נזקי הקורונה: עלייה של 15% במספר הפניות למרפאות פסיכיאטריות

איגוד הפסיכיאטריה פרסם נתונים לפיהם ישנה עלייה בפניות בנושא בריאות הנפש, לצד ירידה בפנייה עבור ילדים ונוער לאור סגירת בתי הספר. יו"ר האיגוד: "עלינו להיערך להשלכות המגפה"

אנשים ברחוב בזמן הקורונה
אנשים ברחוב בזמן הקורונה | צילום: רויטרס

בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, חלה עלייה של יותר מ-15% במספר הפונים למרפאות הפסיכיאטריות. כך עולה מנתונים חדשים שפרסם היום (שלישי) איגוד הפסיכיאטריה בהסתדרות הרפואית. לדבריהם, העלייה בכמות הפניות החדשות באה על רקע ירידה של כ-10% בפנייה לרפואה היועצת במקצועות האחרים, ירידה בפנייה לילדים ונוער, ירידה במספר הטיפולים הקבוצתיים וכן לירידה במספר טיפולי הפסיכותרפיה.

במקביל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה, ד"ר צבי פישל, פנה במכתב לשר הבריאות, יולי אדלשטיין, בו הוא התריע כי "יש צורך בתוספת של 30% שעות מטפל לאלתר, עם הכנה להכפלת התוספת עם החזרה לשגרה ובחינת נזקי הקורונה האישיים והמצוקות הפסיכיאטריות שיחשפו בעתיד. בנוסף, תוספת הפניות חייבת להיות מגובה בתוספת של 10% מיטות טיפול יום ומיטות אשפוז מלא". עוד הוסיף פישל כי "עלינו להיערך להשלכות המגיפה ולהתכונן כדי להימנע מ'יום הכיפורים' של מערכת הבריאות בכלל ובריאות הנפש בפרט".

כתבות נוספות בחדשות 13 >>

החשוד בהריגת הפורץ בערד: "צר לי, אצטרך לחיות עם זה כל החיים"

נתניהו רוצה בחירות, אבל מאוחר יותר – האם גנץ יתקפל? • פרשנות

אתמול אובחנו כ-1,200 נדבקים; פרופ' אש: "אנחנו במצב חירום"

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי 1,227 נשאי קורונה חדשים התגלו ביממה האחרונה בישראל. בכך, מניין הנדבקים מאז פרוץ המגפה עלה ל-337,373 בני אדם. כעת, בארץ ישנם 10,513 מאומתים פעילים, בהם 264 במצב קשה, מתוכם 99 שמחוברים למכונת הנשמה ו-72 במצב בינוני. מניין המתים עומד על 2,865. סך הכל בוצעו מעל ל-57 אלף בדיקות, כאשר 2.2% מתוכם התקבלו כחיוביות.

ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש התייחס בתום הערכת המצב היומית של משרד הבריאות לעלייה בנתוני התחלואה: "אנחנו במצב חירום. יש עלייה בתחלואה יחד עם תחושה בציבור שהקורונה הלכה. נתכנס לחשוב מה הצעדים המידיים שצריך לעשות כהמלצה לקבינט. בינתיים נמשיך את הצעדים האינטנסיביים סביב החקירות, הבדיקות, הבידודים".