ההסתדרות הרפואית נגד קיצור התורנויות: "מכה אנושה לחלשים"

בהסתדרות הרפואית מותחים ביקורת חריפה על היערכות לקיצור התורנויות ל-16 שעות בפריפריה מיידית, וכינו אותה "גזר דין מוות". הסיבה: "קומץ המחלקות במרכז הארץ שיוכלו להרשות לעצמן קיצור תורנות לפני ספטמבר 2023 ללא תקציב ממשלתי ירחיב את הפערים". מנהלי בתי חולים בפריפריה: "קטסטרופה פופוליסטית"

המתמחים ברפואה
המתמחים ברפואה | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

זמן קצר אחרי הודעת ראש הממשלה יאיר לפיד שלפיה יש להיערך לקיצור תורנויות המתמחים ל-16 שעות באופן מיידי בפריפריה - מותח יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי ביקורת חריפה על המהלך: "ראש הממשלה לפיד ושרת הכלכלה ברביבאי גזרו גזר דין מוות על הרפואה הציבורית בפריפריה. במקום לחזק את המתמחים, מחזקים את החזקים ומנחיתים מכה אנושה על החלשים ממילא".

הסיבה, לדברי פרופ' חגי, היא ש"קומץ המחלקות במרכז הארץ שיוכלו להרשות לעצמן קיצור תורנות לפני ספטמבר 2023 וללא תקציב ממשלתי ייעודי רק ירחיבו את הפערים ויגרמו לכך שהרופאים הצעירים לא יגיעו לפריפריה". יצוין כי ההיערכות עליה הורה לפיד תוישם תחילה בפריפריה באופן מידי, אך לצד זאת שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי, מעודדת וממליצה לכל בית חולים בארץ אשר "יכול ומעוניין" לקצר את היקף שעות התורנויות לעשות זאת.

פרופ' חגי מסביר כי "כבר היום בתי החולים בפריפריה חווים קושי גדול בגיוס רופאים חדשים, והקושי הזה רק ילך ויחמיר בעקבות 'המודל הוולונטרי' שמציעים ברביבאי ולפיד". בנוסף, מנהלי בתי חולים בפריפריה אומרים על מתווה קיצור התורנויות כי מדובר ב"קטסטרופה פופוליסטית". לדברי המנהלים, הם אינם ערוכים לקיצור התורנויות: "אין מספיק מתמחים ומתמחות שרוצים לעבוד בפריפריה".

יו''ר ההסתדרות הרפואית בישראל, פרופ' ציון חגי
יו''ר ההסתדרות הרפואית בישראל, פרופ' ציון חגי | צילום: ללא

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 13, ראש הממשלה יאיר לפיד הכריע הערב כי ההיערכות לקיצור תורנויות המתמחים ל-16 שעות תחל בפריפריה באופן מיידי. מטעמו של לפיד נמסר כי המהלך יחל "על מנת שהמתווה שסוכם יוכל להכנס לתוקף עד ספטמבר 2023. במסגרת ההיערכות, בתי חולים בכל רחבי הארץ שערוכים כבר עתה באופן חוקי יוכלו לפעול ולקצר את התורניות.

"לאחר עבודת מטה ארוכה, סיכם ראש הממשלה יאיר לפיד עם שרת הכלכלה אורנה ברביבאי ועם שר הבריאות ניצן הורוביץ את תחילת ההערכות וקידום הקצאת המשאבים הנדרשים לנושא. בתוך כך, בתום פגישה עם מנכ"לית משרד רה"מ נעמה שולץ ושיחה טלפונית עם ראש הממשלה מברלין, הסכימה דוקטור ריי ביטון למשוך את מכתבי ההתפטרות ולחזור לעבודה סדירה.

אורנה ברביבאי
שרת הכלכלה אורנה ברביבאי

שר הבריאות ניצן הורוביץ
שר הבריאות ניצן הורוביץ

"זאת בהמשך למכתב שנשלח בשבוע שעבר - עליו חתומים יו"ר איגוד מנהלי בתי החולים, מ"מ איגוד מנהלי בתי החולים ויו"ר פורום מנהלי בתי החולים הממשלתיים - בו ציינו כי הם "מברכים את הממשלה אשר מגויסת לקידום שיפור תנאי הרופאים, הקלה בעומס בשעות העבודה ושעות התורנויות. אין ספק כי יש לתת מענה מהשורש למצוקת התורנויות".

ראש הממשלה יאיר לפיד
ראש הממשלה יאיר לפיד | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

ראש הממשלה יאיר לפיד אמר: "התורנויות של המתמחים לא שפויות, התנאים שלהם לקבלת החלטות של חיים ומוות לא אפשריים. התחייבתי שנעשה הכל כדי לקצר את הזמנים, נרתום איתנו את קופות החולים ובתי החולים. המתמחים והמתמחות דואגים לנו ומטפלים בנו כבר שנים ארוכות הגיע הזמן שנטפל בכם בחזרה, זה צעד ראשון להערכות ואני מודה לדוקטור ריי על ההענות והעבודה המשותפת".

ד''ר ריי ביטון בהפגנת המתמחים
ד''ר ריי ביטון בהפגנת המתמחים | צילום: אלעד גוטמן

שר הבריאות ניצן הורוביץ הוסיף: "אני מברך על התערבותו של רה"מ לטובת קיצור תורנויות המתמחים. הקצאת המשאבים והתקנים, שסוכמו לפני כשנה, הכרחיים להתנעה ממשית של המהלך. לאחר המאבק הארוך שניהלתי למען קיצור התורנויות, ובתום עבודת מטה מקצועית ואחראית שהוביל משרד הבריאות, אפשר וצריך לצאת לדרך מיד".

ד"ר ריי ביטון, מנהיגת מאבק המתמחים, אמרה: "אין ספק שעשינו היום צעד משמעותי לקראת התחלת היישום של קיצור התורנויות. המעורבות האישית של ראש הממשלה יאיר לפיד ושל מנכ"לית המשרד נעמה שולץ איפשרו את פריצת הדרך ואנחנו מודים להם על כך. עתה, משהובהר שאין כל מניעה משפטית ובהוראת רה"מ, אנחנו מצפים ממשרד האוצר להעביר את התקציב שסוכם באופן מיידי להתחלת התהליך. זו גם הזדמנות להודות לשר הבריאות ניצן הורביץ ולשרת הכלכלה אורנה ברביבאי שעמדו לצדנו לאורך כל הדרך. קיצור התורנויות עוד הושג ואנחנו נמשיך לפעול כדי שייצא לפועל בהקדם ובכל ביה"ח בארץ עבור המתמחים ועבור כל הציבור בישראל".