סקר חדש: מרוצים אך לא סומכים על המערכת

סקר חדש שבחן את הנושא חושף תמונה מורכבת ומפתיעה. הציבור אמנם מביע שביעות רצון כללית מתפקוד קופ"ח והמערכת, אבל לא באמת סומך עליהם במקרה של מחלה קשה

לא בטוחים שמערכת תטפל בצורה יעילה. ארכיון. בית חולים הדסה
לא בטוחים שמערכת תטפל בצורה יעילה. ארכיון. בית חולים הדסה | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2
מרוצים אך לא סומכים על המערכת: סקר חדש שבדק את שביעות רצון הציבור ממערכת הבריאות מציג תמונה מורכבת שחושפת את נקודותיה החזקות והחלשות של המערכת אל מול הציבור. בעוד הציבור מציג שביעות רצון מתפקוד שירותי קופות החולים, רמת הביטחון ביעילות המערכת נמוכה. לקריאת תקציר המחקר - לחצו כאן "מאיירס-ג'וינט מכון ברוקדייל" עוקב כבר מאז 1995 אחר תפקוד מערכת הבריאות מנקודת מבטם של הציבור. הסקר האחרון נערך באוגוסט-דצמבר 2016 ונוהל על ידי חוקרי המכון, ועדת היגוי שבה שותפים נציגי כל קופות החולים, משרד הבריאות, משרד האוצר, המוסד לביטוח לאומי וארגוני צרכנים. בסקר רואיינו 2,513 בני אדם בשלוש שפות (עברית, ערבית, ורוסית) ושיעור ההיענות עמד על 68%. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת לפי ממצאי הסקר, 89% מהמשיבים הביעו שביעות רצון משירותי קופות החולים בישראל, ו-63% מהנשאלים הציגו עמדה דומה באשר למצב הכללי במערכת הבריאות. לעומת זאת, 44% בלבד מהציבור אמרו כי הם בטוחים שיקבלו ממערכת הבריאות את הטיפול הטוב והמועיל ביותר בעת מחלה קשה.
צילום: משה שי, פלאש 90
רובם המוחלט של הנשאלים (90%) השתמשו בשירותי קופות החולים ופנו לרופא משפחה בשנה האחרונה. עם זאת, 35% מהעונים (מחציתם בני 65 ומעלה) אמרו שהביקור היה רק לצורך קבלת אישורים ומילוי טפסים - ללא צורך בבדיקה רפואית. עוד ניתן ללמוד מהנתונים, כי רק 31% מהנשאלים הביעו ביטחון ביכולתם לעמוד מבחינה כלכלית בהוצאות טיפול במקרה שיזדקקו לכך. למרות זאת, בשנים האחרונות חלה ירידה בשיעור המדווחים שוויתרו על טיפול רפואי או תרופה מטעמים כלכליים (9% ב-2016 לעומת 11% ב-2014). גם בתחום רפואת השיניים, הסקר מצביע על ירידה משמעותית בשיעור האנשים המדווחים על ויתור על טיפול שיניים בגלל המחיר עבורם או עבור בן משפחה (מ-25% ב-2014 ל-18% ב-2016).
''הציבור יקבל טיפול טוב יותר''. ליצמן
''הציבור יקבל טיפול טוב יותר''. ליצמן | צילום: חדשות 2
הציבור הביע גם רמת ביטחון נמוכה בתפקוד מערכת בתי החולים הציבוריים אם יזדקקו לכך (רק 46% הביעו ביטחון גבוה), ו-41% בלבד מהנשאלים אמרו כי הם בטוחים בכך שחברות הביטוח יתפקדו באופן יעיל. ממצאי הסקר אינם מחמיאים כאשר התמקדו בנושא זמני ההמתנה לרופא, שכן 27% מהנשאלים דיווחו שוויתרו על טיפול רפואי כלשהו בגלל זמני המתנה. אחד מכל ארבעה מהמבקרים אצל רופא מומחה דרך הקופה דיווח שהמתין יותר מחודש לביקור (70% מהם גם ויתרו על הביקור). עם זאת, חלה ירידה בכמות המבוטחים שפנו לרופא מומחה באופן פרטי, שלא דרך הקופה (19% לעומת 26% בשנת 2014). שר הבריאות: "הנתונים מביאים לידי ביטוי את הפעולות שעשינו לטובת המערכת" שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן הגיב לפרסום נתוני הסקר ואמר: "הנתונים משקפים את תמונת המצב במערכת הבריאות. מצד אחד רואים את שביעות הרצון הגבוהה מקופות החולים ומצד שני רואים את הצורך בהמשך חיזוק מערכת הבריאות הציבורית. הנתונים אף מביאים לידי ביטוי את הפעולות שעשינו לטובת המערכת. אני שמח על הירידה המשמעותית בשיעור המוותרים על טיפולי שיניים. זו תוצאה ישירה מהנהגת רפורמת השיניים לילדים, וכן ירידה בשיעור החולים הכרוניים שמוותרים על תרופות". "אמשיך לקדם את הרפורמות במערכת הבריאות במדיניות חברתית לרווחת אזרחי ישראל, תוך שיפור בתחומים החשובים הדורשים שינוי, כך שהציבור יקבל טיפול טוב יותר בשגרה ובמצבים קשים", כך תגובת השר ליצמן.