משרד הבריאות: יוטלו הגבלות גם לסיגריה של פיליפ מוריס

כחודש לאחר חשיפת חדשות 2 לפיה משרד הבריאות לא יטיל הגבלות על הסיגריה האלקטרונית החדשה, היום הודיע המשרד כי למרות ההודעה הקודמת המגבלות יוטלו מתוקף החקיקה

במאבק הרפואי והמשפטי שמתנהל בימים אלה על הסיגריות האלקטרוניות, המוצר של חברת "פיליפ מוריס" - ה-IQOS - הוחרגה מהכללים של משרד הבריאות. היום (ראשון) הודיע משרד הבריאות לבג"ץ על שינוי בעמדה - והבהיר כי בשלב זה הוא יחיל על המוצר את ההגבלות של השיווק והפרסום והעישון במקומות ציבוריים, כפי שחל על מוצרים אחרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התשובה ניתנה בתגובה לעתירה של העמותה לדמוקרטיה מתקדמת: המשרד ציין כי במקביל להמתנה לקבלת עמדת מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA), "מתוכנן להחיל על המוצר את ההוראות החלות מתוקף החקיקה" בנושא מגבלות שיווק ופרסום ועישון במקומות ציבוריים.

שינוי בעמדת המשרד
שינוי בעמדת המשרד | צילום: הדס פארוש / פלאש 90

הודעת משרד הבריאות מהווה שינוי מהותי בעמדת המשרד, וזאת לאחר חשיפת חדשות 2 לפיה בהודעה לעיתונות שפרסם המשרד - בהשתתפות לוביסט מטעם היצרנית "פיליפ מוריס" - נכתב המשפט כי "בכוונת המשרד לעקוב אחר סוגיית מוצרי העישון חדשים ולגבש רגולציה מתאימה".

העמדת החדשה שהציגה היום המדינה מבוססת על מידע שנתקבל לאחרונה בשיחות עם ה-FDA, אך זו עמדה זמנית וההחלטה הסופית בעניין צפויה להתקבל רק בעוד כשנה ויותר, וכן על בסיס המידע לפיה המוצר הוגש ל-FDA לאישור שיווק גם במסלול שאינו מחייב הוכחת נזק מופחת.

בנוסף לכך, בהמשך להודעת שר הבריאות לפיה יש צורך בתיקון חקיקה על מנת להטיל מגבלות על סיגריות אלקטרוניות, ושהוא פועל לצורך זה, תיבחן גם אפשרות ליצירת תשתית חקיקה שתאפשר להגדיר גם בישראל מוצרים מופחתי סיכון בדומה למצב הנהוג ב-FDA בארה"ב, בנוסף להבהרות שניתנו על ידי החברה שתחיל על עצמה חלק גדול ממגבלות אלו באופן עצמאי.

"נמשיך לשווק באופן אחראי"

מחברת פיליפ מוריס נמסר בתגובה: "פיליפ מוריס בע"מ תמשיך לשווק את IQOS בישראל באופן אחראי ובהתאם לדין על מנת לספק למעשנים בגירים אלטרנטיבות טובות יותר מהמשך עישון סיגריות. מערכתIQOS  מייצרת אדי טבק עם הפחתה ממוצעת של כ-90% ברמות הכימיקלים המזיקים ובעלי הפוטנציאל להזיק באדים של IQOS בהשוואה לעשן הסיגריות. בהתבסס על הראיות המדעיות שהצטברו עד כה, מעבר מלא ל- IQOSעשוי להציג פחות סיכון לנזק מאשר המשך עישון סיגריות".

עוד נמסר כי "אנו מופתעים מהשינוי בעמדתו של משרד הבריאות לפיה המוצר כפוף לחוק הפרסומת, על אף העמדה הברורה שהוצגה על ידי המשרד עד כה לפיה המוצר אינו כפוף לחוק זה. כבר כיום המוצר משווק באופן אחראי, והחברה תומכת ברגולציה ייעודית, המכירה בתכונות הייחודיות והשונות של מוצרים בעלי הפוטנציאל להפחתת סיכון בהשוואה להמשך עישון לפי עמדתנו, אשר הוגשה לבג"צ היום, פרשנותו החדשה של משרד הבריאות אינה נכונה. התייחסות זהה למוצר מופחת סיכון כמוצר טבק לעישון, תפגע ביכולתם של המעשנים הבגירים לקבל מידע מלא ומדויק על חלופה טובה יותר על פני המשך עישון".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הגיבה לתגובת משרד הבריאות בעמוד הפייסבוק שלה. "ניצחון בבג"ץ", כתבה. "המדינה הודיעה בתשובה לעתירה של העמותה לדמוקרטיה מתקדמת באמצעות עו"ד יפעת סולל שתתייחס לסיגריה האלקטרונית אייקוס כמוצר טבק לכל דבר, ותחיל עליה את כל ההגבלות הנוגעות לפרסום ושיווק".

גם ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) בירך בטוויטר על ההחלטה. "תודה לאל ובעיקר לחיים ריבלין שהנסיונות המפוקפקים של שר הבריאות ליצמן לפעול בשירות תאגיד הטבק כשלו", צייץ.