לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה: טורניר ווימבלדון בוטל

אליפות הטניס העולמית, שתוכננה להיפתח בסוף יוני, הצטרפה לשורה של אירועי ספורט משמעותיים שלא יתקיימו בעקבות משבר הקורונה. "היה קשה לקבל את ההחלטה - עושים זאת למען בריאות הציבור"

נובק דיוקוביץ' זוכה בווימבלדון | צילום: רויטרס

טורניר הטניס ווימבלדון, שאמור היה להיפתח בעוד כשלושה חודשים – בוטל. כך הוחלט היום (רביעי). הטורניר תוכנן להתקיים בין 29 ביוני ועד 12 ביולי, ובשל ביטולו לא ייערכו משחקי טניס מקצועיים בשום מקום בעולם – לפחות עד 13 ביולי. בכך, מצטרף טורניר הטניס הוותיק בעולם לשורת אירועי ספורט נוספים שבוטלו בשל הקורונה – בהם יורו 2020 והמשחקים האולימפיים בטוקיו.

"היה קשה לקבל את ההחלטה הזו, ועשינו זאת מתוך דאגה עמוקה לבריאות ולרווחת הציבור", הסביר איאן יואיט, יו"ר מועדון הטניס "All England Lawn". "שקלנו בכובד ראש את העובדה ששיבוש האליפות התרחש רק פעם אחת בעבר – בשל מלחמת העולם השנייה", הוסיף יואיט. "בחנו את כל התרחישים האפשריים, והחלטנו שזו ההחלטה הנכונה לאור המשבר העולמי. במקום זאת, נחשוב כיצד לנצל את המשאבים של ווימבלדון לטובת הציבור והקהילות המקומיות".

נובאק דיוקוביץ' עם הגביע בווימבלדון
נובאק דיוקוביץ' עם הגביע בווימבלדון | צילום: Getty Images / אימג'בנק

כאמור, זהו אינו אירוע הספורט העולמי הראשון שמתבטל בצל משבר הקורונה. בשבוע שעבר סיכמו הוועד האולימפי הבין-לאומי וממשלת יפן על דחיית המשחקים האולימפיים שהיו אמורים להיערך בטוקיו, לקיץ של שנת 2021. יו"ר הוועד הסכים לחלוטין עם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, שביקש לדחות את אירוע הספורט הגדול בעולם, כדי לקיים אותו במלואו "כהוכחה לניצחון על וירוס הקורונה".

נשיא המשחקים האולימפיים, מורי יושימו, אמר כי "האירוע ב-2021 יתקיים באותו היקף שתוכנן להתקיים השנה, אולי קטן יותר". מנכ"ל המשחקים האולימפיים 2020, מוטו טושירו, ציין כי "לא ברור כרגע מי ישלם על העלויות הנוספות של הדחייה".

יפנים עוטים מסכות מפני קורונה מול סמל האולימפיאדה בטוקיו
יפנים עוטים מסכות מפני קורונה מול סמל האולימפיאדה בטוקיו | צילום: רויטרס

ענפי ספורט רבים בעולם ספגו פגיעה קשה בשל המשבר, והודיעו בזה אחר זה על דחייה וביטול של אירועים חשובים. אופ"א הודיעה מוקדם יותר החודש כי אליפות אירופה בכדורגל לנבחרות, שהייתה אמורה להיפתח ביוני 2020, תידחה ליוני 2021 בשל התפרצות הקורונה. ראשי הארגון הגיעו להחלטה פה אחד בתום דיונים שנערכו דרך מסכי וידאו. פלייאוף העלייה לטורניר, שבו משתתפת גם ישראל, נדחה ליוני.

זו הפעם הראשונה שהיורו, שנערך לראשונה בשנת 1960, נדחה. הדחייה הפכה את יורו 2020 לטורניר הכדורגל השלישי הגדול שנדחה אי פעם, אחרי שהמונדיאלים ב-1942 וב-1946 לא נערכו בעקבות מלחמת העולם השנייה. כמו כן, ספרד השהתה את כל משחקי הלה ליגה. נוסף על כך, על פי דיווחים בספרד, שחקן ריאל מדריד בכדורסל נדבק בנגיף, והמועדון החליט לשלוח הביתה את כל שחקני קבוצת הכדורסל והכדורגל. לפני כן ליגת ה-NBA הודיעה על השהיית עונת המשחקים עד להודעה חדשה, לאחר שכוכב יוטה ג'אז, רודי גובר הצרפתי, נדבק בווירוס, וכמה קבוצות נאלצו להיכנס לבידוד.