ריבלין בביה"ח: "נחמה אישה חזקה - האמא והסבתא הטובה בעולם"

נשיא המדינה קיצר את ביקורו בקנדה והגיע לבילינסון היישר מנתב"ג כדי לבקר את רעייתו, שמורדמת ומונשמת בטיפול נמרץ. מנהל ביה"ח הודיע על שיפור קל במצבה

זמן צפייה: 01:57

נשיא המדינה ראובן ריבלין הגיע הבוקר (רביעי) היישר מנמל התעופה בן גוריון לבקר את רעייתו נחמה שמורדמת ומונשמת בטיפול נמרץ בבית החולים בילינסון בעקבות קוצר נשימה חריף על רקע לבבי. מבילינסון נמסר כי מצבה של ריבלין השתפר מאז שאושפזה אמש.

"אני יוצא מביקור אצל נחמה רעייתי, ואני מעודד מאוד. בנחמה אותרה בעיית לב שטופלה ואני מאוד מקווה שכשתתעורר תוכל לשוב לתהליך ההחלמה שהתחילה בו מיד אחרי ההשתלה", אמר ריבלין. "עברתי שעות ארוכות של טיסה ארצה משליחותי המדינית לקנדה בדאגה עמוקה אבל אני יודע שנחמה שלי, נחמה שלנו, היא אישה חזקה מאוד".

"נחמה היא האמא והסבתא הכי טובה בעולם והיא גם שליחת ציבור בחמש השנים האחרונות בתחומים רבים בחברה הישראלית", המשיך נשיא המדינה. "על העשייה הזו היא זוכה לאהבה ולתמיכה הגדולה והמופלאה ביותר שניתן רק לייחל לה. אני מבקש לומר תודה על התמיכה הזו. היא חוצה שבטים, היא מגיעה מכל גיל, מכל קשת הדעות, היא מוכיחה לנו שוב ושוב את עוצמתו של העם שלנו. הילדים ואני חשים בתמיכה הזו באופן בלתי פוסק מרגע האשפוז והיא מרגשת אותנו ומחזקת אותנו שוב ושוב".

ראובן ריבלין
ראובן ריבלין | צילום: צילום מסך

ריבלין המשיך להודות לצוות הרפואי: "אנחנו חסרי מילים מול העשייה הרפואית שעוטפת את נחמה בשבועות האחרונים. הצוות היקר של בית החולים בילינסון הוא מופת של רפואה ציבורית ראשונה במעלה ואנחנו אסירי תודה גם להם. הדרך להחלמה עוד ארוכה, אנחנו יודעים, אבל נחמה תחזור לצעוד בה, ואנחנו מרגישים את התמיכה המרגשת של כולכם איתנו בכל רגע. תודה רבה לכם".

מנהל בית החולים בילינסון, ד"ר איתן וירטהיים,  עדכן במצבה הרפואי של נחמה ואמר: "בשנים האחרונות סובלת הגברת ריבלין מאי ספיקה נשימתית ותמיכה הולכת וגדלה בטיפול תרופתי ותמיכה בחמצן. השתלת הריאה היא המוצא האחרון להתמודדות, טיפול, החזרת איכות החיים והיכולת התפקודית. היא עברה הכנה מורכבת לקראת הניתוח ובתשעה במרץ עברה את הניתוח המורכב לאחר שנמצא תורם לריאה. המהלך לאחר הניתוח היה מורכב וממושך אבל לכל אורך התקופה הגברת ריבלין שהיא אישה חזקה, חדורת מוטיבציה להחלים יחד עם בני המשפחה שתמכו בה עשתה את כל הפעילות על מנת לשפר את תפקודי הריאה המושתלת, ללכת במחלקה ולהחזיר את הכוח הגופני".

"לצערנו אתמול בערב התרחש אירוע חריף שנבע מספיקת לב שנבע מחולשה חולפת של אחד ממסתמי הלב", הסביר. "היא קיבלה טיפול מהיר ואבחון מהיר. אני רוצה להודות לפרופ׳ דני ערבות וכל צוות היחידה לטיפול נמרץ שעשה כל מה שניתן וצריך היה, בזמן קצר ומהיר. הבוקר בבדיקת אקו חוזרת ניכר שיש שיפור בספיקת הלב ובממדים הפיזיולוגים. אנחנו כמובן צריכים להמשיך ולהמתין בשעות ובימים הקרובים ואנחנו באמת מאחלים לשיפור וחזרה אל המצב כפי שראינו בשבוע-שבועיים האחרונים".

מנהל בית החולים בילינסון, ד''ר איתן ורטהיים | צילום: עמוס בו גרשום/לע''מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו, איחל לנחמה ריבלין רפואה שלמה לאחר הניתוח וכתב: "בשם כל אזרחי ישראל אני מאחל בריאות טובה ואריכות ימים לרעיית הנשיא". במערכת הפוליטית כולה הגיבו במהירות ושלחו איחולי החלמה. שר האוצר משה כחלון כתב: "שולח חיבוק ענק לנשיא ולבני משפחתו". שר הפנים אריה דרעי הוסיף: "מתפללים שתחלימי במהרה ותשובי בעזרת השם למשפחתך היקרה".

בגופה של נחמה ריבלין הושתלה ריאתו של יאיר יחזקאל חלבלי בן ה-19, שטבע באילת. משפחתו תרמה איברים נוספים מגופו, והם השותלו בגופם של חולים נוספים. יאיר מת כתוצאה מתאונת צלילה כאשר ביצע צלילה חופשית - ספורט אתגרי שבו המשתתפים יורדים אל המצולות ללא בלוני חמצן. איש לא ידע מה קרה ליאיר באותם רגעים במים, ההשערה היא שמדובר בתסמונת עילפון מים רדודים - נפילה בלחץ החמצן ברקמות הגוף, הנגרמת מהעלייה המהירה אל פני המים.