בחזרה לכרמל: 9 שנים אחרי האסון - הניצולים מלב השריפה מדברים

אחד האסונות הגדולים שאיתם התמודדה ישראל חשף רצף כשלים וחוסר מוכנות בלתי נתפס. כעת, 3 מהגיבורים שהיו בקו האש הראשון חוזרים לרגע שבו הכול התחיל. "עמדנו מול חזיתות אש בגובה 50 מטרים"

זמן צפייה: 06:31

השריפה בכרמל, שפרצה בשניים בדצמבר 2010 והפכה עד מהרה לאחד האסונות הקשים ביותר שידעה ישראל, חשפה רצף כשלים וחוסר מוכנות בלתי נתפס. כעת, תשע שנים לאחר מכן, שלושה מהגיבורים שהיו שם בדיוק ברגע שבו הכול התחיל וניצבו בקו האש הראשון בקרב הבלימה מול האסון חוזרים בריאיון לחדשות 13 לרגעים הגורליים שבהם הצילו חיים רבים, כשהזיכרון מרגעי התופת לא מרפה והתמונות רצות להם בראש יום-יום, שעה-שעה.

"כל הנחל עלה בלהבות, האש התקדמה בקפיצות של 500-600 מטר. היא פשוט צחקה עלינו ועברה מעלינו", נזכר טפסר משנה חזי הלוי, מפקד כבאות חיפה. "עמדנו מול חזיתות אש בגובה 40-50 מטר. זו הייתה מלחמה נגד האויב הגרוע ביותר שאפשר לדמיין. הזמן לא עושה את שלו. אני חי את האסון הזה כבר תשע שנים ואחיה אותו כנראה עד הסוף".

כתבות נוספות בחדשות 13 >> 

צעיר טבע למוות בהצפה בנחל בצפון; סריקות אחר נער שנסחף

החשוד ברצח בי-ם נעצר לפני כחודש בחשד למעשים מגונים בקטינה

תאונת אוטובוס ליד נתב"ג: ארבעה בני אדם נהרגו בכביש 40

אסון הכרמל
אסון הכרמל
אהובה תומר בניידת, רגעים לפני שזינקה לאוטובוס הבוער בו נספתה
אהובה תומר בניידת, רגעים לפני שזינקה לאוטובוס הבוער בו נספתה

נצ"מ אמיר גולדשטיין, היום מפקד משטרת חיפה, היה אז קצין המבצעים של משטרת חיפה ועבד צמוד למפקדת שלו אהובה תומר, שנספתה באסון אוטובוס הסוהרים, שבו נהרגו 40 בני אדם. אהובה זינקה לתוך האוטובוס הבוער במטרה לחלץ אנשים ולהציל חיים. "אני הקצין הראשון שעלה לכיוון בית אורן, יחד עם אהובה", הוא משחזר בזמן שהוא צופה בתיעוד מאז, של רגעיה האחרונים של אהובה, כשהוא לצידה בניידת. "היא שלחה אותי להביא אודם, כי כל העולם רצה לראיין אותה והיה לה חשוב להיראות טוב בטלוויזיה, וזה מה שהציל אותי" הוא נזכר. "בזכות זה אני עומד פה היום, ויושב על הכיסא שאהובה ישבה – החלום הכי גדול שהיה לי".

גם גל יזרעאלי, קב"ט המועצה האזורית חוף הכרמל, היה בקו הראשון של האסון והתרוצץ בג'יפ שלו בין הקיבוצים והיישובים שהאש אחזה בהם. הוא פגש את אהובה כמה דקות בלבד לפני שזינקה לאוטובוס הבוער אל מותה. "אמרתי לה שאם האש תחסום את הכביש הזה, הקיבוץ בית אורן הסמוך יהיה בסכנה ממשית", סיפר. לאחר ששוחח עם אהובה נכנס יזרעאלי לקיבוץ כדי להגן על הילדים שבו מפני סכנת האש – וכך ככל הנראה ניצל. "באירוע הבא שיקרה לצערי נחזור לאותה סיטואציה בגלל הדברים האלו", הוא מזהיר.

נצ''מ אמיר גולדשטיין, מפקד משטרת חיפה
נצ''מ אמיר גולדשטיין, מפקד משטרת חיפה

עמדנו מול חזיתות אש בגובה 50 מטר