תמו העיצומים בפלאפון ובסלקום: הוקפאו פיטורי העובדים

לבקשת יו"ר ההסתדרות, מיד עם תום החגים יפגשו נציגי ועד עובדי סלקום עם ההנהלה לחידוש המו"מ. בפלאפון הגיעו הצדדים להסכמות ראשוניות. בר דוד קרא לממשלה להתערב במשבר בשוק התקשורת

זמן צפייה: 00:51

המשבר בשוק התקשורת: לבקשת יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, הוקפאו היום (רביעי) הליכי הפיטורין בסלקום ובפלאפון עד לאחר החגים. בחברת סלקום סיכמו לחזור לשולחן המשא ומתן לאחר החגים, ובחברת פלאפון הגיעו היום להבנות עקרוניות שיהוו בסיס להסכם. בשתי חברות הסלולר שבו לעבוד במשרה מלאה. יו"ר ההסתדרות שב וקרא לממשלת ישראל להתערב באופן מידי במשבר בשוק התקשורת.

מוקדם יותר היום הזמין מנכ"ל סלקום ניר שטרן את נציגי ועד העובדים לפגישה. הנציגים סירבו להיפגש ודרשו תצא הודעה לבורסה על הקפאת הצעדים החד צדדים עד לאחר משא ומתן, שרק אחריו יסכימו לקיים לפגישה. לכתבות נוספות בחדשות 13:  עובדי סלקום פתחו בשביתה; "ההתנהגות הברוטלית תיענה ביד קשה" משבר בשוק התקשורת: סלקום הודיעה על פיטורים נרחבים משרד התקשורת הטיל קנס של יותר ממיליון וחצי שקלים על חברת סלקום
שלט חברת התקשורת סלקום
שלט חברת התקשורת סלקום | צילום: חדשות 13
נוסף על כך, כתב שטרן לעובדים כי "אני מכבד את זכותם של העובדים לנקוט בפעולות ארגוניות, אולם אתמול בחר ועד העובדים להשבית את העבודה באופן בלתי חוקי. אני גם מזכיר לכם כי לכל אחד מכם שמורה הזכות החוקית לבחור שלא לשבות. אני קורא לכם, עובדי סלקום, גלו אחריות. בסוף התהליך לרובכם יהיה מקום עבודה יציב ובטוח". "אני קורא לוועד העובדים לעצור את המהלכים הקיצוניים אשר מביאים לפגיעה בלקוחות, בחברה ובסופו של יום גם בעובדים. לצערי, עד כה, ועד העובדים מסרב לשבת ולדון עימנו - ולכן אני שב וקורא לוועד, כפי שקראתי מלכתחילה, לשבת מיידית לשולחן המו"מ. אני נחוש להבריא את החברה. התוכנית קשה וכואבת, אבל במצבנו אין לנו ברירה ואנו חייבים להבריא את החברה. אין דרך אחרת. אני משוכנע שתוכנית ההבראה שלנו תוביל את סלקום לחוף מבטחים". כאמור, אתמול הכריזה ההסתדרות סכסוך עבודה בסלקום. יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד הורה באופן מיידי לוועד עובדי סלקום ולעובדי החברה להתחיל בצעדים ארגוניים, ובעקבות כך, פתחו עובדי החברה בשביתה כללית.
ניר שטרן, מנכ''ל סלקום
ניר שטרן, מנכ''ל סלקום | צילום: חדשות 13
בהודעה שפרסם, מסר בר דוד כי "התנהגותו הברוטלית חסרת הרגש של מנכ"ל סלקום ניר שטרן כלפי עובדי החברה, שהם ההון האנושי החשוב ביותר שלה, ופעולותיו החד-צדדיות - ייענו על ידי ההסתדרות וארגון עובדי סלקום ביד קשה". עוד אמר יו"ר ההסתדרות כי שטרן מפר ביד גסה הסכם שנחתם מול העובדים וההסתדרות, שבו סוכמו דרכי ההתנהלות. "ההסתדרות לא תשב בחיבוק ידיים ותיתן לעובדים גיבוי מלא במאבק על ביטחונם התעסוקתי. חוסר הרגישות שמפגינה הנהלת סלקום מקומם, ולא ניתן להשלים עם התנהגות שכזו". יו״ר ועד עובדי סלקום, מיה יניב, מסרה: "כל רצון או כוונה של ההנהלה לבצע שינויים ארגוניים או פיטורי עובדים ייתקלו בחומה בצורה ובהתנגדות, מהקשות ביותר שידעה החברה. גם מנכ"ל סלקום יודע מצוין כי המשבר בענף לא ייפתר בפיטורי עובדים, אלא בעבודה נרחבת מול משרד התקשורת לפתרון הכשלים החמורים בשוק, שאינם בעיה רק של עובדי סלקום, אלא של כלל אזרחי המדינה שימצאו עצמם בקרוב עם תשתיות תקשורת המתאימות, במקרה הטוב, למדינות עולם שלישי. המאבק שלנו הוא לטובת העובדים ולטובת האזרחים".