"שחר שקעה לנצח": האזינו לשיר על הנערה שנהרגה בתאונה

יום אחרי מותה של שחר אבקסיס ז"ל בתאונת דרכים, כתב אלירז ראדה, בן שכבתה, שיר על הכאב והאובדן של החברה הקרובה שעודדה את דרכו המוזיקלית

כשאלירז זאדה בן ה-17.5 הופיע לפני כשנה וחצי בפסטיבל מוזיקה בצפון הארץ, שחר אבקסיס חברתו לשכבה דאגה שכל חבריהם מהיישוב לבון שבגליל יגיעו להופעה ויעודדו אותו. שנה אחרי אזר אלירז תעצומות נפש והקליט את השיר שכתב והלחין לזכרה של שחר, יום אחרי מותה בתאונת דרכים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום לפני שנה בדיוק נסעה שחר אבקסיס ז"ל עם שלושה מחבריה לחגוג יחד במסעדה, יומיים לפני יום הולדתה ה-17. הרכב שבו נסעו הידרדר לתעלה - שחר נהרגה במקום. בני הנוער ביישוב הקהילתי לבון הוכו בתדהמה.

"קיבלתי את ההודעה על מותה בוואטסאפ", שיחזר אלירז. "זה היה קשה. היא הייתה מהחברים הראשונים שקיבלו אותי ביישוב אליו עברתי רק חצי שנה קודם. ישבנו כמעט כל ערב יחד ודיברנו המון. אלה היו שיחות נפש עמוקות".

אלירז לומד מוזיקה בבית הספר, ועל הכאב הגדול הוא דיבר עם המורה שלו לגיטרה. "הוא אמר לי שהתפקיד שלנו כמוזיקאים הוא לבטא את הרגשות במוזיקה, וכך נולד השיר", סיפר.

''שיחות נפש''. שחר אבקסיס ז''ל
''שיחות נפש''. שחר אבקסיס ז''ל | צילום: (באדיבות המשפחה)

השיר הראשון

"הוא היה ממש קרוב אליה", מעידה אסנת סקון, אמו של אלירז. "הוא הפסיק ללמוד נהיגה לתקופה ארוכה וגם עכשיו, שנה אחרי, הוא וחבריו מתמודדים עם המוות של שחר במקביל ללימודים ולבגרויות".

את השיר "ענן כבד" כתב אלירז בחלקים, תוך שינוי גרסאות, והקליט אותו באולפן הביתי שלו. "את החלק האחרון כתבתי לפני שבוע והופעתי איתו לראשונה בטקס הזיכרון שערכנו לשחר ביישוב", אמר. "זה השיר הראשון שכתבתי".

שרית אבקסיס, אמה של שחר, שמעה את השיר בפעם הראשונה לפני כשבועיים, בחזרות לטקס. "מאוד התרגשתי", אמרה שרית. "אלירז הכיר אותה לזמן קצר, אבל כל מילה בשיר כל כך נגעה בשחר ובמי שהיא הייתה. הוא צמרר את כולם".

''לבטא רגשות''. אלירז זאדה
''לבטא רגשות''. אלירז זאדה

יהיה בסדר

אבקסיס לוקחת מהשיר בעיקר את המסר שמגיע מהמילים "יהיה בסדר", כשהיא מכוונת את עיקר דאגתה לחבריה של שחר. "הם חוו טלטלה", אמרה. "לי היה קשה לראות את בני הנוער בלעדיה. המפגש הראשון שלי איתם מאז התאונה היה בשבועות האחרונים, לקראת טקס השנה. הם באו אלינו וזה היה קשה, אבל מרגע זה לבי איתם ואספנו אותם אלינו חזרה, גם בלי לשחר".

לאמה של שחר חשוב להדגיש כי אין בה כעס על הידיד של שחר שנהג ברכב בזמן התאונה. "הוא היה ידיד נפש שלה", סיפרה. "נפגשתי איתו ושחררנו את האשמה שהוא הולך איתה. הוא אהב אותה מאוד. התאונה היא כנראה גורל".

את דרכה של שחר בחרה משפחתה להמשיך בייסוד יום מעשים טובים ביישוב על שמה ביום הולדתה שיצויין בעוד יומיים. "השנה נחלק פירות יבשים במחלקה אונקולוגית ובהמשך נגדיל את העשייה", הבטיחה.

מילות השיר "ענן כבד"/מילים ולחן: אלירז זאדה

עמוק עמוק בראש, בין התת ללא מודע
נשאר לי זיכרון, של איזו נערה
שחיוכה לא מדבר, והאזנים מקשיבות
מרגיש ת'קצב מתגבר, והעיניים שוב דומעות

יהיה בסדר, כן ככה היא אמרה
באותו קיץ חולמני, לפני שנגמרה
כשהירח שוב יורד, והגשם אז עזב
ענן כבד יבוא
והשחר אחריו.

אז אולי הזמן יגיע, ואולי הוא כבר כאן
שקעה לתוך הנצח, היא כבר איבדה עניין
וחיוכה לא מדבר, והאזנים מקשיבות
מרגיש ת'קצב מתגבר, והעניים שוב דומעות.