הלוביסט ניסח הודעה, שר הבריאות אימץ

משרד הבריאות מפרסם מסרים שמשרתים את האינטרסים של חברות הטבק - כך עולה ממסמך ששודר במהדורה המרכזית. המטרה: למנוע רגולציה על מוצר חדש של חברת "פיליפ מוריס"

שר הבריאות במשרדו

השבוע משודרת במהדורה המרכזית סדרת התחקירים "מסך עשן", החושפת את הקשר בין המאעכרים שדורשים תשלום עבור פגישה עם שר הבריאות לבין חברות הטבק והסיגריות. מעורבות הלוביסטים וה"מתווכים" לא מסתיימת בכך: כעת מתגלה כי מאחורי אחת ההודעות של משרד הבריאות עומד לא אחר מאשר לוביסט של ענקית הטבק העולמית "פיליפ מוריס" - ואפילו ניסח חלק ממנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה לעיתונות שפרסם משרד הבריאות לפני כחודש, נכתב המשפט כי "בכוונת המשרד לעקוב אחר סוגיית מוצרי העישון חדשים ולגבש רגולציה מתאימה" - אלא שמאחורי המשפט הזה אין דאגה לבריאות הציבור, אלא אינטרס כלכלי מובהק של חברת טבק שמנסה להחדיר לשוק הישראלי מוצר עישון חדש במטרה למנוע רגולציה של סיגריות עליו.

את המשפט ניסח ארז גילהר, מנכ"ל חברת הלובי פוליסי ולוביסט של חברת הסיגריות "פיליפ מוריס" - ובתיעוד מאחד מדיוני ועדת הכלכלה גילהר אף נראה לוחש על אוזנו של שר הבריאות יעקב ליצמן.

הניסוח בהודעה נובע מאינטרסים כלכליים ונועד לסנדל את הרגולוציה של המשרד על החברה. ענקית הטבק העולמית "פיליפ מוריס" השקיעה בפיתוח מוצר עישון חדש המבוסס על טכנולוגיה של חימום - ולא בעירה כמו בסיגרייה רגילה - מיליארדי דולרים וכעת מנסה להחדירו לשוק הישראלי.

המשפט שנוסח על ידי לוביסט
המשפט שנוסח על ידי לוביסט

בחברה לא מעוניינים שיהיה פיקוח על המוצר כסיגריות רגילות, וזו הסיבה שבכירי החברה הגיעו לדון עם שר הבריאות יעקב ליצמן. בשורה הזו בהודעת המשרד יש למעשה סינדול של משרד הבריאות, ולמעשה קובעת שאין רגולציה על המוצר החדש ומסתייגת בטענה שהרגולציה על המוצר תיבחן, אבל בעתיד.

מפיליפ מוריס בע"מ נמסר: "מערכת ה-IQOS מחממת טבק ולא שורפת אותו והיא מוצר אלטרנטיבי לסיגריות, המיועד אך ורק למעשנים בגירים. המערכת מייצרת אדי טבק ללא עשן. מחקרים מדעיים מראים כי מערכת IQOS מביאה להפחתה ממוצעת של כ-90% ברמות הכימיקלים המזיקים ובעלי הפוטנציאל להזיק באדי הטבק בהשוואה לעשן הסיגריות. בהתבסס על הראיות המדעיות שהצטברו עד כה, מעבר מלא ל- IQOS עשוי להציג פחות סיכון לנזק מאשר המשך עישון סיגריות. פיליפ מוריס תמשיך לפעול על פי החוק והדין הקיים, כפי שעשתה עד כה. אנו תומכים ברגולציה המתאימה לתכונות הייחודיות של מוצרים בעלי פוטנציאל להפחית סיכון, אופן השימוש בהם והמחקרים המדעיים הקיימים".

מארז גילהר, מנכ"ל חברת "פוליסי" נמסר בתגובה: "חברת 'פוליסי' מייצגת את לקוחותיה בנושאים רגולוטריים ותקשורתיים למעלה מ-255 שנים ומול שורה ארוכה של שרי בריאות וראשי מערת הבריאות, ובכל התקופה הזו, לרבות במהלך כהונתו של השר ליצמן, היא מקפידה על הוראות החוק ועל כללי אתיקה מחמירים".

גורמים במשרד הבריאות אומרים שההודעה הועברה דרך לשכת השר. ראש לשכת השר, יוסי בבצ'יק, בחר שלא הגיב.

לצפייה בחלק הראשון של סדרת הכתבות "מסך עשן" לחצו כאן.

לצפייה בחלק השני של סדרת הכתבות "מסך עשן" לחצו כאן.