מטפלים: "התלוננו, אבל לא עשו דבר"

ההתעללות בבית האבות בחיפה: יותר מ-10 אנשי צוות נחקרו בעקבות תחקיר חדשות 2, ומטפלים נוספים מעידים כי סיפרו לרשויות על שראו עיניהם

תיעוד ההתעללות

פרשת ההתעללות בבית האבות "נאות כיפת הזהב" בחיפה: יותר מ-10 עובדים נחקרו בעקבות תחקיר חדשות 2 ובמשטרה ובמשרד הבריאות, כמו גם רוב עובדי המוסד הגריאטרי, אמרו כי "לא ידעו" על המתרחש בין כותלי המקום. אמש (שני) שני עובדים ובת למטופלת שנפטרה סיפרו כי התלוננו במשך השנים גם במשטרה וגם במשרד הבריאות - ואיש לא עשה דבר. בינתיים, המנכ"ל אבי רודרמן התפטר מתפקידו וימונה תחתיו איש מקצוע. למקורביו אמר: "כשלתי בניהול. אני לוקח אחריות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

jj

"ראיתי קשירות", אומר ע', אחד המטפלים, לחדשות 2. "ראיתי מטופל שעושה את צרכיו על המכנסיים שלו - ומקבל אגרופים כי הוא לכלך את המיטה. הלכתי למשרד הבריאות ונפנפו אותי. עד היום אני מחכה שייצרו איתי קשר". הבדיקה העלתה שהתלונה נרשמה, הועברה לגריאטר המחוזי, אבל איש לא מנע את ההתעללות בקשישים.  דברים ברוח דומה אומר מטפל אחר, גם הוא הגיש תלונה: "אמרו לי שיהיו איתי בקשר. זה היה לפני שנתיים".

הבוקר התקשר אל ע' פרופ' שמואל רשפון, בכיר במשרד הבריאות, כדי לברר את הטענות. "זה לא בית חולים, זה מחנה ריכוז", אמר לו ע' בשיחה. אמרתי להם (למשרד הבריאות - י.מ) הכול. סיפרתי שיש קשירות, שהמטופלים כמעט ולא אוכלים".

ע' המשיך ואמר לפרופ' רשפון: "לא צריך להיות חכם בשביל לדעת שמשרד הבריאות תמך במעשים. הם באים (צוות הביקורת - י.מ) ומעלימים עין מהקשישים כאילו מדובר בבהמות בכיסא גלגלים. מה שחשוב להם זה תרופות ותיקים. לפני הביקור של משרד הבריאות תלו במקום סדינים חדשים במקום אלה המלוכלכים".

[brightcove_iframe video_id='yosi_katava_vtr2_n20170218_v1' autoplay='0' credit='' kid='' duration=''']

בת למטופלת: "אמרו לי שאימא נפלה מכיסא הגלגלים. המשטרה לא פעלה"

מוקדם יותר היום חשפה סילבי חננאל, בת למטופלת במוסד שנפטרה, כי כבר לפני שלוש שנים היא התלוננה במשטרה על דברים שאירעו לאמה במקום. "לא נעשה עם זה דבר", היא האשימה בריאיון לעודד בן עמי בתכנית "שש".

"יום אחד התקשרו אליי והודיעו שאימא נפלה והיא בבית החולים", נזכרה חננאל. "הגעתי לשם, והזדעזעתי לראות את כל הפנים שלה נפוחות. אמרו לי שהיא נפלה מכיסא הגלגלים, דבר שהוא לא הגיוני - ולכן זימנתי את המשטרה". לדבריה, במשטרה תחקרו את הצוות ואמרו לה שהנושא ייבדק - אולם רק כעת, שלוש שנים לאחר האירוע ולאחר פרסום התחקיר, יצרו עמה קשר.

"ביקשתי לקבל את תיעוד המצלמות, אבל אמרו לי שהן היו מסובבות ולא ניתן לראות את מה שקרה", שיתפה. לדבריה, "אמא טענה שצועקים עליהם, שמפחידים אותם ושמתנהגים אליהם לא יפה", שיתפה. "כשרצינו לומר משהו, היא ביקשה שלא נעשה זאת". חננאל הוסיפה כי תיעדה את החבלות שנגרמו לאמה - אולם מצלמתה נגנבה בבית האבות.

דבר נוסף שעורר את חמתה של חננאל היה אי השמירה על רכושם הפרטי של הדיירים. "בכל חדר יש ארון, שבו אמורים להיות הבגדים של הדיירים", סיפרה. "כשפתחתי את הארון של אמא, גיליתי שם בגדים ושמפו של אחד הסטאז'רים שעבד שם, וגם פחית רדבול. זעמתי, והתלוננתי על כך בקבלה".

גם מותה של האם היה מלווה בכעס רב. "התקשרו אליי בבוקר לספר לי שאמא נפטרה - אבל היא לא הייתה חמה כשהגעתי, כך שאין סיכוי שהיא נפטרה בבוקר", הסבירה. זאת ועוד - את גופתה של האם גילתה במצב מעורר זעם: "היא הייתה קשורה בידיים וברגליים. נסערתי ושאלתי למה, והוסבר לי שזה כדי שהיא לא תיפול. איך גופה יכולה ליפול?!"

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המתלוננת טענה מפורשות שאינה חושדת בהתעללות כלל, אלא ברשלנות, עקב נפילתה של אמה והחבלה שנגרמה לה. כל ניסיון לטעון אחרת אינו עולה בקנה אחד עם המציאות. עם חשיפת התיעוד על הנעשה בבית האבות פתחה המשטרה בחקירה על מנת לשפוך אור. משטרת ישראל ערה לרגישות הציבור ולחשיבות תיק חקירה זה ולכן יצרה קשר ביוזמתה עם המתלוננת כדי לבחון את הטענות".