המשבר בהדסה: בג"ץ קבע דיון נוסף

בג"ץ דן שוב במשבר הדסה, לאחר שהליך הגישור הגיע למבוי סתום - ושופטי העליון עשויים לכפות על הצדדים פתרון

"מחלקה לא מתפקדת". הפגנת הרופאים (חדשות 2)

המשבר בהדסה חוזר לבג"ץ: בית המשפט העליון דן הבוקר (שלישי) שוב בעתירות בפרשה, והורה למדינה להשיב עד ליום חמישי מדוע לא ייקלטו 2-3 מהרופאים המתפטרים בשערי צדק. דיון נוסף ייערך בשבוע הבא. משרד הבריאות בתגובה: "מכבדים את החלטת בית המשפט העליון שקיבל את עמדתנו המקצועית לא לפתוח מחלקה בשערי צדק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד נמסר ממשרד הבריאות כי "בהתאם להחלטת בג"ץ משרד הבריאות ישיב את עמדתו בפני בית המשפט בנוגע לאפשרות להעסיק שניים או שלושה רופאים במרפאה קיימת בשערי צדק עד סוף שנת 2017 לצורך טיפול בילדים שטופלו בהדסה". נציג שערי צדק אמר בדיון: "יש לנו את כל היכולות לטפל בילדים חולי הסרטן תוך 3-6 חודשים, מלבד השתלות מוח עצם והקרנות, שזה רלוונטי רק לחלק קטן מהילדים".

"צריך להבין כאן באולם שאין מענה לילדים חולי סרטן בירושלים", אמר עו"ד אליעד שרגא, המייצג את הורי הילדים החולים שעתרו לבג"ץ. "לוח הזמנים צפוף ודחוף, הילדים צריכים לנסוע לקבל טיפול במרכז הארץ כשהם בסכנת חיים ממשית".

"אין מחלקה מתפקדת בהדסה", הוסיף עו"ד שרגא. "כולם רבים במחלקה מי מנהל את מי, לרופאים אין הבנה בגידולים נדירים, וכשבוחנים את במחלקה עצמה מבינים שהיא לא יכולה לתת טיפול לילדים האלה. הרופאים לא מכירים את ההיסטוריה הרפואית של הילדים, הם פשוט נותנים טיפול והולכים - רופאים ברוטציה זה סכנת חיים. מי שמספר שיש מחלקה - אינו דובר אמת".

מתוך מחאת רופאי הדסה (ארכיון) (חדשות 2)
מתוך מחאת רופאי הדסה (ארכיון) (חדשות 2)

עו"ד שרגא התייחס גם למאמצי הגישור: "עלו הצעות מטורללות לגמרי, כמו למשל מעבר לביה"ח אוגוסטה ויקטוריה במזרח ירושלים, או הדסה הר הצופים שאינו מתאים לכך. על הכל הם מוכנים לשמוע, רק לא על האפשרות הסבירה ביותר - שערי צדק". בנוסף, עו"ד שרגא ציטט בפני שופטי בג"ץ מההקלטות של האחיות ששודרו במהדורה המרכזית, כדי להמחיש את מצבה הקשה של המחלקה בהדסה.

פרופ' ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, אמר בדיון: "זהו המשבר הגדול שידעה מערכת הבריאות. המערכת יצאה מאיזון. אני פונה אליכם השופטים לראות את טובת הילדים מעל כל השיקולים האחרים, לתת פיתרון מידי ולקבל את המתווה שמציע המגשר - קליטת שלושה רופאים לפחות במידי בשערי צדק שהרי אין מניעה מקצועית או רפואית לפתרון זה".

"הגעתי למבוי סתום"

אתמול הודיע המגשר, השופט בדימוס אליקים רובינשטיין, לבג"ץ כי לא נמצא פתרון במסגרת תהליך הגישור. "הגעתי למבוי סתום", כתב המגשר רובינשטיין בתום שבוע מרתוני של דיונים. "אינני סבור כי נכון לעכשיו ניתן להחזיר את הרופאים המתפטרים להדסה. לא צלחה דרכי לצערי הרב מאוד, והדברים עוברים לבית המשפט. עליי להביע את התקווה כמו בית הדין לעבודה כי הרופאים המתפטרים ימצאו את מקומם הראוי במקצועם".

