המשרד להגנת הסביבה: המכלית היוונית לא אחראית לזיהום הזפת

בתום חקירה שביצע צוות חוקרים ישראלים על סיפון האונייה מינרווה הלן בנמל פיראוס, הוסר החשד כי היא זו שאחראית לאסון שפקד את חופי ישראל. גם משמר החופים היווני קיים בדיקה על כלי השיט

זמן צפייה: 00:26

המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (ראשון) כי המכלית Minerva Helen לא אחראית לזיהום הזפת שפגע בחופי ישראל. זאת לאחר שצוות חוקרים מטעם המשרד קיים ביקורת על סיפון המכלית בנמל פיראוס. מהמשרד נמסר כי ישנן עשרות אוניות שעשויות להיות חשודות בזיהום, וכי עד כה שלל כעשר מהן.

"בתום ביקורת מדוקדקת, מקצועית ומקיפה שבוצעה על ידי מפקח המשרד להגנת הסביבה ומפקח מטעם רשות הספנות והנמלים הישראלית, האונייה נשללה באופן סופי כמקור הזיהום", נמסר מהמשרד להגנת הסביבה. החקירה בוצעה בתיאום עם הרשויות ביוון, ומשמר החופים היווני לקח גם הוא חלק בבדיקת כלי השיט.

המכלית היוונית מינרווה הלן | צילום: המשרד להגנת הסביבה

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, מסרה: "אנחנו מחויבים לעשות את כל המאמצים כדי לאתר את האונייה שאחראית לזיהום חופי ישראל. יש לנו חובה מוסרית כלפי הציבור, בעלי החיים והטבע שנפגעו כתוצאה מהזיהום. לזיהום הזה יש כתובת - לא נעבור לסדר היום על עבריינות סביבתית, וננקוט בכל האמצעים כדי לאתר את העבריין".

מוקדם יותר השבוע אמרה השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל בתדרוך לכתבים על המפגע האקולוגי כי "נתתי הנחייה לתפוס את המזהם - לאירוע הזה יש כתובת. חשוב לדעת שהזיהום הזה ואחרים מתרחשים בגלל אוניות עברייניות. נעשה הכול כדי להגיע לעבריינים ולמצות איתם את הדין. החקירה מאוד מורכבת שחלקה נמצאת מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל. עדיין לא ניתן להעריך את הנזק שנגרם". שעות לאחר מכן, משרד הבריאות הודיע כי הוא אוסר לשווק דגים ובעלי חיים מהמזרח התיכון.

בתדרוך הכתבים משרד ההגנת הסביבה המשיך לטעון כי לא קיבל דיווח מוקדם על המפגע, עם זאת היה על כך דיווח בסוכנות של האיחוד האירופי. כמו כן, המשרד הציג את האזורים בהם הזיהום החמור ביותר, כאשר רובו נמצא באזור החופים הצפוניים של ישראל. כשכמות הזיהום הרבה ביותר נמצאת בראש הנקרה וברגבה.

חיילת מנקה את זיהום הזפת בחופים
חיילת מנקה את זיהום הזפת בחופים | צילום: רויטרס

כמה ימים לפני כן הודיע המשרד כי הוטל צו איסור פרסום בנוגע לחקירה בעניין זיהום הים וחופי ישראל בזפת, שאירע בסוף השבוע האחרון. הצו אוסר לפרסם כל פרט מפרטי החקירה וכל פרט העלול לזהות את החשודים, כמו שמו של כלי השיט, הנמל שממנו יצא והיעד שאליו שט. לאחר מכן, בעקבות ביקורת ציבורית רחבה, בית המשפט החליט לצמצם את הצו ולאפשר לפרסם "כל פרט שמקורו בחקירה עצמאית של כלי התקשורת ולא ברשות החקירה".