מבצע החיסונים יוצא לדרך: המנות הגיעו לבתיה"ח ולקופות • תיעוד

העובדים במרפאות ובבתי החולים תיעדו בהתרגשות את הגעת מנות החיסון ואת אחסונן במקררים • הצוותים הרפואיים בדיווח מיוחד לחדשות 13: שלב אחר שלב - כך ייראה הליך החיסון

זמן צפייה: 02:57

מבצע החיסונים נגד קורונה ייצא מחר (ראשון) לדרך בכל רחבי הארץ. הצוותים הרפואיים הנרגשים כבר קיבלו את מנות החיסון והן מאוחסנות במקררים במוקדים השונים.

הצוותים הרפואיים בבתי החולים ובקופות החולים השונות תיעדו את ההכנות ואת הליך מתן החיסון עבור חדשות 13. "סוף סוך הם הגיעו", אמרה נטלי שגיא הנרגשת, אחות בכירת בקופת חולים כללית.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

ה-FDA העניק אישור חירום לחיסון הקורונה של מודרנה

אדלשטיין: "מתרשם שלכמה ח"כים יש רצון עז שלא ננצח את המגפה"

13 אלף מתים בעולם ביממה – 722 אלף נדבקים: הקורונה לא עוצרת

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-health-part-2012192220' autoplay='0' credit='' desc='הגעת מנות החיסון להיכל שלמה בתל אביב' poster='https://media.reshet.tv/image/upload/q_auto,f_auto/v1608408965/5d050167-e501-4eeb-ad50-c66640_di72da.jpg' kid='1_ik5dcx7y' kid='1_ik5dcx7y' duration=''']

"העובד מגיע, מתיישב מול האחות, היא שואלת אותו שאלות, עונה על הכול והיא נותנת לו את החיסון", הסביר אלכס גרינמן, עוזר מנהל אדמיניסטרטיבי בבית החולים הלל יפה בחדרה. "לאחר מכן המתחסן עובר לחדר ההשגחה למספר דקות כדי לראות שהכל בסדר".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-health-part-2012192241' autoplay='0' credit='' desc='חיסוני קורונה מגיעים למרפאת מאוחדת בירושלים' poster='' kid='1_ugezgho6' kid='1_ugezgho6' duration=''']

מוקדם יותר, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין התחסנו בשידור ישיר בבית החולים שיבא תל השומר, לרגל פתיחת מבע החיסונים נגד נגיף הקורונה.

"זריקה קטנה לאדם וצעד ענק לבריאות של כולנו. שיהיה בהצלחה ולכו להתחסן", אמר ראש הממשלה, רגע אחרי שקיבל את הזריקה מרופאו האישי ד"ר צבי הרמן ברקוביץ'". "אני רוצה להודות למנכ"ל פייזר. הם עשו משהו בלתי יאומן ולא מובן מאליו, וגם זה שישראל היא בין המדינות הראשונות בעולם שמקבלת את החיסון זה לא מובן מאליו".

ראש הממשלה נתניהו מתחסן נגד קורונה בבית החולים שיבא תל השומר | צילום: עמוס בן גרשום/ לע''מ

בהתאם להמלצת הוועדה לחיסונים נגד קורונה, בראש ובראשונה תינתן עדיפות לסגלים הרפואיים, שהם: צוותים רפואיים בבתי חולים, קופות חולים, מרפאות פרטיות, מרפאות רופאי שיניים, בתי חולים גריאטריים ופסיכיאטריים, סטודנטים לסיעוד ורפואה בסבבים קליניים וכן לעובדי מד"א וארגוני הצלה.

מיד אחריהם יינתנו חיסונים לדיירים ולמטפלים בבתי אבות ובמוסדות רווחה, ואחריהם יהיו אלה מבוגרים בני 60 ויותר - שיתחסנו בקופות החולים. משרד הבריאות הבהיר כי בקופות, "יש לנהוג בגמישות", לשון ההודעה, ולחסן גם את המלווים או המטפלים של המבוגרים - גם אם אינם עומדים בקריטריונים. כמו כן, במשרד ביקשו לחסן גם אוכלוסיות בסיכון מיוחד כמו מושתלי ריאות.

אחיות נערכות למתן חיסוני הקורונה הראשונים | צילום: חדשות 13

עדיפות שנייה תינתן לקבוצות סיכון, שהם חולי סכרת או כאלה הסובלים מהשמנת יתר, COPD, יתר לחץ דם, או מטופלים עם דיכוי חיסוני. יחד איתם, יחוסנו בשלב זה גם מושתלי איברים וחולים המטולוגים. בקבוצת החולים עם דיכוי חיסוני, הסבירו במשרד הבריאות, יש לחסן גם את בני המשפחה ובני הבית של מטופלים אלה בקדימות.

בתוך כך, הלילה העניק ה-FDA (מנהל התרופות והמזון האמריקני) אישור חירום מיוחד לחיסון נגד הקורונה של חברת התרופות מודרנה. זאת, כשבוע לאחר שאושר החיסון של ענקית התרופות פייזר. השימוש בפיתוח זה בארצות הברית צפוי להתחיל בשבוע הבא.