חוות מקררים ואמצעי שינוע מיוחדים: כך נערכים לקבלת החיסונים

החלה ההיערכות לקבלת חיסוני הקורונה: בשל רגישותן, המנות יועברו בעדינות מהמקפיאים במינוס 80 מעלות במפעלי "טבע" לקופות החולים. רופאים יאיישו מוקדים טלפוניים וישכנעו אזרחים להתחסן

זמן צפייה: 03:06

אם הכול יעבוד כשורה, במרכז לחיסון שפעת בתל אביב לבדו אמורים להתחסן בעוד כחודש עשרות אלפי ישראלים נגד קורונה. שינוע החיסונים, שמצריך הרבה מאוד ביקורת וזהירות, יחל מן המפעלים של חברת "טבע" במודיעין ובכפר סבא, והחיסונים המיוחלים יאוחסנו במקררים שהוזמנו במיוחד, ויכולים להכיל עד 200 אלף מנות בו בזמן.

החיסונים שיגיעו לישראל דורשים היערכות רבה למבצע האחסנה. מקררים במינוס 80 מעלות כבר מוכנים לקלוט את כארבע מיליון מנות חיסון מ"פייזר" ואף שמונה מיליון מנות נוספות של חברת "מודרנה". רכיבי החיסון של שתי החברות רגישים לשינויים סביבתיים כמו אור או טלטול, ולכן יועברו מיד בחבילות של אלף לקופות או לבתי החולים בעדינות מרבית. מרגע ההוצאה מהמקרר ועד שהחיסון יהפוך ללא שמיש, יעברו חמישה ימים בלבד.

מלבד הציפיות במשרד הבריאות, שמבצע האחסון והשינוע יתנהל כשורה, ההתמקדות העיקרית תהיה בדעת הקהל, כשהחשש הוא שחיסונים רבים שהוזמנו יישארו במקררים בלי כל דורש ועשרות מיליוני שקלים ייזרקו לפח. בכמה מקופות החולים הודיעו כי יפתחו מוקדים טלפוניים ייעודיים שיאוישו על ידי רופאים אשר ישכנעו את הציבור לצאת ולהתחסן.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

הקבינט דן ב"ריסון מהודק" בחנוכה; החלטה סופית תתקבל מחר

שוב התפרצות בבתי האבות: כ-60 נדבקים חדשים בימים האחרונים

נתניהו: קיימת עלייה תלולה בתחלואה – הקבינט יחליט לגבי חנוכה

מקרר לאחסון חיסוני קורונה
מקרר לאחסון חיסוני קורונה | צילום: חדשות 13

בעוד שבמערכת הבריאות נשלמות ההכנות להגעת החיסונים לישראל כבר בשבועות הקרובים, יש כמה חלקים באוכלוסייה שלא יוכלו להתחסן, לפחות לא בשלב הראשון, בהם ילדים מתחת לגיל 18, נשים הרות ומדוכאי חיסון - כך נודע לחדשות 13. הסיבה לכך היא משום שאלו, כמו גם מחלימים מהנגיף, לא לקחו חלק במחקרים של החברות הגדולות, וההשפעות של החיסון לטווח הארוך עדיין לא התבררו מספיק.

בינתיים, במשרד הבריאות מתלבטים באשר לתעדוף קבלת החיסונים, ובשלב זה טרם התקבלה החלטה האם לתת קדימות לצוותים הרפואיים ולחסן קודם את העובדים במחלקות הקורונה, במחלקות הפניומיות וכן במיון, ולאחר מכן לחסן את הצוותים האחרים. הכול תלוי בשאלה כמה חיסונים יגיעו לארץ בפעימה הראשונה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש שבמשלוח הראשון יגיעו לפחות 80 אלף מנות חיסון, והנחה את קופות החולים לחסן בכל יום. הבעיה היא, שבמצב כזה לא יוכלו לתעדף את המבוגרים בני ה-65 ומעלה, כי כלל לא בטוח כמה מהם יבואו לקופות לקבל את החיסון.

קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: רויטרס

במערכת הבריאות מתכוננים למבצע חיסונים יוצא דופן וגדול מאוד, שבו בכוונתם לחסן כ-1.7 מיליון ישראלים בתוך 21 ימים. נזכיר כי בקבינט הקורונה הבטיחו שבשבועות הקרובים יגיעו לישראל מנות שיספיקו לפחות לחסן 2 מיליון ישראלים.

כעת, החשש הוא מהתפרצות נוספת של המגפה דווקא בימים הכי קריטיים של המבצע. בפייזר הסבירו כי על מנת שהחיסון יעבוד, המתחסן צריך לקבל את המנה השנייה של החיסון בין היום ה-19 ל-22 מהרגע שבו קיבל את המנה הראשונה.

אולם, אדם שנדבק בקורונה לא יכול להתחסן, כך שכאמור, החשש הוא שאנשים שיתחסנו יידבקו בקורונה בין היום הראשון ל-22. במצב כזה, המתחסן ייאלץ לקבל את החיסון אחרי שיחלים, גם אם יעברו 22 ימים - ובפייזר לא מתחייבים שהחיסון יהיה אפקטיבי.