מחקר: מציאות מדומה ומשחקים מסייעים להחלמת מטופלים בשיקום

המחקר הגדול ביותר שנערך בעולם על שימוש במכשירים מתקדמים במהלך שיקום מצא כי אמצעים דיגיטליים יכולים לסייע לפגועים גופנית לשפר את יכולות ההליכה, העמידה ושיווי המשקל שלהם

כיצד תשנה הטכנולוגיה את פני עולם החינוך?
מציאות מדומה | צילום: Envato Elements
משחקי וידאו המבוססים על מציאות מדומה, ומסכי מחשב יכולים לעזור לאנשים העוברים שיקום לחזור לעמוד ואף להצליח ללכת, כך מגלה המחקר הגדול ביותר שנעשה בעולם בנושא ההשפעות של מכשירים דיגיטליים בשיקום. זאת, באמצעות שימוש באותם מכשירים לטובת ביצוע תרגילים אינטראקטיביים מרחוק עם הפיזיותרפיסטים שלהם. המחקר נערך בבתי חולים בסידני ובאדלייד ולקחו בו חלק 300 משתתפים בני 18 עד 101 שנאלצו לעבור שיקום. המחקר מצא כי המשתתפים שהתעמלו במשך שישה חודשים ושלושה שבועות במכשירים דיגיטליים בנוסף לשיקום הרגיל, שיפרו את יכולת הניידות שלהם - הליכה, עמידה ושיווי משקל, באופן טוב יותר מאלו שעברו שיקום רגיל. משתתפי הניסוי התאוששו ממכות, פגיעות מוחיות, נפילות ושברים. התוצאות פורסמו אתמול (רביעי) בכתב העת PLOS Medicine.
 שיקום
שיקום | צילום: fotolia
כאמור זהו המחקר הגדול ביותר שנעשה בנושא וגם המקיף ביותר בכך שהוא כלל מגוון מכשירים. בנוסף, סוג המכשירים הדיגיטליים עבור כל משתתף נבחר כדי להתאים בצורה הטובה ביותר לבעיות ההליכה והעמידה של המטופל, תוך התחשבות בהעדפותיו וביעדי השיקום שלו. לדברי החוקרת הראשית, ד"ר לין האסט מהפקולטה לרפואה ובריאות באוניברסיטת סידני, השימוש במכשירים הדיגיטליים כחלק מתהליך השיקום, היה עבור המטופלים מהנה יותר, אפשר משוב מעודכן יותר על הביצועים שלהם, היווה עבורם אתגר קוגניטיבי, ואפשר לבצע תרגילים גם עם משפחה, מטפלים ומטופלים אחרים. "יתרונות אלה פירושם סיכוי גבוה יותר שהמטופלים ימשיכו בטיפול שלהם מתי והיכן שהוא מתאים להם, בסיוע של המכשור הדיגיטלי", הסבירה ד"ר האסט. "המחקר מראה שמודלים של שיקום גופני עתידי צריכים להעדיף מכלול של מכשירים דיגיטליים לטיפול גם בתקופת השיקום בבתי החולים וגם לאחר שחרורם".