משרד הרווחה לא מאפשר לכל הילדים שהוצאו מבתיהם להגיש תלונות

הנציבות לתלונות ילדים ובני נוער במשרד, לא פתוחה עבור כל מי שנמצאים בהסדרים חוץ ביתיים, אלא רק עבור אלו ששוהים בפנימיות ובכפרי נוער. כתוצאה מכך, רבים מהם לא יכולים לפנות ולהתלונן

ילדים, אילוסטרציה
ילדים, אילוסטרציה | צילום: GettyImages/אימג'בנק

לפני קצת יותר משנה הוקמה במשרד הרווחה הנציבות לתלונות ילדים ובני נוער שהוצאו מבתיהם, אך כעת מתברר שהנציבות לא פתוחה בפני כל הילדים בהסדרים החוץ ביתיים, אלא רק בפני ילדים ובני נוער השוהים בפנימיות ובכפרי נוער. משרד הרווחה מחריג את הנערים ששוהים במסגרות של חסות הנוער - והם לא יכולים לפנות לנציבות ולהתלונן. הדבר מפלה כאלפיים ילדים ובני נוער נמצאים במסגרות של חסות הנוער - מתוך כ-11 אלף שנמצאים בהסדרים חוץ ביתיים במדינה.

הסיבה לכך לפי משרד הרווחה היא שלחסות הנוער יש מנגנון בירור תלונות. חסות הנוער מפעילה מסגרות נעולות, וכן מסגרות שילדים ובני נוער הוצאו אליהם בצווי בית משפט, כך שמנגנון בקרה חיצוני מתחייב על פי חוק.

לכתבות נוספות בחדשות 13: 

פרץ גבר על שמולי ושפיר בסיבוב הראשון – ונבחר לראשות העבודה

"מבקש סליחה": אחרי חמש שנים – רוצח מוחמד אבו חדיר מביע חרטה

בין שני ההורים: כך נראים הגירושים מנקודת מבטם של הילדים

צילום: Shutterstock

המועצה לשלום הילד פנתה למשרד הרווחה והתריעה על כך שהדבר מנוגד לחוק, ושלא ייתכן שהמשרד יחליט על דעת עצמו לשלול את הזכות מהילדים ובני הנוער האלה לפנות לנציבות קיימת. "עמדה זו לא רק שמנוגדת לחוק היא אף סותרת את ההיגיון שעל בסיסו הוקמה הנציבות ויש בה כדי להפלות לרעה את הקטינים השוהים במסגרות אלה, ולפגוע בזכויותיהם כפי שהקנה להם המחוקק".

​ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה: "לבני הנוער השוהים במסגרות של רשות חסות הנוער יש מנגנון רחב והדוק לטיפול בתלונות החל מאנשי הצוות ועד למנהל המעון עצמו. במקרים בהם התלונה היא כלפי מנהל המעון או הצוות הטיפולי, המתלונן והוריו יכולים לפנות למפקח על המעונות ולממונה המחוזי – שני גורמים שהם חיצוניים למסגרת הטיפולית. נציבות תלונות הילדים הינו גוף חדש שהוקם לטיפול בתלונות של ילדי הפנימיות והאומנה. בשלב מאוחר יותר נשקול להרחיבה לכלל הילדים ובני הנוער במסגרות החוץ ביתיות".