הרפורמה במח"ש: אזרוח מלא, טיפול מואץ בתלונות על פשעי שנאה

שר המשפטים אבי ניסנקורן הציג את התוכנית החדשה עבור המחלקה לחקירות שוטרים, אותה גיבש יחד עם היועמ"ש מנדלבליט. "הצעד הראשון הוא אזרוח מלא של מח"ש - לא יועסקו עוד שוטרים באגף החקירות"

זמן צפייה: 09:28

שר המשפטים אבי ניסנקורן, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וראש מח"ש קרן בר מנחם הציגו הבוקר (שלישי) במשרד המשפטים בירושלים את הרפורמה במחלקה לחקירות שוטרים, אותה גיבשו השלושה יחד עם בכירי המשרד מזה מספר שבועות. מטרת התוכנית החדשה, שצפויה להיכנס לתוקפה באופן מיידי, היא "לשפר את עבודת מח"ש ולחזוק את אמון הציבור בה", לשון ההודעה.

על פי התוכנית, המשטרה לא תחקור את עצמה, כלומר לא יועסקו עוד שוטרים באגף החקירות. אם כך, כאשר יעלה חשד ששוטר סטה מהכללים, הוא ייחקר על ידי גוף ניטראלי ומנותק מהמשטרה, זאת בניגוד למה שנהוג כיום. מתכונת ההעסקה הנוכחית, לפיה כמה מהחוקרים המועסקים במח"ש "מושאלים" מהמשטרה, תסתיים בתוך שלושה חודשים.

כמו כן, תלונות המוגשות למח"ש בגין עבירות של שנאה, גזענות, הומופוביה ופגיעה באנשים עם מוגבלות יטופלו בהליך מואץ. "מח"ש תמצה את כל הליכי החקירה בתיקים מסוג זה, ורק במקרים חריגים ויוצאי דופן ייסגרו תיקים כאלה בעילה של 'חוסר עניין לציבור'", הסבירו. במסגרת השינויים, קבע היועמ"ש כי סגירת תיק בנסיבות כאלה תתקבל רק באישור מנהלת מח"ש באופן אישי.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

טראמפ: "העברנו את שגרירות ארה"ב לירושלים בשביל האוונגליסטים"

מישל אובמה: "זה גדול על טראמפ; אם לא נעשה שינוי המצב יחמיר"

בלון תבערה נחת בחצר בית בשדרות – נזק קל נגרם, אין נפגעים

שר המשפטים אבי ניסנקורן
שר המשפטים אבי ניסנקורן | צילום: לע''מ

בנוסף, תחוזק מגמת העסקה מגוונת בכל יחידות מח"ש - בדגש על שילובם של בני קהילת יוצאי אתיופיה, החברה הערבית והאוכלוסייה החרדית. זאת, "על מנת להגביר את האמון במח"ש ולשפר את השירות לאזרח".

שר המשפטים החליט גם לתגבר את היחידה בפרקליטים נוספים, זאת על מנת לקצר את משך הטיפול בתלונות. במקביל, הנחה היועמ"ש כי תוצג בתוך 30 יום תכנית מפורטת לקיצור לוחות הזמנים בטיפול בפניות וכי יוקם מוקד טלפוני לפניות הציבור.

הצגת הרפורמה החדשה במח''ש
הצגת הרפורמה החדשה במח''ש | צילום: לע''מ

"מדובר ברפורמה מקיפה שתשנה מציאות", אמר ניסנקורן. "יחד עם זאת, לא מדובר בסוף פסוק. אבחן את האפקטיביות של הפעולות תוך כדי תנועה והיכן שצריך נוסיף, נחזק ונתקן. אני מקווה ומאמין שנעשה זאת בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה ועם המשרד לביטחון הפנים".

"יחד עם השמירה על מערכות החוק והצדק, חלה עלינו החובה לדאוג לריסון הכוח השלטוני אל מול האזרח", סיכם השר. "זה הבסיס לזכויות הפרט של כל אזרח במדינת ישראל. אנחנו משרתי ציבור, וככאלה, מוטלת עלינו המשימה לוודא שהציבור מקבל מאתנו את השירות הטוב ביותר".