"כאבי תופת": המדינה לא מפקחת על ענף האסתטיקה, המטופלים בסכנה

כוויות, זיהומים ונמק: תחום הקוסמטיקה בישראל מגלגל מיליוני שקלים בשנה, עם זאת הוא פרוץ, מלא ברופאים מתחזים ומומחיות מפוברקת. "לא יכולתי להראות את עצמי בעבודה"

זמן צפייה: 04:28

ענף טיפול האסתטיקה בישראל צמח בקצב מסחרר בשנים האחרונות – הזרקות, מתיחות, הקפאת שומן, החלקת קמטים ועוד. למרות שהתחום מגלגל מיליוני שקלים בשנה, אף אחד לא שומר על המטופלים מהמטפלים, גם לא המדינה. "התחום של הרפואה האסתטית פרוץ ואין בו הגנות. העמימות שיש מסכנת את הציבור", אמר ד"ר מאיר כהן, יו"ר איגוד הפלסטיקאים בישראל.

מבקר המדינה חשף אתמול (שני) עד כמה התחום הזה פרוץ ובלתי מפוקח, המלא ברופאים מתחזים, מומחיות מפוברקת וקומסטיקאיות שמרשות לעצמן לסכן את בריאות המטופלים בחסימות כלי דם, נמק, כוויות וזיהומים.

כוויות מטיפול הקפאת שומן אצל קוסמטיקאית לא מוסמכת | צילום: החדשות 13

מיכל, שם בדוי, הקפיאה שומן אצל קוסמטיקאית לא מוסמכת, ונכוותה: "שמעתי שיש מכשיר שמקפיא שומן בלי חדר ניתוח. אמרו לי שאין שום בעיה, שאין תופעות לוואי". אלא שהתוצאה הייתה כואבת. "אמרו לי שיש לי כוויה חמורה, דרגה 2 פלוס. כאבי תופת, לא יכולתי לישון בלילות. זה יכול להיות נזק לכל החיים, מה שעשו לי". לימור, שם בדוי, שטופלה גם היא באופן לא מוסמך, סיפרה: "מה זה בכיתי, לא יכולתי להראות את עצמי בהתחלה בעבודה".

דוקטור מאיר כהן, יו"ר איגוד הפלסטיקאים
דוקטור מאיר כהן, יו''ר איגוד הפלסטיקאים | צילום: חדשות 13
ד''ר מאיר כהן, יו''ר איגוד הפלסטיקאים בישראל | צילום: החדשות 13

בדוח החריף, כתב מבקר המדינה כי "רופאים מתחומי התמחות שונים או ללא מומחיות מציגים את עצמם כבעלי מומחיות ב'רפואה אסתטית', ב'דרמו אסתטיקה', ב'טיפולים אסתטיים' וכיוצא בזה. פרסום כזה מנוגד להוראות הדין ולקוד האתי ומטעה את הציבור".

משרד הבריאות בתגובה לדוח מבקר המדינה: "הקומסטיקה אינה בתחום רפואי ולכן אין כוונה לאסדרו. על הקומסטיקאיות נאסר לבצע פעולות פולשניות".