מוקדם יותר טענו גם הורי הילדים כי הליך הגישור במשבר הדסה נכשל, ומנכ"ל בית החולים השיב מלחמה. "הצוות הרפואי נטש את המחלקה ההמטו-אונקולוגית, לאחר לא מעט תסכולים שנמשכו שנים, וניסיונות שונים להתפטר", אמר פרופסור רוטשטיין בכנס לשכת סוכני ביטוח באיירפורט סיטי.

"המשבר התחיל הרבה לפניי אך כשהגיע למשמרת שלי, הוא כבר הפך לכאוס", הוסיף רוטשטיין. "אני אשאיר את זה למדע לחקור כיצד זה קרה. אבל אני כן יודע שיום אחד הילדים קיבלו הוראות טיפול, וביום ראשון בבוקר מצאנו את עצמנו ללא רופאים. זהו תרחיש אימים שאני לא ממליץ לאף מנהל לחוות. הילדים נותרו לגורלם. כמובן שהאתגר הבלתי אפשרי הזה חייב אותי לגייס באופן מידי רופאים מכל קצוות תבל, על מנת שיהיה טיפול וכך זה נעשה".

השופט רובינשטיין (ארכיון) (דוברות בתי המשפט)
השופט רובינשטיין (ארכיון) (דוברות בתי המשפט)

עוד הוסיף רוטשטיין כי משבר הדסה הוא נושא שילמד גם בשנים הבאות, והשתמש במספר דוגמאות יוצאות דופן. "כולנו מכירים את הסרט ה'נחשול' על ניסוי שנעשה בבית ספר בפאוואלטו, שבו עשו ניסוי בילדים כדי להפוך אותם לניאו-נאצים. כולנו מכירים את תסמונת שטוקהולם, כשהנשבים נקשרים אל השובים שלהם, וגם את תופעת הכתות כשאיש אחד מסוגל לקחת אחריו קבוצה גדולה של מאמינים. אלו כולן תופעות שלאדם מבחוץ נראים לא הגיוניים. אנחנו בהדסה ללא ספק בתרחיש לא הגיוני, כשקבוצת רופאים, אחיות, סוציולוגים ופסיכולוגים החליטו כולם לעבור מעבר לכביש לבית חולים אחר".

עוד האשים רוטשטיין כי הרופאים המתפטרים לא הסתפקו בנטישת המחלקה, אלא המשיכו להשליך אבנים על מי שהתנדבו לטפל באותם ילדים חולים. "זהו חלק מאותה הכת שהזכרתי בתחילת דברי", אמר. "הרופאים מחפשים לעצמם יחד עם קבוצת הורים מאוד דומיננטית את הסידור עבודה שלהם בבית החולים השכן, מה שהם רצו בהתחלה הם רוצים גם היום. אני לא מאמין שהגישור ישיג משהו, בגישור אמרתי על הכול כן, והרופאים אמרו על הכול - לא".

"היינו הגורם היעיל היחידי לאורך המו"מ"

הבוקר, בתום ארבעה ימי גישור בין הנהלת בית החולים הדסה, שר הבריאות ליצמן, הרופאים המתפטרים והורי ילדי הדסה, הודיעו ההורים כי הגישור כשל. "לאורך הימים האחרונים חווינו אכזבה קשה. האגו של שר הבריאות יהרוג את ילדינו", טענו. "התחלנו את תהליך הגישור באופטימיות זהירה. נענינו לבקשתו של המגשר להפסיק את שביתת הרעב וקיווינו כי גם הצד השני ייעשה מאמץ להצלחת התהליך".

''אכזבה קשה'', ליצמן (Yonatan Sindel/FLASH90)
''אכזבה קשה'', ליצמן (Yonatan Sindel/FLASH90)

למרות טענותיו של רוטשטיין כי הוא זה שהסכים לכל הצעות הגישור, ואילו הצד השני סרב, טענו ההורים בדיוק ההפך. "אנחנו היינו הגורם היעיל היחידי לאורך המו"מ. הבאנו לשולחן 5 הצעות שונות שכולן נדחו על ידי שר הבריאות ליצמן, מטעמי אגו בלבד ולא משיקולים ענייניים. שר הבריאות מתבצר בעמדתו ומציע מתווים שונים, שאין להם היתכנות בשטח"