"אין כפפות, אין מסכות": מחסור בציוד המיגון לצוותים הרפואיים

עדויות של רופאים, אחיות ועובדי בתיה"ח שהגיעו לחדשות 13 מציירות תמונה עגומה של חוסר באספקת ציוד מינימלי להגנה מהנגיף. "אני מקבלת מסכה אחת למשמרת. אם היא נקרעה - אין לקבל אחרת תחתיה"

זמן צפייה: 02:47

מגפת הקורונה: עם התפשטות הנגיף בישראל, הוקמו בבתי החולים בישראל מחלקות אשפוז ייעודיות ומבודדות לנשאי וחולי הקורונה. לחדשות 13 הגיעו עדויות של רופאים, אחיות ואנשי הצוות הרפואי על כך שהם אינם מקבלים ציוד מיגון כנדרש בהוראות משרד הבריאות: "אין כפפות, אין מסכות, אין חלוקים ואין כיסויי מיטה חד־פעמיים", מסרה אחות בית חולים.

מהעדויות עולה כי גם אם סופק ציוד מיגון - הוא ניתן במשורה, וכי מצופה מהצוות הרפואי לשמור עליו למשך כל המשמרת. הדבר מעלה תהיות, כיוון שמסכות וכפפות אמורות להיות מוחלפות תדיר. היה והציוד בא במגע עם חולה מאומת - יש להחליפו, אחרת הוא הופך בעצמו למשטח עליו מופץ הווירוס הקטלני. רופא מסוים תמה: "האם אני אמור להשתמש במסכה הזו עד סוף החיים?", ואחות אחרת סיפרה כי "אני מקבלת מסכה אחת לכל משמרת. אם היא נקרעה - אין לקבל אחרת תחתיה".

כתבות נוספות בחדשות 13 >>

הנגבי ודרעי נכנסו לבידוד לאחר ששהו בקרבת חולה קורונה מאומת

התחב"צ נפסקת בערבים ובסופ"ש; קווים מסוימים יבוטלו גם ביום

מאלכוג'ל ועד עגבניות: המוצרים שמתייקרים בצל בהלת הקורונה

רופאים המטפלים בחולי קורונה
רופאים המטפלים בחולי קורונה | צילום: חדשות 13

גם במחלקת ה-MRI, בה הצוותים נמצאים במגע צמוד עם החולים - אין מיגון ראוי. בהוראות משרד הבריאות נמסר לצוותים הרפואיים כי "איש צוות המקפיד על שימוש באמצעי הגנה אלו - לא יידרש לבידוד גם במקרה ויסתבר שאחד המטופלים עם התסמינים חולה בנגיף הקורונה". משמע, משום שההדבקה היא טיפתית, אז הגנה שכזו היא מספקת אפילו במקרה של הימצאות בסביבה של חולה מאומת, ועל כך - הדעות חלוקות.

פרופסור שלמה מור יוסף, לשעבר מנכ"ל בית החולים הדסה, מסר כי "אין ספק שעל עובדי מערכת הבריאות יש להגן בצורה הטובה ביותר. לא יעזור אם ישמרו על הקשישים או על החולים, כל עוד לא ישמרו על אנשי הצוות הרפואי - בכל התחנות. אם לא ניישם זאת החל מרופא המשפחה והאחות בקהילה, ועד רופא במחלקת טיפול נמרץ - אנו ניכנס לבעיה".

עוד הוסיף מור יוסף כי "נעשים צעדים רפואיים רבים, אני יודע שהגיעו משאיות ציוד גדולות. גם בתי היא רופאה, וכמו כל הרופאים - היא חווה איזושהי תחושה של חרדה. לא משנה אם הרופא ממוגן או לא, הוא נדרש להסתובב בתוך 'שדה החולי'. אין ספק שגם הרופאים מודאגים - אך הם מרגישים מאוד מחויבים למשימה שלהם", סיכם.