כחול-לבן: ההמצאות שיצילו אותנו

בגני התערוכה בתל אביב הוצגו היום הפיתוחים הישראלים האחרונים בתחום הרפואה: בין היתר הוצגו שם פיזיותרפיה במציאות מדומה ודיפברילטור עצמאי

מזהה דום לב וגם מטפל בו. הדיפברילטור

הטכנולוגיות הישראליות שיצילו את חייכם: מכשיר שיאבחן דום לב ויישלח התראה בשידור חי, טיפול פיזיותרפיה באמצעות משחק מציאות מדומה ואפילו חיישן שישלח לכם הודעה לטלפון החכם כשצריך להחליף חיתול לילד. כנס "MEDinISRAEL" שנפתח היום (שלישי) בגני התערוכה בתל אביב על ידי מכון הייצוא הישראלי ריכז יותר מ-100 חברות ישראליות שפיתחו טכנולוגיות מתקדמות בתחום הרפואה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דום לב הוא מצב חירום שבו זמן הטיפול ומהירות התגובה הם קריטיים להצלת החולה. חברת "Cardiax" הישראלית פיתחה דיפברילטור בגודל של מכשיר סלולרי, שמתחבר באמצעות אלקטרודות לגוף. ברגע שהמכשיר מזהה שהאדם שחובש את המכשיר נמצא לקראת דום לב, המכשיר שולח לו התראה מיידית שעליו לשכב, שולח הודעה לקרוביו, נותן לו שוק חשמלי ואפילו מזמין אמבולנס לטיפול במקרה. המכשיר אוסף את כל הנתונים במשך ארבעה חודשים, כך שהרופא יוכל לזהות במהרה את מצבו.

מציאות מדומה לשיקום פיזיותרפי
מציאות מדומה לשיקום פיזיותרפי | צילום: חדשות 2

כל מי שעבר טיפול פיזיותרפי יודע כמה ההליך הזה קשה ומורכב. הוא כרוך בסבל וסרבול שמאוד מקשים על הפצוע. חברת "Vrphysio" פיתחה משחק מציאות מדומה שיוצר תהליך שיקום מהנה ואינטואיטיבי. הפצוע חובש משקפי מציאות מדומה ומבצע את תנועות השיקום במהלך משחק.

לבדוק את הדופק של העובר בבית
לבדוק את הדופק של העובר בבית | צילום: חדשות 2

בדיקת אולטרסאונד במהלך היריון היא בדיקה יקרה ודורשת קביעת תור והגעה לרופא. חברת "Hermed" פיתחה מכשיר אולטראסאונד ביתי שמאפשר בדיקה עצמית של דופק העובר, בכל זמן ובכל מקום. המוצר מייתר את ההכרח בהגעה למרפאה ושומר את כל הנתונים באפליקציה ייעודית.

חיישן לחיתול
חיישן לחיתול | צילום: חדשות 2

הורים מוצאים דרכים יצירתיות מאוד לדעת אם צריך להחליף לתינוק חיתול. לעיתים, נוצר מצב שהחיתול לא מוחלף במשך זמן רב כי ההורה לא יודע שהילד עשה את צרכיו. חברת "דיגיסנס" יצרה חיישן שמתחבר לכל חיתול שמתריע בזמן אמת כשהחיתול מלא וצריך להחליפו. החיישן גם מתאים לחיתולים למבוגרים שלא יכולים להחליף לעצמם.

הכיסא שיעזור לפנות נכים במקרה חירום
הכיסא שיעזור לפנות נכים במקרה חירום | צילום: חדשות 2

אחת מנקודות התורפה במצבי חירום כמו שריפה בבניין היא פינוי הנכים. לעיתים קרובות לא ניתן לפנות אותם עד שצוותי הכיבוי מגיעים עם ציוד ייעודי. "הכיסא המוביל" הוא המצאה מאוד פשוטה שקשה להבין איך הוא לא היה קיים עד עכשיו. החברה ייצרה שני סוגי כיסאות, אחד מיועד לשימוש יומיומי. באמצעות מנוע מיוחד, מטפל יכול להעלות את הנכה בצורה קלה ובמינימום מאמץ, דבר שמשחרר את הנכה מהפחד ממקומות עם מדרגות. הכיסא השני הוא כיסא חילוץ שמאפשר לכל אדם לחלץ נכה במקרה חירום ולא להיות תלוי בכוחות ההצלה.

מכשיר לטיפול בהרטבת לילה
מכשיר לטיפול בהרטבת לילה | צילום: חדשות 2

מכשיר נוסף שהוצג בתערוכה הוא מכשיר ה"therapee" – מכשיר לטיפול בהרטבת לילה. טיפול האונליין הראשון בעולם מביא את המרפאה אל הבית במקום לקחת את הילד למרפאה, דבר שיעזור למניעת מבוכה בקרב מתבגרים. המכשיר מייצר תכנית לטיפול בהרטבה בלי להגיע למרפאה.