ראש עיריית חיפה חושף: "600 אלף בני אדם בסכנת מוות"

יונה יהב הציג את הדוח אודות הסכנות במיכל האמוניה שבמפרץ חיפה, לפיו ישנה סכנה מיידית: "חשש לאסון שלא נראה כדוגמתו, להשבית את המיכל מיד"

סכנה אמיתית? מיכל האמוניה
ראש עיריית חיפה יונה יהב ערך הבוקר (שלישי) מסיבת עיתונאים, בה הציג את ממצאי הדוח החדש בנושא סכנות האמוניה. הדוח, שנכתב בידיי ועדת האמוניה, מגיע על רקע מאבקם המתמשך של עיריית חיפה והתושבים הדורשים להעתיק את מיכלי האמוניה ממקומם במפרץ חיפה, ומעלה חשש לסכנות גדולות הגלומות במיכלים. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת "מערך יבוא האמוניה לישראל, הכולל את אניית האמוניה ומיכל האמוניה, מהווה סיכון ממשי לאסון קטסטרופלי, הצפוי להסתיים במוות ובנזקי בריאות למאות אלפי אזרחים", קובע הדוח. "אמוניה הוא גז רעיל מאוד. חשיפה לריכוז של 0.5% באויר גורמת למוות בתוך 5-10 דקות". עוד קובע הדוח כי מיכל האמוניה אינו, ומעולם לא היה, אינטרס לאומי אסטרטגי של ישראל. "כל כמות האמוניה שבאמת נחוצה למשק הישראלי, אינה עולה על 3,000 טון בשנה", נכתב. הכמות המזערית הזאת ניתנת לייבוא ולאכסון במיכלים קטנים ומוגנים, שאותם ניתן לפזר בארץ במקומות בטוחים, ללא סיכון האוכלוסיה".
חוששים מסכנה למפרץ חיפה
חוששים מסכנה למפרץ חיפה
מחברי הדוח מזהירים מפני סכנה אמיתית לקריסתו של המיכל הקיים. "אורך חייהם של מיכלי אמוניה הוא כ-40 שנה, והמיכל החיפאי מתקרב לסוף חייו", נכתב. "המיכל עלול לקרוס בתוך כמה חודשים, וחובה להשביתו באופן מיידי. ניתוח אסונות של מיכלי אמוניה בעולם מצביע על תרחישי קריסה דומים שעלולים להתרחש גם במיכל שבחיפה". איום גדול יותר ממיכל האמוניה הדוח שהוגש טוען כי מלבד האיום הגלום במיכל האמוניה, קיימת סכנה גדולה אף יותר, אך הציבור אינו מודע לה. "האיום שמציבה אניית האמוניה מעולם לא נדון ברצינות, למרות שהוא חמור בהרבה מהאיום שמציב המיכל היבשתי", כתבו המומחים. "המפגש שבין אמוניה נוזלית למי הים הוא בעל משמעות קטסטרופלית. כמחציתה של האמוניה הנוזלית נמסה במים, אבל המחצית השניה רותחת ויוצרת ענן של אמוניה גזית". "פיגוע טרור באנייה עלול ליצור ענן אמוניה במשקל של 8,000 טונות שיגיע למרחקים של יותר מ-20 ק"מ, ויכסה את איזור חיפה והקריות בריכוז קטלני. באזורי הסיכון של מטרופולין חיפה והקריות נמצאת אוכלוסיה של יותר מ-600 אלף בני אדם בסכנת מוות. אלו מספרים שמעולם לא עלו על הדעת בכל תרחיש אסוני שתארו אי פעם גורמי בטחון במדינת ישראל".
החליט להקים ועדה. ראש העיר יהב
החליט להקים ועדה. ראש העיר יהב
"13 שנים של מאבק בכל הגזרות, המשפטית הציבורית התכנונית מול כל הגורמים, מול חומות של ציניות", אמר יהב. "הממשלה הראתה רצינות בהעברת המיכל למקום אחר בנגב אבל זה לא צלח, ואז באופן מוזר סיפרו לנו שמדובר במיכל תמים וזכה לכינוי פצצת האטום של נסראללה". "אז החלטתי לעשות מעשה והקמנו ועדה המורכבת מקבוצה מכובדת של 8 פרופסורים שתגיש דוח", הוסיף ראש העיר. "נגמרה החגיגה אדוני ראש הממשלה, האמוניה זה לא עוד קומבינה הסיפור חייב להיגמר עכשיו". מחיפה כימיקלים נמסר בתגובה: "ראש עירית חיפה, יונה יהב, מטעה במכוון את הציבור ועושה שימוש ציני בדו"ח שמסקנותיו כבר נדחו ונפסלו כליל על ידי גורמי הביטחון האמונים על הטיפול במיכל האמוניה. יהב יודע היטב שפרופ' קינן, העוסק בכימיה, מעולם לא ערך בדיקת סיכונים משמעותית והוא נשען על בדיקה שנעשה לפני למעלה מ-40 שנה ושאינה רלוונטית למצב כיום". עוד נמסר מהחברה כי "לצערנו בוחר יהב לזרוע בהלה מיותרת בציבור ובמקום לשמש מנהיג הוא בוחר להלך אימים על תושבי חיפה והאיזור על מנת להסיט את תשומת הלב הציבורית מחוסר התפקוד שלו בתחומים העירוניים ומהתשתיות העירוניות המצויות בקריסה. עדיף לו לראש העיר שישקיע את זמנו בשיפור מערכות החינוך והרווחה הכושלות, יתמקד בשיפור התשתיות, וינסה לפעול לשיפור המצב הסוציו-אקונומי בעיר, מאשר למלא את יומו ביצירת פרובוקציות שקריות".
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