הבכיר הפלסטיני סאיב עריקאת מת בגיל 65 אחרי שחלה בקורונה

בכיר הרש"פ, שהיה אחראי על המו"מ עם ישראל ושימש בשנים האחרונות מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, מת מהנגיף בביה"ח הדסה עין כרם, שם אושפז במצב קשה. אבו מאזן הכריז על שלושה ימי אבל

זמן צפייה: 02:45

מזכ"ל הוועד הפועל של אשף סאיב עריקאת מת היום (שלישי) מקורונה בבית החולים הדסה עין כרם שבירושלים, שם אושפז לאחר שחלה הידרדרות במצבו. עריקאת, בן 65 במותו, הותיר אחריו אישה וארבעה ילדים. ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן הכריז על שלושה ימי אבל.

בהמשך היום, גופתו של עריקאת צפויה לעבור לבית החולים "איסתישארי" שברמאללה באמצעות אמבולנס. למחרת בבוקר יתקיים טקס רשמי בראשות אבו מאזן ובהשתתפותם של בכירי הרשות בעיר, ומיד לאחר מכן תועבר הגופה להלוויה ביריחו.

מקורות פלסטינים בראמאללה מסרו לחדשות 13 כי החלו ניצנים של מאבקי ירושה בקרב בכירי הרשות, שרוצים לחליף את עריקאת בתפקיד מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף.

לכתבות נוספות בנושא >>

המקור: נאחז באוויר - הקרב על החיים של סאיב עריקאת

עוד הידרדרות במצבו של סאיב עריקאת המאושפז בהדסה: מוגדר קריטי

הידרדרות במצבו של סאיב עריקאת שחלה בקורונה: פונה לביה"ח הדסה

סאיב עריקאת
סאיב עריקאת | צילום: רויטרס

בהודעת אבו מאזן נכתב: "מותו של האח והחבר, הלוחם הגדול סאיב עריקאת הוא בבחינת אבידה גדולה לפלסטין ולעמנו. אנו חשים צער עמוק על לכתו, בייחוד לאור הנסיבות הקשות בה מצויה הסוגיה הפלסטינית היום. פלסטין איבדה היום את המנהיג הלאומי ואת הלוחם הגדול, שהיה לו תפקיד רב בהנפת דגל פלסטין והגנה על זכויות עמנו". ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה ספד לעריקאת: "זוהי אבדה גדולה לעם הפלסטיני. לסאאב עריקאת היה תפקיד חשוב בהגנה על הסוגיה הפלסטינית בזירה הבין-לאומית".

מהמרכז הרפואי הדסה נמסר: "עריקאת הלך לעולמו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים. הוא היה מושתל ריאה שנדבק בקורונה, טופל בביתו ביריחו והגיע במצב קשה שחייב הנשמה מיידית וטיפולי החייאה. במהלך תקופת אשפוזו, זכה לטיפול אינטנסיבי שכלל חיבור למכונת לב ריאות וטיפולים תרופתיים ע"י מיטב מומחי הדסה. לצערנו, מצבו לא השתפר ונותר קריטי, ובתמונה של אי ספיקה רב מערכתית הוא הלך לעולמו".

חברת הכנסת לשעבר, שלי יחימוביץ', ספדה לעריקאת: "עלול להיות מאחרוני המתונים הפלסטינים הדוגלים בהידברות ובמסלול המדיני. מצטערת על מותו ומשתתפת בצער משפחתו". גם ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) ספד לו: "סאיב עריקאת היה לוחם שלום אמיתי. תנחומיי למשפחה ולעם הפלסטיני כולו".

עריקאת, שהחזיק בתואר ראשון ושני במדע המדינה מטעם אוניברסיטת סן פרנסיסקו שבארה"ב, קיבל דוקטורט בלימודי שלום מאוניברסיטת רדפורד בבריטניה. בהמשך, הוא החל ללמוד גם באוניברסיטת א-נג'אח שבשכם.

הוא היה אחראי על המו"מ עם ישראל כחבר במשלחת ה"ירדנית פלסטינית" בוועידת מדריד בשנת 1991 ועד היום. משנת 1996 החל לכהן כנציג יריחו במועצה המחוקקת הפלסטינית, וב-2009 נבחר לחבר הוועד המרכזי של ארגון פתח.

בשנת 2012 חלה עריקאת במחלת ריאות, וכעבור כמה שנים עבר השתלת ריאה בבית חולים בארה"ב. בתחילת החודש, כאמור, הוא נדבק בקורונה ולאט לאט חלה החמרה במצבו. הוא אושפז בבית החולים הדסה, שם חובר למכונות הנשמה עד שנקבע מותו.

סאיב עריקאת, מזכיר הוועד הפועל של אש''ף
סאיב עריקאת, מזכיר הוועד הפועל של אש''ף | צילום: רויטרס

במהלך השנים התבטא לא פעם נגד ישראל. בשנת 2007, למשל, אמר כי "הפלסטינים לא יקבלו את ישראל כמדינה יהודית". שנתיים מאוחר יותר, כינה את דרישת ישראל להכיר בה כמדינה יהודית "מגוחכת" ו"מנוגדת למשפט הבין-לאומי". לא זו בלבד, לפני כחמש שנים הוא ערך ביקור ניחום אבלים אצל משפחתו של מחבל שביצע פיגוע ירי נגד כוח צה"ל.