חשד לרשלנות במעבדה: נשים קיבלו תוצאות שגויות בבדיקת סרטן השד

הופסקו הבדיקות במעבדת LEM, שעובדת עם קופות החולים וכמה מבתיה"ח הפרטיים, לאחר שהתברר כי התוצאות שהנפיקה שונות מאלה של מעבדת ביה"ח שיבא • פרסום ראשון

זמן צפייה: 01:27

פרסום ראשון: שבע נשים לפחות, החולות בסרטן השד, קיבלו תוצאות שגויות שעל פיהן מחליטים הרופאים איזה טיפול הן יקבלו. הטעויות אירעו במעבדת LEM המהווה מעבדה פתולוגית שעובדת עם כל קופות החולים ועם כמה מבתי החולים הפרטיים. בעקבות זאת קיים חשד לרשלנות במעבדה, שייבדק ע"י משרד הבריאות.

המעבדה מבצעת חלק ניכר מבדיקות הביופסיה שנעשות בקופות החולים ועל פיה תוצאות האלה מחליטים איזה טיפול יקבל החולה, לכן קיימת חשיבות גדולה לדיוק בבדיקות האלה. במהלך הבדיקות מחפשים בין היתר קולטנים להורמונים או להרצפטין ואז מחליטים אם אישה צריכה לעבור טיפולים כימותרפיים או מסתפקים בטיפול הורמונלי והקרנות.

מעבדה - אילוסטרציה
מעבדה - אילוסטרציה | צילום: צילום מסך

חשיפת המקרים אירעה בעקבות פנייה שהגיעה למשרד הבריאות מבית החולים שיבא ולפיה נמצאה חוסר הלימה בין התוצאות שהתקבלו מהמעבדה, לבין התוצאות שהתקבלו במעבדה של שיבא. משרד הבריאות עשה ביקורת במעבדה והורה להפסיק באופן מוחלט בדיקות לקולטנים מסוימים לסרטן השד.

מדובר במעבדה שעושה 300,000 בדיקות כאלה בשנה. כעת, הם עומדים לבדוק גם את הנתונים של נשים שעברו את הבדיקה הזאת בשנים האחרונות וזו בדיקה שתארך כמה שבועות לפחות אם לא יותר.

ממעבדת LEM נמסר בתגובה: "אנו מברכים על ביקורת משרד הבריאות אשר בעקבותיה ביצעה המעבדה סדרת תיקונים ושיפורים ומנהלת שיח רציף וישיר עם המשרד לעמידה בכל הדרישות. נדגיש כי בביקורת נמצא לכאורה ליקוי שעלול להשפיע אבל לא מצאו שהוא אכן השפיע. נמליץ להמתין לתוצאות הבדיקה של משרד הבריאות".