כתב התביעה שהגיש זקן נשא HIV: "נותר פגוע נפשית ובמצוקה קשה"

לאחר שבית האבות בו ביקש להיקלט סרב לבקשתו - רק משום שהוא נשא HIV, יצחק בקרמן החליט לא להיכנע לאפלייה

בחודש אפריל האחרון פרסמנו בחדשות 2 את סיפורו של יצחק בקרמן, בן 66, שלמרות בקשותיו, לא הצליח למצוא בית אבות שיקלוט אותו - רק משום שהוא נשא HIV. יצחק יצא למאבק והיום הגיש תביעה נגד בית האבות שסרב לקבלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכתב התביעה מתואר כי לאחר שאושפז בבית החולים, עלה הצורך למצוא ליצחק מוסד סיעודי במימון המדינה. שעות לאחר שיחה עם בית האבות "נאות יהוד" בה הוסבר לו כי יצטרך להסתיר את היותו נשא של הנגיף, הודיע בית האבות ליצחק על דחיית בקשתו - ללא כל הסבר.

"בעוד התובע נמצא בשלב כה רגיש ומטלטל בחייו, בו מאדם עצמאי הוא הפך לאדם סיעודי וחייב לעזוב את ביתו ולעבור למוסד, הוא נאלץ להתמודד גם עם אפליה ופגיעה כה קשה רק בשל דעות קדומות", נכתב בכתב התביעה שהוגש נגד בית האבות.

עוד נכתב כי התנהלותו הפוגענית של המוסד הגיעה לשיאה באמירת נציגו כי לא ניתן לקבל את יצחק למוסד - מחשש שיקיים יחסי מין עם שאר המטופלים במקום. "התנהלות הנתבע הותירה את התובע בפני שוקת שבורה, כשהוא פגוע נפשית ובמצוקה קשה", נכתב.

התביעה הוגשה היום לבית המשפט באמצעות עו"ד עדי ניר בנימין מהתוכנית לזכויות אדם באוניברסיטת ת"א. "הוועד רואה חשיבות גדולה למהלך המשפטי בשל העובדה שנשאי HIV מופלים בידי מוסדות רבים ללא כל הצדקה או רציונל רפואי, בניגוד לחוק, ורק בשל דעות קדומות וסטיגמה", מסרו בוועד למלחמה באיידס.

את תגובת בית האבות לא ניתן היה להשיג.