המאבק מחריף: ועד עובדי רשות שדות התעופה השבית זמנית את נתב"ג

בצל חוסר קבלת ההחלטות בנוגע לפתיחת השמיים, ועד העובדים הודיע על עצירה מוחלטת של המראות ונחיתות. מטוסים שנמצאים באמצע טיסה נאלצו לנחות בשדות תעופה אחרים. השביתה תמה לאחר כשעתיים

זמן צפייה: 01:47

ועד עובדי רשות שדות התעופה הודיע הבוקר (שישי) על עצירה מוחלטת של המראות ונחיתות בנתב"ג עד להודעה חדשה, למעט טיסות פנים ארציות וטיסות אימון. מטוסים שהיו באמצע טיסה נאלצו לנחות בשדות תעופה אחרים. לאחר כשעתיים הודיעו העובדים על החזרת הפעילות.

צעדי המחאה החריפים הלוו הגיעו בשל חוסר קבלת ההחלטות בנוגע לפתיחת השמיים ולנוכח העובדה שהחל"ת של אלפי עובדים אמור להסתיים בסוף החודש. לכתבות נוספות בחדשות 13: אושרה מועמדותו של פרופסר חזי לוי למנכ"ל משרד הבריאות "זה סיר לחץ": הנשים שנמלטו למקלט כתוצאה מאלימות במהלך ההסגר המסעדות שניצלו את משבר הקורונה – כדי להמציא את עצמן מחדש
מטוס אל על
מטוס אל על | צילום: חדשות 13
שרת התחבורה מירי רגב הגיבה לצעד של הוועד, וכתבה: "פקידי האוצר מתנהלים כבעלי הבית של מדינת ישראל והתנהלותם הובילה למשבר ולשביתה". לדבריה, "על המדינה לעמוד לימינה של רש"ת ולהבטיח את הרציפות התעסוקתית של העובדים". "על האוצר להתמודד עתה עם השלכות התנהלותו העצמאית מאחורי גבה של שרת התחבורה", הוסיפה. "עם זאת, השביתה הפתאומית אינה מקובלת עליי. שוחחתי עם יו"ר ועד העובדים ואמרתי לו כי על הוועד לחזור באופן מיידי לשולחן המשא ומתן ולנהלו יחד בצורה אחראית ועניינית". ביום רביעי, בריאיון לחדשות 13, סיפר פנחס עידן, יו"ר ועד עובדי רשות התעופה, כי הוא מיואש מהמצב. "עד היום רק עזרתי", אמר בדמעות. "קלטנו אנשים, עזרנו לאנשים, פרנסה. פתאום צריך לפטר, לשלוח אנשים. אני לא מסוגל לעמוד בזה כבר". " אין לי כבר תשובות לעובדים", סיפר עידן. "העובדים מתים לחזור לעבודה. אנשים כבר לא מדברים על כסף, רוצים לחזור לעבודה. אני מבין, כל אחד רוצה כיסוי, שלא תהיה ועדת חקירה ושלא יאשימו את אף אחד. אבל בתפקידים כאלה לפעמים צריך לקחת גם החלטות קשות".
נתב''ג
נתב''ג | צילום: רויטרס
כבר לפני שלושה שבועות, בכירי חברות התעופה הציגו למשרד הבריאות את המתווה לחזרה לשגרת טיסות בצל מגפת הקורונה. על פי התוכנית, בהתאם להצלחת פיילוט - השמיים ייפתחו והישראלים יוכלו לטוס שוב - אבל אך ורק למדינות שיוגדרו "ירוקות", שבהן מספר מקרי ההדבקה החדשים נמוך. בשלב הראשון יתאפשרו טיסות ליוון ולקפריסין, מדינות שבהן היקפי התחלואה בקורונה אינם גדולים. אחרי שני יעדים אלו ניתן יהיה לטוס לאוסטריה, קרואטיה, בולגריה, מונטנגרו, הונגריה, איסלנד ופולין. מלבד האחרונה בכל מדינות אלו יש פחות מ-50 נדבקים חדשים בנגיף ביום. בגל השני יאפשרו גם טיסות לשוויץ ולגרמניה. עם זאת, כאמור, טרם התקבלה החלטה על פתיחת השמיים.