"החיים והצמחייה חוזרים": בזכות הגשם - בריכות החורף מתמלאות

השלוליות המרהיבות שהתמלאו בצפון הארץ בזכות כמות המשקעים הגדולה שירדה בחודשיים האחרונים, מספקות חיים לצמחים ולחיות במקום. בעוד כמה שבועות רובן ייעלמו - לכן כדאי להצפין כמה שיותר מהר

זמן צפייה: 02:16

מעמק יזרעאל ועד מפרץ חיפה, דרך בקעת בית נטופה ועד עמק החולה ורמת הגולן - בכל האזורים האלו ניתן לראות את בריכות החורף המרהיבות שהתמלאו מחדש בצפון בעקבות כמות המשקעים הגדולה שירדה כאן בחודשיים האחרונים. יונתן הררי, מומחה לבתי גידול, רשות הטבע והגנים אמר: "אנחנו רואים את החיים חוזרים לבריכות החורף האלה והכול צומח שם מחדש, גם הצמחייה וגם בעלי החיים".

אגמים שהתמלאו בזכות החורף הגשום
אגמים שהתמלאו בזכות החורף הגשום | צילום: חדשות 13

בשנות הבצורת בריכות החורף, המכונות על ידי האקולוגים גם שלוליות חורף, כמעט נעלמו מהצפון. בשנים האחרונות נעשות פעולות רבות בשטח בניסיון לשמר את השלוליות הייחודיות האלה ולפתח את בתי הגידול שבהן. מרבית הבריכות האלה אסורות לרחצה. "הגשמים הרבים שפקדו אותנו השנה האחרונה הם בשורה טובה לנחל קישון ולמעיינות במרחב הנחל וליובלים שלו. רואים שפע של בעלי חיים", אמרה שרון ניסים, מנכ"לית רשות נחל הקישון.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

שלג, מים ושמש חורפית: סוף שבוע של אטרקציות לכבוד יום האהבה

העונה החמה: כמה תעלה חופשה חורפית למרגלות החרמון?

חורף קטלני: ניסה להציל משפחה שנסחפה – ונהרג בהצפה בנהריה

אגמים שהתמלאו בזכות החורף הגשום
אגמים שהתמלאו בזכות החורף הגשום | צילום: חדשות 13

כך לדוגמה, זרימת המים בציר שבין כפר ברוך שבעמק ועד לקטע האחרון של נחל הקישון לפני הכניסה לים בחיפה לא נראתה כך מאז חורף שנת 1992. המים הרבים מביאים איתם לא רק נוף יפה אלא גם בעלי חיים רבים. בבריכות שבמפרץ חיפה למשל נצפים בכל יום אלפי קורמורנים ועופות נוספים שהפכו אותו לחנייה במסלול הנדידה.

בעוד שבועות אחדים רוב הבריכות האלה ייעלמו, האביב יגיע ואחריו הקיץ שייבש את המים, לכן כדאי להצפין כמה שיותר מהר כדי שלא להפסיד את המראות היפים של הטבע שכלל לא בטוח שיפקדו אותנו גם בחורף הבא.