דליפת האמוניה בעכו: התושבים הסתגרו בבתים שעות ארוכות

זמן קצר לאחר ההודעה על סיום האירוע במפעל "שטראוס", התחדשה הדליפה, המשטרה סגרה את האזור ותנועת הרכבות הופסקה. לאחר כחמש שעות הוכרז על חזרה לשגרה. 3 נשים פונו לבי"ח עם צריבות

זמן צפייה: 00:52

אמוניה דלפה היום (חמישי) במפעל שטראוס בעכו. אזרחים החלו לדווח למשטרה על צריבות עיניים סמוך למפעל ממנו דווחה הדליפה, ובעקבות כך המשטרה סגרה את האזור מסביב לצומת הרחובות בן עמי ודרך הארבעה ופינתה את הציבור ממרכז הקניות הסמוך. בהמשך, צומצמם שטח הסכנה לרדיוס 150 מטרים ממוקד הדליפה. תושבי האזור התבקשו לא לצאת מהבתים עד לסיום הסריקה. רק לאחר כחמש שעות הוכרז על חזרה לשגרה והותר לתושבים לצאת מבתיהם.

שלוש נשים בשנות ה-30 לחייהן פונו לבית החולים בנהריה עקב צריבות בעיניים וסחרורות. מצבן מוגדר קל ובתום הטיפול הרפואי ישוחררו לבתיהן.

עוד בחדשות 13:

גז אמוניה דלף באזור תעשייה ליד בית שמש – עובדים פונו מהמקום

בשל דליפת הגז בחיפה: נעצרה ההזרמה בצינורות של "דור כימיקלים"

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190627-1528' autoplay='0' credit='' desc='אירוע דליפת האמוניה בעכו' kid='1_nqy9q2a7' duration=''']

בהוראת גורמי ההצלה נסגרו תחנות הרכבת עכו ונהריה ותנועת הרכבות תחל בתחנת קריית מוצקין. הדליפה נגרמה ככל הנראה לאור ערבוב אמוניה עם שמן והתאדות התמיסה מחוץ למפעל. כעבור שעה קלה הכריזו הכוחות כי אפשר לחזור לשגרה, אך זמן קצר לאחר מכן דווח על אירוע נוסף, וצוותי הכיבוי המשיכו לפעול במקום עד לסיום הסופי של האירוע.

מחברת שטראוס נמסר בתגובה כי "מפעל הגלידות נמכר לפני עשר שנים לחברת 'יוניליוור', ולבד משם מותג הגלידות המיוצרות שם, אין לשטראוס דבר וחצי דבר עם מפעל זה".

מיכל אמוניה
מיכל אמוניה | צילום: עמותת צלול

מוקדם יותר השבוע, דלף חומר מסוכן מסוג אמוניה ממערכת הולכה של הגז במפעל באזור התעשייה הר טוב סמוך לבית שמש. בעקבות הדליפה, עובדים מהמעגל הקרוב למפעל פונו מחשש לפגיעה וכוחות משטרה סגרו את השטח סביב המפעל ברדיוס של 200 מטרים כדי למנוע חשיפה של אזרחים לחומר המסוכן.

לוחמי אש בסיוע יחידת חומרים מסוכנים הצליחו לחסום את הדליפה, לדלל את החומר - ובכך נמנעה דליפה גדולה שלו בכל אזור התעשייה והסביבה. לאחר דגימת ממצאים בשטח נמסר נמסר מהכוחות שפעלו באיזור כי אין עוד סיכון והאירוע כעת תחת שליטה מלאה, וכי ניתן לחזור לשגרה במפעלים הסמוכים לאזור הדליפה. כמו כן, לא נשקפת סכנה לתושבים המתגוררים סמוך.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190627-1529' autoplay='0' credit='' desc='אירוע דליפת אמוניה בעכו' kid='1_w9dimzyl' duration=''']

האירוע הזה מגיע אחרי שרק בחודש שעבר גז דליק, נפיץ ורעיל דלף בחיפה, בצנרת שבין המפעלים דור ובזן, בצומת חלוצי התעשייה-יגאל ידין. המשטרה חסמה את הצומת הקרובה בעקבות דליפת הגז בתשתית תת קרקעית המחברת בין שניים ממתחמי התעשייה הגדולים בחיפה, מחשש לאסון. "פניתי הבוקר לראשי המפלגות המתדיינות על הקמת הממשלה החדשה", סיפר אלי דוקורסקי, ראש עיריית קריית ביאליק, "ביקשתי להוציא לפועל את תוכנית להוצאת המפעלים המזהמים מאזור מפרץ חיפה, ליצור כאן מציאות חדשה, ליצור כאן איכות חיים ואיכות סביבה".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי מהבדיקות שנעשו עד עתה עולה, הגז שדלף הוא גז תעשייתי הכבד מן האוויר. חברת דור כימיקלים מזרימה גז זה לחברת בזן באמצעות צנרת תת-קרקעית.