פיטורי מאות עובדים, סכסוך עבודה: מה הסיבה למשבר בשוק הסלולר?

ענקיות התקשורת "סלקום" ו"פלאפון" עברו השבוע משבר בהילוך מהיר. הן הצליחו לעכב אותו, אך הבעיה רחוקה מלהיפתר - עתידו של התחום לא ברור. "קשה לשוק להכיל את השחקנים ברמת המחירים הנוכחית"

זמן צפייה: 02:37
שוק התקשורת עבר השבוע משבר בהילוך מהיר. תחילה, ביום שני, החלו השמועות על פיטורי מאות עובדים ב"סלקום". למחרת היום מנכ"ל החברה, ניר שטרן, כבר הודיע רשמית על תוכנית קיצוצים כואבת מאוד. בתגובה, העובדים שיתקו את החברה. במקביל, גם ב"פלאפון" נמשך הסכסוך בין העובדים להנהלה. אבל ברביעי, הכל נעצר בבת אחת. ב"פלאפון" הגיעו הצדדים להסכמות ובסלקום השעו את הפיטורים עד לאחרי החגים. ערן יעקובי, מנכ"ל "רוסאריו" ייעוץ ומחקר, הסביר: "השוק הגיע לנקודה שמאוד קשה לו להכיל את כל השחקנים ברמת המחירים שהצרכנים נהנים מהם והתרגלו אליהם". משרד התקשורת הודיע השבוע שלא יתערב במשבר. החברות ייאלצו להמשיך לקצץ ולהתייעל – אבל זה לא מספיק. אפשרות אחרת היא מיזוג של שחקנית גדולה כמו "סלקום" או "פרטנר" עם שחקנית קטנה יותר כמו "גולן טלקום" או "אקספון". אפשרות אחרת היא שאחת החברות לא תשרוד.
עיצומים בחברת ''סלקום''
עיצומים בחברת ''סלקום'' | צילום: החדשות 13
לכתבות נוספות בחדשות 13: יו"ר ההסתדרות על משבר הסלולר: "ניתן כל גיבוי לראשי הוועדים" תמו העיצומים בפלאפון ובסלקום: הוקפאו פיטורי העובדים עובדי סלקום פתחו בשביתה; "ההתנהגות הברוטלית תיענה ביד קשה" כזכור, במשך שנים חברות הסלולר גבו מחירים גבוהים מאוד מהצרכנים, סכומים שעמדו על מאות ואלפי שקלים בחודש למשפחה. זאת, עד המהפכה הגדולה בשוק בשנת 2012, וכניסת "גולן טלקום" לשוק. "גולן" החלה לגרור את המחירים כלפי מטה. מאז החלו החברות הגדולות לחפש דרכים להמציא את עצמן מחדש. "פרטנר" ו-"סלקום" עשו זאת באמצעות כניסה לשוק הטלוויזיה ותשתיות האינטרט. תחום הטלוויזיה לא עזר להן להרוויח יותר, וההכנסות מהסלולר המשיכו לרדת. כמו כן, נוצר מצב שבו כל חברה מרכזת אצלה כל כך הרבה כוח, שמיזוג בין הענקיות כמעט ולא בא בחשבון.