אחרי האזהרה: 12 מקרים חשודים בישראל עם דלקת הכבד המסתורית

משרד הבריאות ביקש להגביר עירנות בעקבות התפשטות דלקת כבד ממקור לא ידוע שזוהתה בבריטניה ובמדינות נוספות. אתמול עדכן המשרד על 12 מקרים של ילדים שאושפזו בחודשים האחרונים, כאשר 2 מתוכם נזקקו להשתלת כבד, ונבדק אם מדובר באותה דלקת

זמן צפייה: 01:21

משרד הבריאות עדכן אמש (רביעי) כי 12 ילדים שאושפזו בחודשים האחרונים ייתכן וסובלים מדלקת הכבד המסתורית שמתפשטת בבריטניה ובמדינות נוספות. בתי החולים שערי צדק בירושלים ושניידר בפתח תקווה דיווחו על המקרים וכעת הם בבדיקות, כאשר 2 ילדים נזקקו להשתלת כבד לאחר שהגיעו במצב חמור לבית החולים.

מבית החולים נמסר כי לא מדובר בהיקף חריג של מקרי תחלואת כבד, עם זאת בעקבות הדרישה של משרד הבריאות לניטור המקרים בית החולים דיווח עליהם. כמו כן, מעתה מקרים חשודים של תחלואת כבד יועברו למעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות על מנת לשלול הימצאות של וירוס לא מוכר.

המשרד הפיץ אזהרה לבתי החולים וקופות החולים בישראל לאחר שהחל מחודש ינואר נצפתה בעולם דלקת כבד ממחולל שאינו ידוע בקרב ילדים, בעיקר עד גיל 5. בכמה מקרים, המצב הגיע עד לכדי אי ספיקת כבד שהצריכה השתלה. בתי החולים וקופות החולים התבקשו לבדוק גם רטרואקטיבית מקרים בקרב ילדים מחודש מינואר, על מנת לבדוק האם תופעה זו קיימת גם בארץ.

על פי נתונים שנמצאים בידי ארגון הבריאות העולמי, דווח על 84 מקרי הדבקה בילדים בגילאי עשר ומטה בבריטניה. כמו כן דווחו 9 מקרי הפטיטיס נוספים בארה"ב ו-3 מקרים בספרד. מתוך כלל המקרים הללו, שלושה מהילדים הגיעו למצב של אי ספיקת כבד ונזקקו להשתלת כבד, כך עולה מן הנתונים.

על פי הרשויות בבריטניה, רופאי בריאות הציבור ומדענים בסוכנויות הבריאות הציבוריות של בריטניה ממשיכים לחקור 74 מקרים של דלקת כבד בילדים שזוהו מאז ינואר 2022, בהם לא זוהו הנגיפים הרגילים שגורמים לצהבת זיהומית (הפטיטיס A עד E). מתוך המקרים שאושרו, 49 נמצאים באנגליה, 13 בסקוטלנד והשאר בוויילס ובצפון אירלנד.

"כרגע לא ברור מה מקור ההתפרצות הזו", מסביר פרופ' רונן ארנון, מנהל תחום מחלות כבד בילדים ברמב"ם, "ההערכה היא שנגיף הוא זה שגורם למחלה, אך הוא טרם זוהה ובשלב זה לא ידוע האם מדובר בווירוס מוכר או חדש. במקביל גם נבדקות השערות נוספות, ביניהן שמדובר בתגובה לכימיקלים או טוקסינים (רעלנים) שהופצו באזורים הללו או תופעה הקשורה בפוסט-קוביד. לא ידוע הרבה בשלב הזה ואירגון הבריאות העולמי עוקב אחרי המצב".