חברת נאות שמיר מקפידה על שמירת כל נהלי הבטיחות המחמירים באתר. מנהל האתר הנחה הבוקר את עובדי חברת רמא מנופים בנהלי הבטיחות הנדרשים. איננו יודעים את הנסיבות שגרמו לתאונה. היזם, אסף כדורי שהוא גם מנהל האתר מוסר בשעות אלה את כל המידע שברשותו בכדי לסייע בחקירת נסיבות התאונה. אנו מביעים צער עמוק על מותם של ארבעה בני אדם בתאונה הקשה".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הגיב לדברי חברת נאות שמיר. "בדיוק כמו שהקבלן הראשי באתר בנייה לא יכול להטיל את האחריות להימצאות של שוהה בלתי חוקי על אחד מקבלני המשנה שלו, כך אסור להסתפק באחריות נפרדת של כל אחד מבעלי המקצוע באתר בנייה", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "חייבת להיות אחריות ישירה על בטיחות האתר המוטלת על הקבלן הראשי ועל יזם הפרויקט".

דן ורשבסקי, יו"ר ועד מפעילי העגורן הארצי, אמר כי "הכתובת כבר הרבה זמן על הקיר. זה הכל תופעה בענף הבניין - הבטיחות כמעט לא קיימת. המנוף היה אמור להיות מפורק היום, אבל כנראה בזמן הפירוק כל החלק האחורי קרס. במציאות אין שטח סטרילי, לא בעבודה עם מנוף, לא בזמן פירוק ולא בזמן הרכבה. כולם ממהרים. הקבלן רוצה לסיים את העבודה מהר, גם הפועלים. אין שום זהירות", אמר. "לצערי אנחנו רואים שתאונות קורות בגלל חוסר זהירות. בקסדות בדרך כלל משתמשים, אבל לשאר הדברים אין זמן, כי בטיחות לוקחת זמן. הרבה פועלים נופלים כתוצאה  מכך. אני מאמין שאם היו שומרים על כללי הבטיחות ולא היה לחץ לסיים את העבודה מהר כל זה לא היה קורה. משרד העבודה חייב להתעורר. כל מי שנכנס למקצוע לא מוכשר מספיק בשביל לעבוד בבניין. זה מתחיל בפועלים, מי שמתקן את המנוף ומי שמפקח. אין הדרכות שנתיות. לצערי הרב זה לא האסון האחרון".

זירת האירוע ביבנה בה קרסו חלקי מנוף
זירת האירוע ביבנה בה קרסו חלקי מנוף | צילום: תיעוד מבצעי מד''א

עשרים פועלים נהרגו מתחילת השנה בתאונות עבודה באתרי בנייה, ונראה כי הלקחים ההכרחיים בענף הבנייה אינם נלמדים וכי ההפקרות בענף היא שממשיכה לגבות קורבנות רבים. בנובמבר האחרון יזמה ההסתדרות שביתה כללית במשק, בדרישה למצוא פתרון בנושא בטיחות בעבודה באתרי הבנייה. זאת, אחרי שבשנת 2018 נהרגו 38 פועלים באתרי בנייה. ברגע האחרון השביתה בוטלה והושג הסכם עם האוצר, שבמסגרתו סוכם על הגדלת האכיפה ומספר הפקחים מ-17 ל-60, יישום התקן האירופי לפיגומים והסדרת תחום המנופים בחוק.

מאז, כמעט אף חלק בתוכנית לא יושם, וגם בתחום האכיפה לא חלה התקדמות רבה. לאחר תאונה עם הרוגים, נסגר אתר הבנייה לפי צו ל-48 שעות ואחריו מתחילה חקירה ארוכה - שבדרך כלל לא מגיעה לכדי כתב אישום. נוסף על כך, מעולם לא נשלל רישיון של קבלן בשל ריבוי תאונות עבודה.

בשנים האחרונות ישראל נמצאת בתנופת בנייה עם כ-15,000 אתרי בנייה פעילים. התקן לפקחים אומנם גדל ל-60 כפי שסוכם, אבל לא כל התקנים מאוישים. תחום המנופים בישראל לדוגמה, פרוץ לגמרי ולמעשה אין עליו פיקוח. "כל אחד היום יכול לקנות לעצמו ארגז כלים ולהתחיל לפרק ולהרכיב מנופים", הסביר אמיר ספיר, מומחה לעבודה בגובה, "אנחנו מתריעים על זה לאורך השנים וכלום לא קורה. התאונה הזאת לצערי, כמו תאונות רבות אחרות, הייתה עניין של זמן. הכתובת הייתה על הקיר".

"המשותף לכל התאונות האלה זה שאין אכיפה, אף אחד לא משלם את המחיר", ציין עו"ד ישראל אסל, מהפורום למניעת תאונות עבודה. "אני עוד לא ראיתי קבלן שהולך לבית הסוהר בגלל שפועל בניין נהרג".