במחאה על שכרם: עובדי המעבדות במערכת הבריאות ישבתו ביום חמישי

אלפי העובדים מוחים נגד תנאי העסקתם וטוענים כי הגורמים הרלוונטיים לא עשו דבר בנושא במשך עשרות שנים. בשל השביתה, לא יתקיימו בדיקות דם ושתן בקופות החולים, וייתכנו שיבושים בחדרי הניתוח

זמן צפייה: 00:22

אלפי עובדי המעבדות במערכת הבריאות ישבתו ביום חמישי במחאה על תנאי העסקתם ושכרם. בשל השביתה, לא יתקיימו בדיקות דם ושתן בקופות החולים, וייתכנו שיבושים בחדרי הניתוח.

העובדים טוענים כי שכרם נמוך וכי תנאי העסקתם "מבזים". לדבריהם, המצב נמשך במשך עשרות שנים ללא שינוי, מבלי שהגורמים הרלונטיים יתערבו. השביתה תתקיים בגיבוי ההתסתדרות.

כזכור, בשבוע שעבר התרחשה שביתה נוספת על ידי האחים והאחיות, שהתקיימה גם היא במחאה נגד המשבר המתמשך במערכת הבריאות הציבורית, בין אם תנאי האשפוז, המחסור באמצעים רפואיים והעומס הרב בבתי החולים ובמרפאות, במכונים ובאשפוזי יום הצוות הסיעודי.

כתבות נוספות בחדשות 13:

שביתת האחיות: "עומסים בלתי נסבלים"; ליצמן: "יוצר סבל מיותר"

תחקיר "המקור": כך פעל ליצמן לביטול הצו נגד המסעדה הקבועה

בעקבות החלטת בית המשפט: הסתיימה שביתת האחיות

אחות באשקלון - ארכיון
אחות באשקלון - ארכיון | צילום: Shutterstock

ביום רביעי האחרון קבע בית הדין לענייני עבודה כי שביתה זו תושהה עד הדיון הבא בנושא, שיתקיים ביום חמישי הקרוב. עם זאת, יורשו המוחים להמשיך בעיצומים, כמו גם להימנע מחיסון של נוסעים לחו"ל לאורך תקופת המשא ומתן על הדרישות שהציבה הסתדרות האחיות.

כאמור, נקבע כי האחיות יורשו להמשיך בעיצומים נגד תהליך האקרדיטציה – כאשר גוף חיצוני מעריך את תפקוד בתי החולים על ידי קביעת שורה של מדדים, אותה נאלצות האחיות למלא על כל חולה וחולה כאשר הדבר גוזל זמן יקר. לצד זאת, נקבע כי המדינה רשאית לקיים קיזוז שכר בגין העיצומים.

השר ליצמן בכנס של משרד הבריאות
השר ליצמן בכנס של משרד הבריאות | צילום: חדשות 13

בד בבד, לפני תום השביתה עבודת האחיות בבתי החולים התקיימו במתכונת חירום. כמו כן, חדרי ניתוח עובדים במתכונת חירום, ובכל מחלקות האשפוז למיניהן עבדו במתכונת מצומצמת. נוסף לכך, במשך יומיים לא בוצעו ססיות, קיצור תורים ותיירות מרפא.

הצוות הסיעודי עבד במתכונת מצומצמת במחלקות טיפול נמרץ, כמו גם במחלקות פגים, יונקים, חדרי לידה, דיאליזה, אונקולוגיה ויחידות פריון. עם זאת, בכל בתי החולים הוקם צוות סיעודי לשעת חירום. בבתי ספר לאחיות הצוות הסיעודי לא עבד.

בתי חולים גריאטריים ופסיכיאטריים פעלו במתכונת מצומצמת, ובכל בתי החולים בארץ הוקמה ועדת חריגים.

חדר יולדות בבית החולים שערי צדק בירושלים
חדר יולדות בבית החולים שערי צדק בירושלים | צילום: חדשות עשר

במהלך השביתה התייחס סגן שר הבריאות יעקב ליצמן למחאה, ואמר: "האחיות עושות עבודת קודש, אבל מכאן ועד שביתה יש דרך ארוכה. אני לא חושב שצריך לשבות, זה יוצר סבל מיותר לכל החולים".

מוקדם יותר התייחס שאול סקיפ, יו"ר חטיבת בתי החולים בהסתדרות האחיות, לשביתת האחיות שהתקיימה בבתי החולים וציין כי "אנחנו עומדים בעומסים בלתי נסבלים. המיונים מתפוצצים, האזרח מסיים לשבת במיון עשר שעות, מחליטים לאשפז אותו, הוא עולה לאשפוז – והולך למסדרון. ואז מתחילה התרעמות". את הדברים אמר בריאיון ל"העולם הבוקר".