המחלצת מהחניון הקורס: סמל ספיר בר היא ממצטייני הנשיא

סמל ספיר בר לא תשכח את הפעולה המבצעית המשמעותית ביותר עד כה בשירות שלה - חילוץ הפועלים תחת החניון שקרס ברמת החייל

ספיר בר מפיקוד העורף מצטיינת נשיא. "רציתי אופי שירות כזה". סמלת בר
ספיר בר מפיקוד העורף מצטיינת נשיא. "רציתי אופי שירות כזה". סמלת בר | צילום: דו"צ

הבוקר שאחרי לילה לבן של תרגיל שגרתי בספטמבר האחרון התחיל אצל סמלת ספיר בר בהקפצת אמת. יחד עם הפלוגה שלה מפיקוד העורף היא הוזנקה לשכונת רמת החייל בתל אביב, לזירה בה קרס חניון בהקמה. המחזות שראו החיילים במקום לא דמו לשום דבר שראו לפני כן, והבובות שעליהם תרגלו עד כה מצבים של חיים ומוות הפכו בין רגע למוחשיים. ביום העצמאות מקבלת ספיר את אות הנשיא לחיילים מצטיינים על תפקודה באירוע קריסת החניון, ויותר מהכול על מקצועיות והתמדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בר יועדה תחילה לשרת כרכזת קישור וגיוס, אך כשישבה מול קצין המיון בבקו"ם ושמעה על התפקיד, הבינה מהר מאוד שלא על זה חלמה. קצין המיון הבין מיד אם מי יש לו עסק, והציע לה תפקידי לוחמה ששונים בתכלית מהתפקיד בשלישות בחיל התותחנים ובשריון. אך כששמעה בר על שירות בפיקוד העורף בפעם הראשונה ידעה ששם תוכל לבצע את תפקידה על הצד הטוב ביותר.

"במהלך התיכון חיכיתי מאוד להתגייס", מספרת בר. "שמעתי סיפורים שונים מאנשים ששירתו רחוק מהבית. הם סיפרו שכשאתה רחוק מההורים והמשפחה זאת חוויה מאוד מבגרת ורציתי אופי שירות כזה. מאוד נמשכתי לתפקיד. אני לא מצטערת לרגע".

''הרמנו סלעים''. בר בפעולה
''הרמנו סלעים''. בר בפעולה | צילום: דו''צ

ברזלים בכל הגוף

"אני מרגישה גאווה גדולה לקבל את ההצטיינות הזאת", אומרת בר, שאותה אנחנו תופסים בזמן החזרות לטקס בבית הנשיא. "לא ידעתי שקיים אות הצטיינות שכזה עד שמפקד הפלוגה סיפר לי שהוא המליץ עלי".

אירוע קריסת החניון ברמת החייל היה משמעותי במיוחד עבור בר וחבריה לפלוגה. "התחלנו לחלץ המון אנשים שנכנסו להם ברזלים לכל הגוף", היא משחזרת. "הרמנו סלעים וחפרנו עם הכלים שלנו בתוך הקרקע ושמענו אנשים מתחת למבנה צועקים".

''מרגישה גאווה''
''מרגישה גאווה'' | צילום: דו''צ

בר מדברת על מצוינות מתוך צניעות. ערך שמלווה אותה ואת הגדוד שלה בפיקוד העורף ושבא לידי ביטוי באירוע בו החיילים הפגינו עוצמה נפשית גדולה, עבודה אינטנסיבית, חיילים שלא היו מוכנים ללכת לישון ועל ההרגשה המנצחת של תרומה ועזרה.