"סמל למאבק היהודי לחירות": נתן שרנסקי חתן פרס בראשית ל-2020

ועדת הקרן בחרה בשרנסקי, אסיר ציון לשעבר, לאור מאבקו למען זכויות אדם, חופש פוליטי, וכן על שירותו לעם היהודי ולמדינה. את המענק הכספי בסך מיליון דולר בחר לתרום: "זהו כבוד גדול עבורי"

נתן שרנסקי
נתן שרנסקי | צילום: קרן פרס בראשית

קרן פרס בראשית הודיעה היום (שלישי) כי נתן שרנסקי, אסיר ציון לשעבר, הוא חתן פרס בראשית לשנת 2020. שרנסקי נבחר לאור מאבקו ארוך השנים למען זכויות אדם, חופש פוליטי, וכן על שירותו לעם היהודי ולמדינת ישראל. הפרס יוענק לו בטקס חגיגי שיתקיים בבניני האומה בירושלים, ב-18.6.2020. את המענק הכספי בסך מיליון דולר, בחר שרנסקי לתרום.

"זהו כבוד גדול עבורי. אני מודה לוועדות הבחירה של הפרס". הגיב שרנסקי על בחירתו. "במהלך שנותיי המוקדמות, כיהודי בברית המועצות, ישראל עזרה לי לגלות את יהדותי ואת שייכותי לעם היהודי. הקשר הזה לישראל הוא שנתן לי, ולמסורבי עלייה אחרים, את הכוח להילחם למען כל מי שנמנעים ממנו זכויות בסיסיות. היום, כשהאנטישמיות נמצאת במגמת עלייה, חשוב מאוד לשמור על אחדות העם היהודי ועל חיבור יהדות התפוצות לישראל. עלינו להתאחד ולהילחם בכל האנטישמיות ובמאמצי הדה-לגיטימציה למדינת ישראל כעם אחד".

יו''ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג
יו''ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג | צילום: רויטרס

יו"ר ועדת הבחירה של פרס בראשית, ומי שהחליפו בתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג: "נתן שרנסקי הוא גיבור יהודי ואישיות יהודית יוצאת מן הכלל. כסמל למאבק היהודי למען הזכות לחירות ולחופש, הוא תרם רבות לחיזוק המדינה היהודית, הזהות היהודית, והקשר בין ישראל ליהדות התפוצות. אני מברך את חברי נתן על היבחרו, אין אדם ראוי ממנו".

שופטת בית המשפט העליון בדימוס, טובה שטרסברג כהן, שעומדת בראש ועדת הפרס: "השנה יוענק פרס בראשית לאישיות גדולה, ייחודית, ומיוחדת במינה, בעלת יושרה וענווה, נתן שרנסקי. נתן גילה לאורך דרכו נאמנות ודבקות בשורשיו היהודיים במורשתו היהודית, שהם גאוותו. נתן הקדיש את חייו, בתנאים קשים ביותר, למען האדם היהודי, העם היהודי, מדינת ישראל ותיקון עולם. פעילותו רבת השנים למען זכויות האדם, כבודו וחרותו, מהווה מודל לאומץ לב ואצילות נפש. בגין כל אלה ועוד, מוענק לו השנה פרס בראשית בטקס חגיגי בירושלים, בה הגשים את חלום חייו".

הקרן מעניקה מדי שנה את "פרס בראשית" - פרס שנתי, המעלה על נס אנשים יוצאים מגדר הרגיל שהערכים על פיהם הם פועלים, וההישגים שלהם, מעניקים השראה לבני הדור הבא של העם היהודי. הפרס, שנוסד בשנת 2013, ממומן באמצעות הקצאת קרן פרס בראשית על סך 100 מיליון דולר.

שרנסקי נולד בדונצק שבאוקראינה (אז בברית המועצות) למשפחה יהודית בשנת 1948. בשנת 1976 הצטרף לארגון זכויות האדם "קבוצת הלסינקי" שנועד לפקח על יישום ולדווח על הפרות של הסכמי הלסינקי עליו חתמה ברית המועצות – ובו סעיף המחייב על שמירת זכויות אדם. באותה העת, שרנסקי גם הפך לדובר העיקרי עבור אסירי ציון ומסורבי העלייה היהודים. שרנסקי זכה להכרה עולמית בשנות השמונים כלוחם חסר-פחד הפועל למען חירותם של יהודי ברית המועצות, זכותם לזהות לאומית וזכותם לעלות לישראל.

נתן שרנסקי
נתן שרנסקי | צילום: חדשות 13

עמדותיו העזות של שרנסקי הפכו מסוכנות יותר ויותר למשטר הסובייטי ובשנת 1977 הוא נעצר באשמת שווא בגין בגידה, ריגול למען ארצות הברית, הסתה ותעמולה אנטי-סובייטית, ונגזרו עליו 13 שנות מאסר, הכוללות עבודת פרך. שרנסקי בילה את 9 השנים שלאחר מכן בכלא הסובייטי, חלק גדול ממנו בבידוד, אבל סירב להיפרד מאמונתו היהודית.

קמפיין בינלאומי לשחרורו - בראשות אשתו אביטל – הוביל לשחרורו בשנת 1986. ביום ששוחרר עלה  לישראל כשהא משנה את שמו מאנטולי לשמו היהודי, נתן. זמן לא רב לאחר שחרורו בוטלו גם ההגבלות הסובייטיות על הגירה יהודית, ומיליון יהודים עזבו לישראל בשנים שלאחר מכן.

עם עלייתו לישראל הפך שרנסקי לסמל השתלבותה של קהילת העולים מברית המועצות בחברה הישראלית, והייתה לו קריירה פוליטית במסגרתה כיהן במגוון משרות ממשלתיות בכירות, כולל כסגן ראש הממשלה.

לאחר פרישתו מהכנסת עמד בראש הסוכנות היהודית לישראל, שם הרחיב את משימת הסוכנות מעבר לעידוד העלייה, והקדיש מאמצים רבים ביצירת תוכניות לגיבוש זהות יהודית וכן חיזוק הקשר של ישראל עם יהדות התפוצות. בשנת 2018 נבחר כחתן פרס ישראל.