בחזרה לבתים שנשרפו: "הכל הלך"

השריפה שפרצה הבוקר בנטף, התפשטה במהרה ואיימה לכלות בתים רבים. הכבאים הצליחו לעצור את האש, אך בית אחד נשרף כליל.

בשיאה של יממה נוספת של שריפות ברחבי הארץ, התושבים שבתיהם נפגעו מהלהבות אומדים את ממדי הנזק: ביישוב נטף שבהרי ירושלים התעוררו היום (רביעי) לבוקר שגרתי ופסטורלי למדי, כזה שעד מהרה התחלף לבוקר של מראות קשים ועצובים של אש, עשן - ובתים של תושבים שנשרפו כליל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נסעתי הבוקר לעבודה, הכל היה שקט ורגוע", מספרת גליה גורדון, תושבת היישוב, "קיבלתי הודעות בוואטסאפ היישובי שיש עשן באזור יער יהדות פולין שזה לא רחוק מכאן. מיהרנו לחזור הביתה אבל האש התפשטה כל כך מהר שכבר אי אפשר היה לחזור".

גורדון מספרת שביישוב נחלצו מיד לעזרת הכבאים שמיהרו להשתלט על האש: "בעלי הספיק לבוא הביתה ולחם כאן עם לוחמי האש שיצילו את הבית שלנו. אני נשארתי באבו גוש, שם הזמינו אותנו לשהות אצלם, הביאו לנו אוכל וצעצועים לילדים וטיפלו בנו ממש יפה".

בית משפחת כהן נשרף כליל
בית משפחת כהן נשרף כליל

ביתה של גורדון לא נפגע כמעט בכלל בשריפה - אך הבית של השכנים נשרף כליל: "זה נורא ואיום. יש שיח מטפס על הבית שהתחיל להישרף, יש הרבה צמחייה ועצים מסביב לבית שנשרפו אבל הוא בסדר, לא נשאר כמעט כלום פה מסביב".

במקרה של תמר כהן, אף היא תושבת נטף, האש גרמה נזק כבד לבית שלה ושל בעלה יעקב, שנשרף עד היסוד: "בהתחלה לא חששתי שזה יכול להגיע לבית שלי. שמעתי על השריפה וחזרתי לכאן ואז ראיתי את זה. יש לנו כאן אנשים נהדרים בנטף שיעזרו לנו".

זה נורא ואיום. השריפה בנטף (כבה איוש)
זה נורא ואיום. השריפה בנטף (כבה איוש)

יואל שץ, שכן שסייע במאמצי הכיבוי, מתאר איך האש הגיעה במהרה לשטח היישוב: "השריפה התחילה מלמטה ועם הרוחות האלה, האש רצה ליישוב והתקדמה לכיוון הבתים. עזרנו לכבאים לכבות את כל המוקדים אליהם האש התפשטה. צד אחד של היישוב הצלחנו להציל, צד אחר קצת פחות".

"עבדנו עם מטפים ועם הרבה מים", הוא מספר, "אחרי שהבית של תמר ויעקב נדלק, אי אפשר כבר היה להציל אותו. הכבאים ממש עברו פה בין הבתים כדי למנוע מבתים נוספים להישרף, כל הבתים שבצד הדרומי של היישוב היו בסכנת שריפה".