"מקום של הנצחה": המאבק להצלת רשת בתי הקפה שהוקמה לזכר לוחם

"קפה נמרוד" נפתח לפני יותר מעשור כדי להנציח את נמרוד שגב שנפל בלבנון. משבר הקורונה גרם לקריסה כלכלית והרשת הודיעה על סגירה, אך כמה זכיינים לא מוכנים לוותר: "בתור לוחמים זה לא פשוט"

זמן צפייה: 02:38

קפה נמרוד נפתח לפני יותר מעשור כדי להנציח את לוחם השריון נמרוד שגב, שנפל במלחמת לבנון השנייה. עד מהרה הוא הפך למוסד ואז לרשת. בכל אחד מעשרת הסניפים של "קפה נמרוד" ברחבי הארץ תלויה התמונה של נמרוד שגב שתלויה על הקיר. עכשיו, כשהרשת הודיעה על סגירתה, החשש הוא שמפעל ההנצחה הזה לנמרוד יגיע לקצו. "השמועה שהרשת נסגרה הייתה בשבילי כמו אובדן", סיפר אביו של נמרוד, חזי שגב. "מבחינתי נמרוד ממשיך לחיות דרך הסניפים האלה".

נמרוד שגב נהרג במלחמת לבנון השנייה. הוא הותיר אחריו אישה וילד, הורים ואח, שלאחר מותו התחייב להנציח את זכר אחיו שנפל ופתח בית קפה מול הים בנמל תל אביב במקום שנמרוד נהג להגיע אליו לא מעט. "הקונספט היה שכל מה שאוכלים במסעדה זה דברים שנמרוד אהב לאכול, והשמות של רוב המאכלים זה היה התחנות בחיים של נמרוד".

עוד בחדשות 13:

מספר הנדבקים בקורונה ממשיך לזנק: 668 אובחנו ביממה האחרונה

אלוף נוסף בבידוד: ראש אמ"ן תמיר הימן – שבא במגע עם חולה

שר החינוך: "נפעל לכך שיהיו מחיצות בין התלמידים בשנה"ל הבאה"

קפה נמרוד
קפה נמרוד | צילום: חדשות 13

בית הקפה הפך לרשת שצמחה וגדלה בעשור האחרון, סניפים נפתחו בשיטת הזכיינות, אבל בשנה האחרונה הרשת נקלעה לקשיים תזרימיים ואז הגיעה הקורונה. למרות מאמצים לגייס משקיעים חדשים בשבועות האחרונים, אתמול הודיעה הרשת על סגירתה. "אני רואה את האנשים יושבים ככה מתחת לתמונה של נמרוד, זה מחמם לי את הלב. באמת מאוד קשה לי כל הסיטואציה הזאת", סיפר האב.

בסניף של "קפה נמרוד" בבאר שבע לא מדברים על סגירה. הסניף נפתח ומנוהל על ידי קבוצת חברים, לוחמים בגולני, שאיבדו בעצמם חבר בצבא, ורואים את עצמם נושאי הזיכרון של נמרוד. "זה לא כזה פשוט לבוא ולהוריד תמונה של חלל צה"ל, להוריד את השם", אמר הזכיין נתנאל דנינו. "בתור אנשים שהיינו בצבא ונלחמנו ויודעים מה זה שאנשים מתים על האדמה הזאת, זה מאוד מאוד לא פשוט".

גם בסניף חולון בית הקפה ימשיך לפעול באופן עצמאי. "בעצם נכנסתי לכל המהלך הזה כדי לקחת חלק בבית קפה שהוא עם הרבה עם ערך מוסף, שזה להנציח חייל", סיפרה הזכיינית יפית חצבני. "המקום זה מקום הנצחה. נכון, זה עסק, אבל זה מקום הנצחה", אמר האב. "אני אעשה כל שביכולתי שדברים שקשורים בנמרוד יבואו לידי ביטוי".