שלג בגולן, סיכוי לפתיתים גם בירושלים

המערכת החורפית מגיעה לשיא: פתיתים לבנים החלו לרדת בצפון רמת הגולן, וצפויים להגיע גם להרי הגליל. בגוש עציון דיווחו על שלג מעורב בגשם שהחל לרדת

אלרום, הבוקר

אחרי לילה גשום בכל חלקי הארץ, שלג החל לרדת הבוקר (חמישי) בצפון רמת רמת הגולן. בהמשך צפוי השלג להגיע גם להרי הגליל מעל ל-1000 מטרים. עד כה הלימודים במוסדות החינוך ביישובים בהם יורד שלג מתקיימים כסדרם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביתר חלקי הארץ צפויים במשך היום גשמים עזים מהצפון ועד הדרום. עד שעות הצהריים הממטרים יתמעטו וירדו בעיקר באזור צפון ובמרכז, ומשעות אחר הצהריים בדרום. בכבישי הגולן והגליל ייתכנו חסימות לסירוגין עקב שלג וקרח.

[brightcove_iframe video_id='20mezeg_vtr2_n20170215_v1' autoplay='0' credit='' kid='' duration=''']

באתר החרמון הודיעו הבוקר כי בשל תנאי מזג האוויר האתר סגור למבקרים. כמו כן במהלך הלילה נוספו 10 סנטימטרים של שלג באתר והטמפרטורה במפלס התחתון הוא 2- מעלות. באפרת דיווחו הבוקר על שלג מעורב בגשם שהחל לרדת, וכך גם בפסגת הר מירון.

הטמפרטורות החזויות להיום: בתל אביב 12 מעלות, ירושלים 4 מעלות, חיפה 10 מעלות, נהריה 13 מעלות, אריאל 5 מעלות, אשקלון 11 מעלות, בבאר שבע 10 מעלות ובאילת 17 מעלות. מתחילת המערכת ועד לשעה 08:00 ירדו בתל אביב 98 מ"מ של גשם, בחיפה 61 מ"מ, בצובה 65 מ"מ, בשדרות 53 מ"מ, בירושלים 47 מ"מ, בצפת ובאר שבע 30 מ"מ ובצמח (כנרת) 15 מ"מ.

סיכוי לשלג בירושלים, אך הוא לא ייערם

בהרי המרכז הגבוהים, סביב 1000 מטר, ייתכן שיצטבר מעט שלג אך בירושלים, אם יירד, הוא לא צפוי להיערם ובנסיבות שבהן אנו נמצאים, האתגר הגדול הוא להבין אם אכן ייערם השלג או לא. דוגמא טובה לכך נראתה בעונה שעברה, כאשר שלג ירד בהפסקות מעל ירושלים כמעט 3 ימים, אך לא נערם. זה קרה בגלל מגוון סיבות: טמפרטורות גבוהות מדי ליד הקרקע, לחות גבוהה מדי שהורסת את הפתיתים, או שלא שוקע מספיק קור מגובה רב והעננות דלה מידי.

שלג ירד בהרי הצפון
שלג ירד בהרי הצפון | צילום: לילך אשתר
התחממות צפויה בסוף השבוע
התחממות צפויה בסוף השבוע | צילום: מיקי מנחם

בעקבות התחזית לפתיתי שלג בירושלים וחשש מהיווצרות קרה על הכבישים, נמצא מערך מערך החירום העירוני של ירושלים בכוננות ונערך עם כלים לפינוי צירים מרכזיים במידת הצורך ופיזור מלח בצירי התנועה המרכזיים במהלך הלילה. "במידה ותיווצר קרה ביום שישי בבוקר בצירי התנועה, יופצו הנחיות לציבור בכלי התקשורת ובאתר האינטרנט בעירוני ובדף הפייסבוק של עיריית ירושלים, מסרה העירייה.

בשעות הערב העננות תחלוף מעל הדרום (ומקומית גם בצפון ובמרכז) ורוב הגשמים האחרונים יירדו שם. בלילה ניכנס להפוגה שרבים מצפים לה ובשישי ושבת יהיה קר אך נאה. השבת תהיה שמשית ומתאימה לטיולים בכל הארץ.

שלג הבוקר באלרום
שלג הבוקר באלרום | צילום: רינה יוליס
רמת הגולן מושלגת, הבוקר
רמת הגולן מושלגת, הבוקר | צילום: רינה יוליס

המשטרה נערכת להצפות וחסימות כבישים

לאור הצפי לשיטפונות, יחידות החילוץ השונות נערכות בכוננות מוגברת להגעתם של מטיילים לאזור המדבר ומבקשות מהציבור להמנע מכניסה רגלית או ברכב לאפיקי נחלים. ניתן לצפות בבטחה בשיטפונות במספר נקודות פופולריות: גשר נבי מוסא מעל נחל אוג, בכניסה לקיבוץ אלמוג, במצוקי דרגות- מצפה האפס ובכניסה ליישוב אלון. כמו כן ישנה היערכות להצפות בכביש 90, 40 ו-25 שעלולות להביא לסגירתם.

ברד במישור החוף
ברד במישור החוף | צילום: גל פרידמן
ברד במישור החוף
ברד במישור החוף | צילום: גל פרידמן

 

במשטרת ישראל פרסמו כללי בטיחות והנחיות היערכות לציבור הנהגים. "מפאת סכנת החלקה בכביש, על הנהגים לנהוג בזהירות מירבית ולהימנע מלנסוע בצירים בהם ישנן הצפות/שיטפונות וסכנת החלקה וטביעה", נכתב בהודעת המשטרה. "יש להתאים את מהירות הנסיעה לתנאי מזג האוויר ותנאי הדרך. על הנהגים להקפיד בטרם הנסיעה ברכב על תקינות האורות וניקוי הפנסים, כמו כן להדליק אורות בזמן הנהיגה".

עוד הוסיפו במשטרה כי "אין לבצע עצירות פתע ויש לשמור מרחק מהרכב שמלפנים. תשומת לב מיוחדת יש לתת להולכי רגל, תוך מתן זכות קדימה. יש להיות מרוכזים היטב בנהיגה ולהימנע מכל היסח דעת לרבות שימוש בטלפון נייד או שליחת הודעות, במקרה הצורך יש לעצור בצורה בטוחה בצד הדרך. יש להישמע להנחיות השוטרים הפרוסים בשטח שנמצאים שם למען ביטחון האזרחים".