עד לאן אפשר לצאת וכמה זמן יימשך? המדריך המלא לסגר השלישי

איך אפשר לאסוף את הילדים מהגן ומבית הספר עם מגבלת המרחק? האם עדיין אפשר לאסוף אוכל באופן עצמאי ממסעדות? ומה עושים עם חיות מחמד? • כל השאלות והתשובות על הסגר השלישי

זמן צפייה: 03:04

גם בפעם השלישית - הסגר החדש שאישרה הממשלה ממשיך לעורר לא מעט שאלות. קודם כל, אם אסור להרחיק מעבר לאלף מטרים מהבית, איך אפשר לקחת את ילדי הגן ותלמידי א' עד ד' לבתי הספר? התשובה לכך היא שבשעות האיסוף והפיזור - בין 07:00 ל-08:00 בבוקר ובין 13:00 ל-14:00 אחר הצהריים - מותר יהיה להורים לצאת מהטווח כדי שהקטנים יגיעו בשלום.

לגבי הפעוטות נשאלת השאלה אם מותר להשאיר כמה תינוקות עם משגיח אחד, מעיין פעוטון מאולתר, כדי שההורים יהיו יכולים לצאת לעבוד. התשובה לכך היא כרגע לא, הרי לאדם אסור לשהות בדירתו של מישהו אחר, גם אם הוא רק בן כמה חודשים. בסגר הקודם כן ניתן לזה היתר חריג, אך הפעם טרם הוחלט.

סגר בתל אביב
סגר בתל אביב | צילום: רויטרס

במקרה של ילדים להורים גרושים, שרוצים לבקר אצל ההורה שאיתו הם לא ישנים, מותר להגיע לאבא או אמא, וגם להורים מותר להקפיץ אותם מאחד לשני. כמו כן, מותר גם לצאת איתם להתרעננות מחוץ לבית בגבולות הקילומטר ממקום המגורים. בטווח הזה אפשר לטייל גם עם חיות המחמד, אבל ספורט מותר לעשות רק לבד - אגב, ללא מגבלת מרחק.

מעבר לכך, אם מישהו זקוק לטיפול רפואי לא דחוף, כמו בדיקת עיניים או ביקורת אצל שיננית, מותר לקבל שירותים כרגיל. זה נכון כמובן גם לגבי חיסונים מפני קורונה, וגם לגבי פגישה שבועית עם פסיכולוג. במקביל, התחבורה הציבורית תמשיך לפעול, אבל בתדירות פחותה - בעיקר למקומות עבודה חיוניים. לתוך הרכבות והאוטובוסים ניתן יהיה להכניס רק חצי ממספר הנוסעים הרגיל.

מחסום בסגר
מחסום בסגר | צילום: רויטרס

כמו בסגר הקודם, גם בסגר הזה לא יהיה ניתן לבצע איסוף עצמי, "טייקאווי", ממסעדות - גם אם הן במרחק של אלף מטרים ממקום המגורים. עם זאת, משלוחים יפעלו כרגיל. ענפי מסחר אחרים כמו קוסמטיקה וכדומה ייאלצו להישאר סגורים - גם אם מדובר בשירותי אחד על אחד.

אם תכננתם חופשה באילת, שנחשב ל"אי ירוק", אך עכשיו תאלצו לבטל אותה רוב בתי המלון מאפשרים לבטל או לדחות את ההזמנה עד 24 שעות לפני תחילת השהייה. גם אם משום מה יסרבו שם, לא תוכלו להגיע בפועל לעיר.

חשוב לציין כי הסגר עלול להימשך יותר משבועיים - בהחלטת הממשלה אתמול קיימת אפשרות הארכה לשבועיים נוספים, אלא אם מספר החולים יירד אל מתחת לאלף ביום. עם זאת, היעד הזה לא נראה כרגע ריאלי, לכן כדאי להתכונן גם לתסריט של סגר ארוך.